Módosítási igény olyan körülmények miatt, amelyet a kellő gondossággal eljáró ajánlatkérő nem láthatott előre (a 2014/23/EU irányelv 43. cikke (1) bekezdésének c) pontja, a 2014/24/EU irányelv 72. cikke (1) bekezdésének c) pontja, a 2014/25/EU irányelv 89. cikke (1) bekezdésének c) pontja)
A módosítás szükségességét indokló körülmények ismertetése, és e körülmények előre nem látható jellegének magyarázata:
Az 1. sz. szerződésmódosítás célja, hogy a Szerződő fél személyében bekövetkezett alanyi változást rögzítse.
A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 3:45. § (1) bekezdése az alábbiak szerint rendelkezik:
„3:45. § [Szétválás]
(1) A jogi személy különválás vagy kiválás útján több jogi személlyé szétválhat. Különválás esetén a jogi személy megszűnik, és vagyona a különválással létrejövő több jogi személyre mint jogutódra száll át. Kiválás esetén a jogi személy fennmarad, és vagyonának egy része a kiválással létrejövő jogi személyre mint jogutódra száll át.”
A Kbt. 139. § (1) bekezdés b) pontja szerint a nyertes ajánlattevőként szerződő fél vagy felek személye csak abban az esetben változhat meg, ha a szerződő fél személyében bekövetkező jogutódlás a jogi személy átalakulásának, egyesülésnek, szétválásnak vagy a jogutódlással megszűnés más esetének következménye, vagy olyan részleges jogutódlás eredményeként következik be, ahol egy gazdasági egységként működő teljes üzletág (a hozzá tartozó szerződésekkel, eszközökkel és munkavállalókkal) - nem gazdasági társaság jogi személy esetén az adott tevékenységet ellátó teljes szervezeti egység - átruházásra kerül a jogutódra, vagy az eredeti szerződő félre vonatkozó fizetésképtelenségi eljárás során kerül a szerződés átruházásra;
ha a szerződésbe lépő jogutód nem áll a közbeszerzési eljárásban alkalmazott kizáró ok hatálya alatt, - az ajánlattevőre irányadó szabályok szerint, a 138. § (2)-(4) bekezdésének alkalmazásával - megfelel a közbeszerzési eljárásban alkalmazott alkalmassági követelményeknek, és a jogutódlás nem e törvény alkalmazásának a megkerülését célozza.
Felek a Kbt. 139. § (1) bekezdés b) pontjában foglaltakra tekintettel kijelentik, hogy a Kbt. fenti rendelkezése alapján lehetőség van a nyertes szerződő felek személyének megváltozására, azonban Megrendelő vizsgálni köteles, hogy a Szerződésbe belépő Jogutód nem áll a közbeszerzési eljárásban előírt kizáró okok hatálya alatt, megfelel a közbeszerzési eljárásban alkalmazott alkalmassági követelményeknek, és a jogutódlás nem a Kbt. alkalmazásának a megkerülését célozza.
Felek megállapítják, hogy a Szerződés vonatkozásában a Kbt. 139. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott valamennyi kötelezettség teljesült. A Ptk. 3:45. § (1) bekezdésére is figyelemmel Szerződő Felek rögzítik, hogy a Hódút Építő Korlátolt Felelősségű Társaság, mint Jogutód Vállalkozóra átszálltak a Hódmezővásárhelyi Útépítő Korlátolt Felelősségű Társaság Jogelőd Szétválási Szerződésben meghatározott, Vállalkozót terhelő kötelezettségek és megillető jogok összessége.
Jogelőd nem élt a Szerződés 4.5. pontjában meghatározott Előleg igénybevételének a lehetőségével, ezért a jogutódlás az Előleg-visszafizetési Biztosítékot nem érintette.
Felek megállapítják, hogy a jelen 1. számú szerződésmódosítás megkötését megelőzően a Szerződés szerinti Teljesítési Biztosíték (Teljesítési kötelezvény) módosításra került, a Jogutód, mint kötelezett a kötelezvényre rávezetésre került.
Felek megállapítják, hogy a jelen 1. számú szerződésmódosítás megkötését megelőzően a Szerződés szerinti Építési-szerelési Biztosítás (Biztosítási kötvény) módosításra került, a Jogutód, mint biztosított a kötvényre rávezetésre került.
A Megrendelő kapcsolattartójának személyében bekövetkezett változás kerül átvezetésre.
Felek egybehangzóan kijelentik, hogy a Szerződést a Kbt. 197. § (1) bekezdésében és a Kbt. 139. § (1) bekezdésének b) pontjában foglaltakra tekintettel, fentiekben előadott indokok miatt a Kbt. 141. § (6) bekezdésében foglaltak alapján közös megegyezéssel módosítják.
A Kbt. 141. § (6) bekezdése értelmében a szerződés új közbeszerzési eljárás lefolytatása nélkül akkor módosítható, ha a módosítás nem lényeges. A szerződés módosítása lényeges, ha az eredeti szerződéses feltételektől lényegesen eltérő érdemi feltételeket határoz meg.
„A módosítást mindig lényegesnek kell tekinteni, ha:
a) olyan feltételeket határoz meg, amelyek, ha szerepeltek volna a szerződéskötést megelőző közbeszerzési eljárásban, az eredetileg részt vett ajánlattevőkön (részvételre jelentkezőkön) kívül más ajánlattevők (részvételre jelentkezők) részvételét vagy a nyertes ajánlat helyett másik ajánlat nyertességét lehetővé tették volna;
b) a módosítás a szerződés gazdasági egyensúlyát a nyertes ajánlattevő javára változtatja meg; vagy
c) a módosítás a szerződés tárgyát az eredeti szerződésben foglalt ajánlattevői kötelezettséghez képest jelentős új elemre terjeszti ki.”
Szerződő Felek nyilatkoznak, hogy a tárgyi módosítás nincs hatással az Ajánlati felhívásban meghatározott részvételi, alkalmassági, pénzügyi, referenciális és erőforrás feltételek kritériumaira. Erre tekintettel megállapítható, hogy a módosítás nem határoz meg olyan feltételeket, amelyek ha szerepeltek volna a szerződéskötést megelőző közbeszerzési eljárásban, az eredetileg részt vett ajánlattevőkön (részvételre jelentkezőkön) kívül más ajánlattevők (részvételre jelentkezők) részvételét vagy a nyertes ajánlat helyett másik ajánlat nyertességét lehetővé tették volna. Megállapítható továbbá, hogy a módosítással a Szerződés gazdasági egyensúlya nem változik meg a nyertes ajánlattevő javára és a Szerződés tárgya sem kerül kiterjesztésre az eredeti szerződésben foglalt ajánlattevői kötelezettséghez képest jelentős új elemre.
A fentiekben ismertetett módosítás a jogszabályi rendelkezésekre figyelemmel nem lényeges módosításnak tekinthető.