Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Totalentreprenad avseende bl.a. upprustning av kajkontruktion i Societetsparken
Referenznummer der Bekanntmachung: KS 2023-220
II.1.2)CPV-Code Hauptteil45000000 Bauarbeiten
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Upphandlingen omfattar en totalentreprenad avseende bl.a. upprustning av kajkonstruktion i Societetsparken belägen i centrala Norrtälje.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 60 000 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)45000000 Bauarbeiten
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Kajanläggningen längs med strandpromenaden i Societetsparken i Norrtälje är i behov av förstärkning.
Geotekniska undersökningar har visat att delar av Societetsparken inte är beräkningsmässigt stabila, vilket innebär att det finns risk för jordskred. Norrtälje kommun avser att åtgärda problemet med markstabiliteten genom att förstärka med ny spont längs kajkanten mellan Hamnbron över Roslagsgatan i väster till Havslänken i öster, ca 275 meter. Det aktuella arbetsområdet är ca 285 meter långt.
Observera att uppskattat värde endast utgör en uppskattning och är inte på något sätt bindande varken för Beställaren eller Entreprenören.
70530-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: KS 2023-220
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen