II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Infusion och Injektionsprodukter
Referensnummer: HSN/1288/2021
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4)Kort beskrivning:
Upphandling av Infusion och Injektionsprodukter för att täcka Region Jämtland Härjedalen och dess åtta kommuners behov av dessa produkter.
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2)Beskrivning
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 1
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)33100000 Medicinsk utrustning
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Upphandlingen ska ligga till grund för att säkerställa Region Jämtland Härjedalens behov.
Omfattningen av upphandlingen framgår av Artikelspecifikationen.
II.2.1)Benämning på upphandlingen:
Position 2. Blodtappningsset
Del nr: 2
Position 3-4. Central venkateter
Del nr: 3
Position 5-7. Central venkateter
Del nr: 4
Position 8. Central venkateter
Del nr: 5
Position 9. Central venkateter
Del nr: 6
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 7
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 8
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 9
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 10
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 11
Position 21. Förlängningsslang
Del nr: 12
Position 22. Förlängningsslang
Del nr: 13
Position 23. Förlängningsslang
Del nr: 14
Position 24. Förlängningsslang
Del nr: 15
Position 25. Glasampullbrytare
Del nr: 16
Position 26. Glasampullbrytare
Del nr: 17
Position 27. Infusion Cytostatika
Del nr: 18
Position 28. Infusion Cytostatika
Del nr: 19
Position 29. Infusion Cytostatika
Del nr: 20
Position 30. Infusion Cytostatika
Del nr: 21
Position 31. Infusion Cytostatika
Del nr: 22
Position 32-37. Infusionsaggregat befintlig utrustning
Del nr: 23
Position 38. Infusionsaggregat
Del nr: 24
Position 39. Infusionsaggregat
Del nr: 25
Position 40. Infusionsaggregat
Del nr: 26
27.0 Position 41. Infusionsaggregat
Del nr: 27
Position 42. Infusionsaggregat
Del nr: 28
Position 43. Infusionsaggregat
Del nr: 29
30.0 Position 44. Infusionsaggregat
Del nr: 30
Position 45. Injektionsmembran
Del nr: 31
Position 46-48. Injektionsmembran
Del nr: 32
Position 49-50. Injektionsmembran
Del nr: 33
Position 51-53. Trevägskranar
Del nr: 34
Position 54. Trevägskranar
Del nr: 35
Position 55-57. Trevägskranar.
Del nr: 36
Position 58. Trevägskranar.
Del nr: 37
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 38
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 39
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 40
Position 62-70. Kanyl Injektion
Del nr: 41
Position 71-85. Kanyl injektion
Del nr: 42
Position 86-87. Kanyl injektion
Del nr: 43
Position 88. Kanyl subcutan
Del nr: 44
Position 89-91. Navelkateter
Del nr: 45
Position 92. Perifera venkatetrar
Del nr: 46
Position 93. Perifera venkatetrar
Del nr: 47
Position 94. Perifera venkatetrar
Del nr: 48
Position 95. Perifera venkatetrar
Del nr: 49
Position 96-100. Perifera venkatetrar
Del nr: 50
Position 101- 106. Perifera venkatetrar
Del nr: 51
Position 106-107. Perifera venkatetrar
Del nr: 52
Position 108-111. Perifera venkatetrar
Del nr: 53
Position 112. Spike och blandningssystem
Del nr: 54
Position 113-114. Spike och blandningssystem
Del nr: 55
Position 115. Spike och blandningssystem
Del nr: 56
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 57
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 58
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 59
Position 122. Spruta blodgas
Del nr: 60
Position 123. Spruta blodgas
Del nr: 61
Position 124. Spruta blodgas
Del nr: 62
Position 125. Spruta förfylld.
Del nr: 63
Position 126. Spruta förfylld.
Del nr: 64
Position 127. Spruta förfylld.
Del nr: 65
Position 128. Spruta Insulin
Del nr: 66
Position 129. Spruta Insulin
Del nr: 67
Position 130-134. Spruta luer
Del nr: 68
Position 135-136. Spruta luer
Del nr: 69
Position 137. Spruta luer
Del nr: 70
Position 138. Spruta luerlock
Del nr: 71
Position 139- 142. Spruta luerlock
Del nr: 72
Position 144. Spruta luerlock
Del nr: 73
Position 145. Spruta till befintlig utrustning
Del nr: 74
Position 146. Spruta till befintlig utrustning
Del nr: 75
Position 147. Spruta till befintlig utrustning
Del nr: 76
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 77
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 78
Position 150-151. Tryckmätningsset
Del nr: 79
80.0 Position 152-154. Ultraljudsnålar
Del nr: 80
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 81
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 82
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 83
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 84
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 85
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 86
Position 161. Spike och blandningssystem
Del nr: 87
Position 162. Vaccinering Covid 19
Del nr: 88
Position 163. Vaccinering Covid 19
Del nr: 89
70353-2023 - ResultatSverige-Östersund: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Position 1. Backventil
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Position 10. Combi propp
Del nr: 7
Position 11. Combi propp
Del nr: 8
Position 12-18. Epidural
Del nr: 9
Position 19. Epidural
Del nr: 10
Position 20. Epidural
Del nr: 11
Position 59. Kanyl Artär
Del nr: 38
Position 60. Kanyl Artär
Del nr: 39
Position 61. Kanyl Artär
Del nr: 40
Position 116-117. Spinal
Del nr: 57
Position 118. Spinal
Del nr: 58
Position 119-121 Spinal
Del nr: 59
Position 148. Tiva set
Del nr: 77
Position 149. UTGÅR
Del nr: 78
Position 155. Övrigt
Del nr: 81
Position 156. Övrigt
Del nr: 82
Position 157. Övrigt
Del nr: 83
Position 158. Övrigt
Del nr: 84
Position 159. Övrigt
Del nr: 85
Position 160. Övrigt
Del nr: 86