Wir freuen uns, mitteilen zu können, dass die neue Version des TED-Portals am 29.1.2024 in Betrieb genommen wird (voraussichtlicher Termin – muss noch bestätigt werden!). Interessiert an den neuen Funktionen, den Verbesserungen und ihren Auswirkungen auf die Nutzerinnen und Nutzer? Konsultieren Sie unseren Artikel und erfahren Sie mehr über die wichtigsten Veränderungen und neuen Funktionen.
You may get an error message when trying to access the notices listed hereafter. If that is the case, please use the alternative links provided below. We are working on solving the problem. We apologize for the inconvenience.
716246-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:716246-2023:PDFS:FI:HTML
719591-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:719591-2023:PDFS:FI:HTML
724690-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:724690-2023:PDFS:FI:HTML
731050-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:731050-2023:PDFS:FI:HTML
You may also use the following structure to build the URL of the notices concerned:
https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:NNNNNN-2023:PDFS:LL:HTML, (example: https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:719591-2023:PDFS:FI:HTML), but please bear in mind that only the original language version of the notice is available
2. Verfahren
2.1 Verfahren
Titel: Myyntilaskujen välityspalvelut
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat myyntilaskujen välityspalvelut tarjouspyynnössä ja sen liitteissä määritellyn mukaisesti. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä, erityisesti liitteessä 1 "Hankinnan kohteen kuvaus" ja liitteessä 2 "Vaatimusmäärittely". Hankinnan laajuus käy ilmi tarjouspyynnöstä ja sen liitteistä, erityisesti liitteestä 1 "Hankinnan kohteen kuvaus" ja liitteestä 5 "Hinnat". Sopimus on voimassa määräaikaisena kaksi (2) vuotta, minkä jälkeen se on voimassa toistaiseksi sopimuksen mukaisin irtisanomisehdoin. Ks. tarjouspyynnön liitteen "Sopimus" kohta 36.
Interne Kennung: HUS 744-2022
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Menettely on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä, erityisesti sen kohdassa "HANKINTAMENETTELYÄ KOSKEVAT LISÄTIEDOT".
2.1.1 Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung(cpv): 64000000Post- und Fernmeldedienste
Zusätzliche Einstufung(cpv): 72000000IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung(cpv): 79800000Druckereidienste und verbundene Dienstleistungen des Druckgewerbes
Zusätzliche Einstufung(cpv): 79999000Scanning und Rechnungsstellung
2.1.2 Erfüllungsort
Ort im Europäischen Wirtschaftsraum
2.1.4 Allgemeine Informationen
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
2.1.6 Ausschlussgründe
Der Zahlungsunfähigkeit vergleichbare Lage gemäß nationaler Rechtsvorschriften: Tarjoaja on kansalliseen lainsäädäntöön ja kansallisiin määräyksiin perustuen yllämainittuja tilanteita vastaavassa samankaltaisessa menettelyssä.
Konkurs: Tarjoaja on konkurssissa.
Korruption: Tarjoajalle tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, annettu lahjonnasta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Vergleichsverfahren: Tarjoajalla on järjestelyjä velkojien kanssa.
Beteiligung an einer kriminellen Vereinigung: Tarjoajalle tai henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, on annettu rikollisjärjestön toimintaan osallistumisesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Vereinbarungen mit anderen Wirtschaftsteilnehmern zur Verzerrung des Wettbewerbs: Tarjoaja on tehnyt muiden kanssa sopimuksia, joilla pyritään vääristämään kilpailua.
Verstoß gegen umweltrechtliche Verpflichtungen: Tarjoaja on rikkonut ympäristölainsäädännön mukaisia velvoitteitaan.
Geldwäsche oder Terrorismusfinanzierung: Tarjoajalle itselleen tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, on annettu rahanpesusta tai terrorismin rahoituksesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettupoissulkeminen on edelleen voimassa.
Betrugsbekämpfung: Tarjoajalle tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen, on annettu petoksesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Kinderarbeit und andere Formen des Menschenhandels: Tarjoajalle itselleen tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, on annettu lapsityövoiman käytöstä tai muista ihmiskaupan muodoista lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Zahlungsunfähigkeit: Tarjoajan osalta on käynnistetty maksukyvyttömyys- tai likvidaatiomenettely.
