Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Dienstleistungen - 70593-2023
Finnland-Jyväskylä: Schneeräumung
2023/S 025-070593
Auftragsbekanntmachung
Dienstleistungen
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
KAPA Talvihoitotöiden palveluhankinta 2023-2026 + mahdollinen optio
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
90620000 Schneeräumung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Jyväskylän kaupunki kadut ja puistot -palvelualue pyytää tarjoustanne aikaperusteisten talvikunnossapitotöiden suorittamisesta.
Kilpailutettavat palvelut:
Osa 1: Autoilla tehtävät talvihoitotyöt
Osa 2: Työkoneilla tehtävät talvihoitotyöt
Kyseessä on avoin hankintamenettely, jonka perusteella perustetaan puitejärjestely.
HUOM! Hankinta on EU-hankinta ja tarjoajan tulee täyttää yhteinen eurooppalainen hankinta-asia (ESPD-lomake), tarjouksen tekemistä ei siis kannata jättää viime tinkaan!
Lisätietoa ESPD-lomakkeesta: http://tarjoajat.cloudia.fi/fi/support/solutions/articles/6000163307-poissulkeminen-ja-soveltuvuus-espd-
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 14 000 000.00 EUR
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: ja
Angebote sind möglich für alle Lose
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Autoilla tehtävä talvihoito
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Jyväskylän kaupungin katuverkkoon kuuluu noin 550 kilometriä ajoratoja sekä noin 470 kilometriä kevyen liikenteen väyliä ja puistokäytäviä.
Työt koostuvat pääasiallisesti katuverkolla tehtävistä talvihoitotöistä; auraus, polanteenpoisto, liukkaudentorjunta. Työkohteet sijoittuvat eri puolille Jyväskylän kaupunkia (Korpilahti, Säynätsalo, Keljonkangas, Vaajakoski, Palokka, Tikkakoski, keskusta). Työt jaetaan valittujen urakoitsijoiden kesken kaluston soveltuvuuden perusteella. Valittu urakoitsija perehdytetään tilaajan toimesta hoitoalueeseen kauden alussa.
Varusteina kuorma-autoissa tulee olla aura, alaterä ja hiekoituslaite. Mahdollisten kuorma-auton lisälaitteiden (esimerkiksi sivuaura) käytöstä maksetaan toteutuneiden käyttötuntien perusteella.
Talvihoitokausina urakoitsijoilla on velvollisuus aloittaa työt tunnin kuluessa ilmoituksesta kaikkina viikonpäivinä.
Tilaajan työnjohto päivystää koko talvikauden 24h/vrk. Urakoitsijat toteuttavat töitä tilaajan työnjohdon ohjauksessa ja valvonnassa. Töiden aloitus tapahtuu joko työnjohdon ilmoituksesta tai sovittujen kriteerien täyttyessä (lumi cm/liukkaus) urakoitsijan omana lähtönä.
Urakoitsijoiden kaluston seurannassa ja työnohjauksessa tullaan käyttämään kaluston seurantajärjestelmää. Jyväskylän kaupunki järjestää tarvittavan opastuksen järjestelmän käyttöön. Seurantajärjestelmän käyttöä varten urakoitsijalla tulee olla käytössä kuljettajakohtaiset älypuhelimet tai tabletit Android-käyttöjärjestelmällä.
Työkoneilla tehtävä talvihoito
Los-Nr.: 2
Työt koostuvat pääasiallisesti katuverkolla sekä kiinteistöillä tehtävistä talvihoitotöistä; auraus, polanteenpoisto, näkemäleikkaukset, lähisiirrot, liukkaudentorjunta. Työkohteet sijoittuvat eri puolille Jyväskylän kaupunkia (Korpilahti, Säynätsalo, Keljonkangas, Vaajakoski, Palokka, Tikkakoski, keskusta). Työt jaetaan valittujen urakoitsijoiden kesken kaluston soveltuvuuden perusteella. Valittu urakoitsija perehdytetään tilaajan toimesta hoitoalueeseen kauden alussa.
Pyöräkoneiden, traktoreiden ja pienempien työkoneiden perusvarustuksena tulee olla vähintään aura, lumikauha ja hiekoitin. Mahdollinen koneen lisälaite (polanneterä, polanneaura, polannekauha, sivuaura tai muu lisälaite) ilmoitetaan tarjouspyyntölomakkeissa. Korvaus lisälaitteen käytöstä maksetaan toteutuneiden käyttötuntien perusteella.
Tilaajan työnjohto päivystää koko talvikauden 24 h/vrk. Urakoitsijat toteuttavat töitä tilaajan työnjohdon ohjauksessa ja valvonnassa. Töiden aloitus tapahtuu joko työnjohdon ilmoituksesta tai sovittujen kriteerien täyttyessä (lumi cm/liukkaus) urakoitsijan omana lähtönä.
Urakoitsijan kaluston seurannassa ja työnohjauksessa tullaan käyttämään kaluston seurantajärjestelmää. Jyväskylän kaupunki järjestää tarvittavan opastuksen järjestelmän käyttöön. Seurantajärjestelmän käyttöä varten urakoitsijalla tulee olla käytössä kuljettajakohtaiset älypuhelimet tai tabletit Android-käyttöjärjestelmällä.