II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Inkontinenshjälpmedel Del 2
Referenznummer der Bekanntmachung: HSN/1527/2022
II.1.2)CPV-Code Hauptteil33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Upphandlingen omfattar Inkontinenshjälpmedel till Region Jämtland Härjedalen samt länets alla kommuner för barn och vuxna.
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Position 1. Inkontinensskydd endast för penis
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte
33141621 Inkontinenzsätze
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Målet för upphandlingen är att skapa goda förutsättningar för personer med urininkontinens eller urinretention att leva ett självständigt liv med hög livskvalitet.
Det upphandlade sortimentet ska säkerställa behovet för att fylla olika patienters behov, individuella förutsättningar och livssituationer.
Upphandlingen ska ligga till grund för att möjliggöra en god vård och omsorg på lika villkor för de berörda patienterna
Position 2. Inkontinensskydd för penis och pung
Los-Nr.: 2
Position 3-6. Tappningskateter med flexibel och olivformad tipp i vätska CH10-CH16
Los-Nr.: 3
Position 7-10. Kontinensbåge, flergångs
Los-Nr.: 4
Position 11-14. Kontinensbåge, engångs
Los-Nr.: 5
Position 15-27. Skyddsbyxor vid bad, flergångs
Los-Nr.: 6
Position 28. Kateterfixering
Los-Nr.: 7
70672-2023 - ResultatSverige-Östersund: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: HSN/1527/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33141621 Inkontinensset
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4
Del nr: 5
Del nr: 6
Del nr: 7