Verstoß gegen arbeitsrechtliche Verpflichtungen: Tarjoaja on rikkonut työlainsäädännön mukaisia velvoitteitaan.
Verwaltung der Vermögenswerte durch einen Insolvenzverwalter: Tarjoajan varat ovat selvitysmiehen tai tuomioistuimen hallinnassa.
Falsche Angaben, verweigerte Informationen, die nicht in der Lage sind, die erforderlichen Unterlagen vorzulegen, und haben vertrauliche Informationen über dieses Verfahren erhalten.: Tarjoajaa koskee jokin seuraavista tilanteista. a) on syyllistynyt väärän tiedon antamiseen poissulkemis- tai valintaperusteiden osalta, b) on jättänyt antamatta tällaisia tietoja, c) on toimittanut viiveellä tai ei lainkaan ostajan vaatimia tietoja, tai d) on yrittänyt vaikuttaa ostajan päätöksentekoprosessiin asiattomalla tavalla tai hankkinut luottamuksellista tietoa, joista voisi olla sille hankintamenettelyssä asiaankuulumatonta etua, taikka on toimittanut harhaanjohtavia tietoja, joilla voi olla merkittävä vaikutus poissulkemista, tarjoajan valintaa tai hankintaa koskeviin päätöksiin.
Rein innerstaatliche Ausschlussgründe: Tarjoajan hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai edustus-, päätös tai valvontavaltaa käyttävä henkilö on rikosrekisteristä ilmenevällä lainvoimaisella tuomiolla tuomittu työturvallisuusrikoksesta, työaikasuojelurikoksesta, työsyrjinnästä, kiskonnantapaisesta työsyrjinnästä, työntekijöiden järjestäytymisvapauden loukkaamisesta tai luvattoman ulkomaisen työvoiman käytöstä.
Interessenkonflikt aufgrund seiner Teilnahme an dem Vergabeverfahren: Tarjoajan osallistumisesta hankintamenettelyyn aiheutuu eturistiriitoja.
Direkte oder indirekte Beteiligung an der Vorbereitung des Vergabeverfahrens: Tarjoaja tai tarjoajaan liittyvä yritys on antanut ostajalle neuvoja tai muulla tavoin osallistunut hankintamenettelyn valmisteluun.
Schwere Verfehlung im Rahmen der beruflichen Tätigkeit: Tarjoaja on syyllistynyt ammatin harjoittamiseen liittyvään vakavaan virheeseen.
Vorzeitige Beendigung, Schadensersatz oder andere vergleichbare Sanktionen: Tarjoajan aikaisempia hankintasopimuksia tai käyttöoikeussopimuksia on irtisanottu ennenaikaisesti tai kyseisen aikaisemman sopimuksen yhteydessä on vaadittu vahingonkorvauksia tai määrätty muita vastaavia seuraamuksia.
Verstoß gegen sozialrechtliche Verpflichtungen: Tarjoaja on rikkonut sosiaalilainsäädännön mukaisia velvoitteitaan.
Zahlung der Sozialversicherungsbeiträge: Tarjoaja on rikkonut sosiaaliturvamaksujen maksamiseen liittyviä velvoitteitaan sijoittumismaassaan tai ostajan maassa.
Einstellung der gewerblichen Tätigkeit: Tarjoajan liiketoiminta on keskeytetty.
Entrichtung von Steuern: Tarjoaja on rikkonut verojen maksamiseen liittyviä velvoitteitaan sijoittumismaassaan tai ostajan maassa.
Terroristische Straftaten oder Straftaten im Zusammenhang mit terroristischen Aktivitäten: Tarjoajalle itselleen tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, annettu terrorismirikoksesta tai terroritoimintaan liittyvästä rikoksesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
5. Los
5.1 Los: LOT-0000
Interne Kennung: 678649
5.1.1 Zweck
5.1.2 Erfüllungsort
Zusätzliche Informationen:
5.1.3 Geschätzte Dauer
Andere Laufzeit: Unbegrenzt
5.1.6 Allgemeine Informationen
Vorbehaltene Teilnahme: Teilnahme ist nicht vorbehalten.
Auftragsvergabeprojekt nicht aus EU-Mitteln finanziert
Diese Auftragsvergabe ist auch für kleine und mittlere Unternehmen (KMU) geeignet
Informationen über frühere Bekanntmachungen:
Kennung der vorherigen Bekanntmachung: 693215-2022
5.1.9 Eignungskriterien
Kriterium:
Art: Wirtschaftliche und finanzielle Leistungsfähigkeit
Bezeichnung: Yleinen liikevaihto
Beschreibung: Tilikausi: Viimeisin vahvistettu tilikausi. Tarjoajan yleinen vuotuinen liikevaihto on vähintään 1 200 000 euroa. Tarjoaja toimittaa pyynnöstä liikevaihtoa koskevat tiedot vähintään viimeksi kuluneelta tilikaudelta, jos tarjoaja on sijoittumismaansa lainsäädännön mukaan oikeutettu ne toimittamaan. Jos tarjoajalla ei ole takanaan tilikautta, tarjoaja voiosoittaa taloudellisen ja rahoituksellisen tilanteensa muulla hankintayksikön hyväksymällä asiakirjalla. Jos tarjous tehdään ryhmittymänä, ryhmittymän jäsenet voivat täyttää vaatimuksen yhdessä. Jos tarjoaja vetoaa muiden yksiköiden voimavaroihin (voimavarayksiköt) vaatimuksen täyttämiseksi, tarjoaja yhdessä voimavarayksiköidensä kanssa voi täyttää vaatimuksen. Tällöin tarjoajalta voidaan pyytää selvitys taloudellisten voimavarojen olemassaoloa koskevista sitoumuksista ja sopimuksista.
Anwendung dieses Kriteriums: Verwendet
Bezeichnung: Vastuuvakuutus
Beschreibung: Tarjoajalla tulee olla vastuuvakuutus, joka on vakuutusmäärältään vähintään yksi miljoona (1 000 000) euroa ja kattaa liitteessä "Sopimus" tarkoitetun toiminnan. Vastuuvakuutuksen tulee korvata myös taloudellisia vahinkoja. Jos tarjous tehdään ryhmittymänä, tulee kaikilla ryhmittymän jäsenillä olla tämän vaatimuksen mukainen vastuuvakuutus. Tarjoaja sitoutuu toimittamaan hankintayksikölle todistuksen vastuuvakuutuksen olemassaolosta ennen sopimuksen allekirjoittamista, mikäli tulee valituksi toimittajaksi.
Bezeichnung: Riskiluokka
Beschreibung: Tarjoajan vakavaraisuuden, taloudellisen kantokyvyn sekä maksukyvyn tulee olla riittävä suhteessa hankinnan kohteena olevien palveluiden tuottamiseen. Tarjoajan taloudellinen tilanne katsotaan riittäväksi, jos sen riskiluokka Suomen Asiakastieto Oy:n Riskimittarin riskiluokituksessa on 1-3. Mikäli tarjoajan riskiluokkaa ei ole saatavilla Suomen Asiakastieto Oy:n Riskimittarin riskiluokituksessa, hankintayksikkö arvioi tarjoajan tilannetta pyydettäessä toimitettavien tilinpäätöstietojen ja/tai muun selvityksen perusteella sekä hankintayksikön oma-aloitteisesti hankkiman selvityksen perusteella. Tarjoaja, jonka riskiluokitus on Suomen Asiakastieto Oy:n Riskimittarin riskiluokituksessa 4 tai 5 tai jonka vakavaraisuuden, taloudellisen kantokyvyn taikka maksukyvyn arvioidaan vastaavan riskiluokkaa 4 tai 5, suljetaan hankintamenettelyn ulkopuolelle. Jos tarjous tehdään ryhmittymänä, vaatimus koskee ryhmittymän kaikkia jäseniä. Jos tarjoaja käyttää voimavarayksiköitä, vaatimus koskee tarjoajan ohella kaikkia voimavarayksiköitä.
Art: Eignung zur Berufsausübung
Bezeichnung: Kaupparekisterimerkintä
Beschreibung: Tarjoaja on merkitty asiaankuuluviin sijoittautumisjäsenvaltionsa pitämiin kaupparekistereihin: Se on merkitty sijoittautumisjäsenvaltion pitämään, direktiivin 2014/24/EU liitteessä XI kuvattuun ammattirekisteriin; tietyistä jäsenvaltioista tulevien tarjoajien täytyy mahdollisesti täyttää muita samassa liitteessä säädettyjä vaatimuksia.
