II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Aparatură și echipamente medicale
Referenznummer der Bekanntmachung: 5189211_2023_PAAPD1437935
II.1.2)CPV-Code Hauptteil33115000 Ausrüstung für Tomografie
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Achiziție Aparatura si echipamente medicale, 10 loturi, conform Caietului de sarcini, finalizată prin încheierea de contracte pentru fiecare lot.
----------
Clauza suspensivă valabilă pentru toate loturile:
Incheierea contractului de achizitie publica este conditionata de obtinerea finantarii din fonduri dela bugetul de stat si/sau fonduri europene nerambursabile, semnarea contractului fiind posibila doar in situatia in care se respecta dispozitiile referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intra sub incidenta legislatiei privind finantele publice.
In cazul in care, indiferent de motive, obtinerea finantarii din fonduri de la bugetul de stat si/sau fonduri europene nerambursabile nu se realizeaza pana la data 31.12.2024, Autoritatea contractanta va aplica prevederile art. 212, alin. 1, lit. c teza a II-a din Legea nr.98/2016, fiind imposibila incheierea contractului de achizitie publica.
Ofertantii din cadrul acestei proceduri accepta utilizarea conditiei suspensive de mai sus, asumandu-si intreaga raspundere in raport cu eventualele pierderi pe care le-ar putea suferi in situatia descrisa.
Ofertanții din cadrul acestei proceduri înțeleg că Autoritatea Contractantă nu poate fi considerată răspunzătoare pentru vreun prejudiciu în cazul anulării procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia și indiferent dacă Autoritatea Contractantă a fost notificată asupra existenței unui asemenea prejudiciu.
Perioada maxima pentru care operează clauza suspensiva este data de 31.12.2024 astfel încât, in cazul in care condiția semnării contractului de finanțare nu este îndeplinita, procedura de atribuire este anulata.
Ofertantii participanti vor depune odata cu DUAE si o declaratie pe propria raspundere ca accepta clauza suspensiva in conditiile mentionate mai sus.
Ofertanţii declarati castigatori sunt obligaţi să-şi menţină valabilă şi nemodificată oferta depusă în cadrul procedurii de achiziţie, până la momentul semnării contractului de furnizare.
Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 18;
Autoritatea contractantă va raspunde în mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor.
NOTA: Autoritatea contractanta nu este obligata sa raspunda solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare care nu au fost adresate in termenul stabilit.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 10 383 193.23 RON
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
Angebote sind möglich für maximale Anzahl an Losen: 10
Maximale Anzahl an Losen, die an einen Bieter vergeben werden können: 10
Der öffentliche Auftraggeber behält sich das Recht vor, Aufträge unter Zusammenfassung der folgenden Lose oder Losgruppen zu vergeben:
Ofertele pot fi depuse pentru unul sau mai multe loturi
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Ecocardiograf pentru chirurgie
Los-Nr.: 3
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)33112200 Ultraschallanlage
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Achiziție Ecocardiograf pentru chirurgie, 1 bucată, conform Caietului de sarcini
Electrocardiograf 12 derivatii
Los-Nr.: 4
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)33123200 Elektrokardiografen
Achiziție Electrocardiograf 12 derivatii, 2 bucăți, conform Caietului de sarcini
Defibrilator cu functie de pacing extern
Los-Nr.: 5
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)33182100 Defibrillator
Achiziție Defibrilator cu functie de pacing extern, 2 bucăți, conform Caietului de sarcini
Sistem de radiologie mobila tip C arm pentru electrofiziologie
Los-Nr.: 6
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)33124000 Ausrüstung und Ausstattung für Diagnostik und Röntgendiagnostik
Achiziție Sistem de radiologie mobila tip C arm pentru electrofiziologie, 1 bucată, conform Caietului de sarcini
Sistem de radiologie mobila tip C arm pentru chirurgie
Los-Nr.: 7
Achiziție Sistem de radiologie mobila tip C arm pentru chirurgie, 1 bucată, conform Caietului de sarcini
Computer tomograf 256 multislice
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)33115000 Ausrüstung für Tomografie
Achiziție Computer tomograf 256 multislice, 1 bucată, conform Caietului de sarcini
Defibrilator manual cu posibilitate de electroconversie sincrona si stimulare externa
Los-Nr.: 9
Achiziție Defibrilator manual cu posibilitate de electroconversie sincrona si stimulare externa, 1 bucată, conform Caietului de sarcini
Aparat de ventilatie artificiala controlata adulti/copii
Los-Nr.: 10
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)33157400 Beatmungsgeräte für medizinische Zwecke
Achiziție Aparat de ventilatie artificiala controlata adulti/copii, 1 bucată, conform Caietului de sarcini
Ecocardiograf pentru USTACC
Los-Nr.: 2
Achiziție Ecocardiograf pentru USTACC, 1 bucată, conform Caietului de sarcini
Electrocardiograf 12-16 derivatii
Los-Nr.: 8
Achiziție Electrocardiograf 12-16 derivatii, 1 bucată, conform Caietului de sarcini