Wir freuen uns, mitteilen zu können, dass die neue Version des TED-Portals am 29.1.2024 in Betrieb genommen wird (voraussichtlicher Termin – muss noch bestätigt werden!). Interessiert an den neuen Funktionen, den Verbesserungen und ihren Auswirkungen auf die Nutzerinnen und Nutzer? Konsultieren Sie unseren Artikel und erfahren Sie mehr über die wichtigsten Veränderungen und neuen Funktionen.
Aufgrund von Störungen werden eForms- Mitteilungen derzeit fehlerhaft angezeigt. Wir arbeiten an einer Lösung. Bis dahin konsultieren Sie bitte unsere Hilfsseite.
Jetzt registrieren: 4. Workshop für Weiterverwender von TED-Daten am 14. Dezember 2023
Dienstleistungen - 70582-2023
Griechenland-Athen: Ausbildung
2023/S 025-070582
Auftragsbekanntmachung
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Παροχή υπηρεσιών συμβουλευτικής, κατάρτισης και πιστοποίησης (Υπ1 mis5169555 Α/Α ΕΣΗΔΗΣ 182886)
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
80500000 Ausbildung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Αντικείμενο της σύμβασης είναι μία ολοκληρωμένη προσπάθεια παρέμβασης μέσω της παροχής υπηρεσιών επαγγελματικής συμβουλευτικής & προσανατολισμού, εξειδικευμένης επαγγελματικής κατάρτισης με πιστοποίηση, προώθησης στην απασχόληση, προώθησης στην απόκτηση εργασιακής εμπειρίας («on the job training»), καθώς και προώθησης στην Αυτοαπασχόληση σε 4.200 νέους, ηλικίας 18-29 ετών, που βρίσκονται εκτός εργασίας, εκπαίδευσης ή κατάρτισης και είναι οικονομικά μη ενεργοί ή άνεργοι (συμπεριλαμβανομένων των μακροχρόνια ανέργων) στις Περιφέρειες Θεσσαλίας-Δυτικής Ελλάδας-Ιονίων Νήσων-Στερεάς Ελλάδας.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 10 597 400.00 EUR
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
79132000 Beglaubigungsdienste
79414000 Beratung im Bereich Personalverwaltung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Αντικείμενο του έργου είναι η υλοποίηση δράσεων επαγγελματικής συμβουλευτικής & προσανατολισμού, εξειδικευμένης επαγγελματικής κατάρτισης με πιστοποίηση, προώθησης στην απασχόληση, προώθησης στην απόκτηση εργασιακής εμπειρίας καθώς και προώθησης στην Αυτοαπασχόληση για 4.200 νέους, ηλικίας 18-29 ετών, που βρίσκονται εκτός εργασίας, εκπαίδευσης ή κατάρτισης και είναι οικονομικά μη ενεργοί ή άνεργοι (συμπεριλαμβανομένων των μακροχρόνια ανέργων) στις Περιφέρειες Θεσσαλίας-Δυτικής Ελλάδας-Ιονίων Νήσων-Στερεάς Ελλάδας. Η στόχευση των δράσεων αφορά 3 τομείς: ψηφιακά επαγγέλματα, ενέργεια και τεχνικά επαγγέλματα.
Στο πλαίσιο του Έργου θα παρασχεθούν οι εξής υπηρεσίες:
1. Εξατομικευμένη Συμβουλευτική (Επαγγελματική Συμβουλευτική & Προσανατολισμός, Συμβουλευτική Υποστήριξη και Προώθηση στην Απασχόληση, στην Απόκτηση Εργασιακή Εμπειρίας και την Αυτοαπασχόληση).
2. Συνεχιζόμενη Επαγγελματική Κατάρτιση (Θεωρητική Κατάρτιση, Πρακτική Άσκηση και On the Job Training)
3. Πιστοποίηση των Γνώσεων και Δεξιοτήτων.
Μέσα από ένα πλέγμα Ολοκληρωμένης Παρέμβασης για την Υποστήριξη 4.200 Νέων ηλικίας 18-29 ετών, στις Περιφέρειες Θεσσαλίας, Δυτικής Ελλάδας, Ιονίων Νήσων και Στερεάς Ελλάδας, οι οποίοι βρίσκονται εκτός εργασίας, εκπαίδευσης ή κατάρτισης και είναι οικονομικά μη ενεργοί ή άνεργοι (συμπεριλαμβανομένων των μακροχρόνια ανέργων).
Για το σύνολο των ενεργειών Συμβουλευτικής, Κατάρτισης και Πιστοποίησης του έργου θα δίδεται η δυνατότητα να υλοποιηθούν εξ αποστάσεως με τη χρήση τεχνολογιών πληροφορικής και επικοινωνιών.
Επιπλέον, κάθε ωφελούμενος θα δηλώνει την προτίμηση του ως προς τον τρόπο υλοποίησης των ενεργειών στο πλαίσιο του έργου (δια ζώσης, εξ’ αποστάσεως, μικτό μοντέλο), καθώς επίσης και αν διαθέτει τους απαραίτητους πόρους σε περίπτωση που προκρίνει το μοντέλο εξ’ αποστάσεως συμμετοχής του στη δράση.
Η Ολοκληρωμένη Παρέμβαση συνίσταται σε Υπηρεσίες προς τους ωφελούμενους σε 2 στάδια, τα οποία καταλήγουν σε 4 διαδρομές.
Ειδικότερα, το περιεχόμενο των επιμέρους ενεργειών (Στάδιο Α’ και Στάδιο Β’) της Δράσης έχει ως εξής:
Στάδιο Α’
1. Παροχή υπηρεσιών Επαγγελματικής Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού
2. Παροχή υπηρεσιών «οριζόντιας» θεωρητικής κατάρτισης (αφορά στην απόκτηση soft skills)
Στάδιο Β’
• Διαδρομή Νο1 - Εξειδικευμένη Επαγγελματική Κατάρτιση
• Διαδρομή Νο2 - Προώθηση στην Απασχόληση
• Διαδρομή Νο3 - Aπόκτηση εργασιακής εμπειρίας (on the job training)
• Διαδρομή Νο4 - Προώθηση στην Αυτο-Απασχόληση
Παραδοτέα - Υλικό Τεκμηρίωσης της υλοποίησης του Φυσικού Αντικειμένου του έργου
Παραδοτέο: Μηνιαίες Εκθέσεις Προόδου (Π.i, όπου ι = 1, ...., t)
Το αργότερο εντός πέντε (5) ημερών από τη συμπλήρωση κάθε ημερολογιακού μηνός, μετά την έναρξη των ενεργειών προς τους ωφελούμενους, ο Ανάδοχος υποβάλλει Μηνιαίες Εκθέσεις (Π.i, όπου ι = 1, ...., t), που περιλαμβάνουν πληροφορίες για την πρόοδο υλοποίησης του έργου, κατά το μήνα αναφοράς και αθροιστικά από την έναρξη του έργου, σε ότι αφορά στις ενέργειες:
• Συμβουλευτικής
• Θεωρητικής Κατάρτισης
• Πρακτικής Άσκησης
• Πιστοποίησης
Εργασίες (activities) εκτελούνται σε όλη τη διάρκεια του έργου και υποβάλλεται αντίστοιχο Υλικό Τεκμηρίωσης της υλοποίησης του Φυσικού Αντικειμένου