Art: Technische und berufliche Leistungsfähigkeit
Bezeichnung: Referenssit
Beschreibung: Tarjoajan tekniseen ja ammatilliseen pätevyyteen liittyvät tarjoajan kokemukselle asetetut vaatimukset on esitetty tarjouspyynnön liitteessä "Referenssit". Tarjoajan tulee täyttää kaikki tarjoajan kokemukselle asetetut vaatimukset. Tarjoajan tulee täyttää tarjouspyynnön liitteenä oleva "Referenssit" -lomake siinä esitettyjen ohjeiden mukaisesti ja ladata se tarjouksen liitteeksi. Jos tarjous tehdään ryhmittymänä, ryhmittymän jäsenet voivat täyttää vaatimukset yhdessä. Jos tarjoaja vetoaa muiden yksiköiden voimavaroihin (voimavarayksiköt) vaatimuksen täyttämiseksi, tarjoaja yhdessä voimavarayksiköidensä kanssa voi täyttää vaatimuksen. Muiden yksiköiden kokemukseen liittyviä voimavaroja voidaan käyttää hyväksi vain, jos kyseiset muut yksiköt suorittavat hankinnan kohteena olevat palvelut taikka osan niistä. Alla on esitetty lyhyt kuvaus tarjoajan kokemukseen liittyvistä vähimmäisvaatimuksista: Kokemus myyntilaskujen käsittelystä ja välittämisestä A. Tarjoajalla tulee olla kokemusta vähintään 4 000 BtoB-verkkolaskun käsittelystä ja välittämisestä vuorokaudessa yhteensä vähintään kahtena (2) vuorokautena. B. Tarjoajalla tulee olla kokemusta liitteiden välittämisestä verkkolaskujen mukana. C. Tarjoajalla tulee olla kokemusta vähintään 5 000 kuluttajaverkkolaskun (BtoC) käsittelystä ja välittämisestä vuorokaudessa yhteensä vähintään kahtena (2) vuorokautena. D. Tarjoajalla tulee olla kokemusta vähintään 40 000 laskun välittämisestä postitukseen vuorokaudessa. Edellä mainitun kokemuksen tulee olla kokonaisuudessaan kertynyt viimeisen kolmen (3) vuoden aikana tarjouspyynnössä ilmoitetusta tarjouksen vastaanottamisen määräajasta laskettuna.
5.1.10 Zuschlagskriterien
Art: Preis
Bezeichnung: Vertailuhinta
Beschreibung: Ks. tarjousten hintavertailusta tarjouspyynnön kohta "Päätöksenteon perusteet".
5.1.11 Auftragsunterlagen
Sprachen, in denen die Auftragsunterlagen offiziell verfügbar sind: FIN
Frist für die Anforderung zusätzlicher Informationen: 2023-11-29+02:0012:00:00+02:00
5.1.12 Bedingungen für die Auftragsvergabe
Bedingungen für die Einreichung:
Elektronische Einreichung: Erforderlich
Sprachen, in denen Angebote oder Teilnahmeanträge eingereicht werden können: Finnisch
Elektronischer Katalog: Nicht zulässig
Varianten: Nicht zulässig
Die Bieter können mehrere Angebote einreichen
Frist für den Eingang der Angebote: 2023-12-19+02:0012:00:00+02:00
Frist, bis zu der das Angebot gültig sein muss: 6MONTH
Informationen über die öffentliche Angebotsöffnung:
Datum/Uhrzeit: 2023-12-19+02:0012:15:00+02:00
Ort: Sähköinen kilpailutusjärjestelmä. Tarjousten avaustilaisuus ei ole julkinen.
Auftragsbedingungen:
Elektronische Rechnungsstellung: Erforderlich
Aufträge werden elektronisch erteilt
Zahlungen werden elektronisch geleistet
5.1.15 Techniken
Rahmenvereinbarung:
Keine Rahmenvereinbarung
Informationen über das dynamische Beschaffungssystem
Kein dynamisches Beschaffungssystem
Elektronische Auktion:
5.1.16 Weitere Informationen, Schlichtung und Nachprüfung
Überprüfungsstelle: Markkinaoikeus
Organisation, die weitere Informationen für die Nachprüfungsverfahren bereitstellt: HUS-yhtymä
Organisation, die Teilnahmeanträge entgegennimmt: HUS-yhtymä
Organisation, die Angebote bearbeitet: HUS-yhtymä