Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Städtjänster i samhällsförvaltningens lokaler
Referenznummer der Bekanntmachung: UH-2022-056
II.1.2)CPV-Code Hauptteil90900000 Reinigungs- und Hygienedienste
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Härnösands kommun avser att teckna avtal med en leverantör för städtjänster av två lokaler där samhällsförvaltningens verksamhet bedrivs. Avtalet omfattar att Leverantören ansvarar för den totala städningen så att angivna lokaler hos Beställaren, från golv till tak, regelbundet hålls rena och fräscha. Leverantören har ansvar för den dagliga städningen/regelmässig städning, storstädning, golvvård och fönsterputs. Utförandet av tjänsten kommer att stämmas av mot en uppsatt målbild och Beställaren och Leverantör ska aktivt samarbeta för att nå denna målbild.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 1 500 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)90900000 Reinigungs- und Hygienedienste
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Upphandlingen omfattar städtjänster i två av Samhällsförvaltningens lokaler med avsikt att Leverantören ansvarar för den totala städningen så att angivna lokaler hos Beställaren, från golv till tak, regelbundet hålls rena och fräscha. Leverantören har ansvar för den dagliga städningen/regelmässig städning, storstädning, golvvård och fönsterputs.