Aufgrund eines technischen Fehlers werden die URLs in den elektronischen Formularen nicht korrekt angezeigt. Wir arbeiten an einer Lösung. Vorerst empfehlen wir Ihnen, das Komma oder andere Sonderzeichen, die fälschlicherweise am Ende der URL erscheinen, zu löschen. Bitte entschuldigen Sie die Unannehmlichkeiten.
Dienstleistungen - 706827-2023
Kompaktansicht anzeigen
Finnland - Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens - Tules-etäkuntoutuskurssi aikuiselle, valtakunnallinen hankinta
224/2023
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Sonderregelung
2. Verfahren
2.1 Verfahren
Titel: Tules-etäkuntoutuskurssi aikuiselle, valtakunnallinen hankinta
Beschreibung: Tules-etäkuntoutuskurssi on tarkoitettu yli 18-vuotiaalle työelämässä olevalle asiakkaalle, jolla on tuki- ja liikuntaelinsairaus. Tules-etäkuntoutuskurssi toteutetaan kokonaisuudessaan etäkuntoutuksena. Kuntoutuskurssi sisältää kuvapuheluita, verkkokuntoutusta ja ryhmämuotoisia etäkuntoutuspäiviä. Asiakkaat ohjautuvat Tules-etäkuntoutuskurssille terveydenhuollossa työskentelevän fysioterapeutin laatiman suosituksen (ei lääkärinlausunnon) perusteella. Katso tarkemmat tiedot liitteestä 1 (yleinen osa). Tules-etäkuntoutuskurssi on ryhmässä toteutuvaa kuntoutusta, jossa mahdollistetaan se, että asiakas voi jakaa kokemuksia uusista toimivista käytännöistä muiden samassa tilanteessa olevien kanssa. Kuntoutuskurssille osallistuva asiakas etsii ratkaisukeinoja ja helpotusta tuki- ja liikuntaelinsairaudesta johtuviin arkipäivän haasteisiin. Kurssilla asiakas saa tietoa mm. tuki- ja liikuntaelinsairaudestaan sekä siihen liittyvästä kivusta ja kivunhallintakeinoista. Asiakas saa apua ja tukea ymmärtääkseen sairauteen liittyviä toimintakyvyn rajoitteita sekä neuvoja siihen, miten voi löytää omia vahvuuksiaan ja käyttää voimavarojaan arjesta selviytymisessä. Kurssilta asiakas saa yksilöllisen tuen lisäksi ryhmän vertaistuen. Kurssin keskeisenä tarkoituksena on vahvistaa asiakkaan omakuntoutuksen jatkumista. Tules-etäkuntoutuskurssi toteutetaan seuraavan palvelukuvauksen (voimassa 1.1.2024 alkaen) mukaisesti: - Tules-etäkuntoutuskurssi aikuiselle. Palvelukuvaus jakautuu kahteen osaan eli kuntoutuspalvelun osaan ja yleiseen osaan. Osat on sijoitettu yhteen asiakirjaan peräkkäin ja molemmilla osilla on oma kansilehtensä sekä sisällysluettelonsa (Liite 1). Molempia palvelukuvauksen osia sovelletaan samanaikaisesti Kelan järjestämän kuntoutuksen toteuttamisessa. Tules-etäkuntoutuskurssin hankintaan sisältyy sisällön ja laadun kehittämisosuus ajalla 1.1.2024-31.12.2024. Kehittämiseen osallistuvat kaikki Tules-etäkuntoutuskurssia toteuttamaan valittavat palveluntuottajat. Tules-etäkuntoutuskurssin sisällön ja laadun kehittäminen toteutetaan osana Kelan TULES kuntoon -projektia. Projektin tavoitteena on edistää etäkuntoutuksen hyödyntämistä tuki- ja liikuntaelinsairautta sairastavien kuntoutuksessa ja varmistaa Kelan järjestämän etäkuntoutuksen laatua. Tules-etäkuntoutuskurssin sisällön ja laadun kehittämisen tavoitteena on valmistautua uudentyyppisen, kokonaan etäkuntoutuksena järjestettävän moniammatillisen kuntoutuskurssin käynnistymiseen, kehittää palvelun sisältöä ja varmistaa uuden palvelun laatua. Kehittäminen toteutetaan palveluntuottajien yhteiskehittämisenä siten, että jokaiselta Tules-etäkuntoutuskurssia toteuttamaan valittavalta palveluntuottajalta osallistuu työpari palvelun kehittämiseen. Kehittämisen seurauksena ei tehdä muutoksia Tules-etäkuntoutuskurssin palvelukuvaukseen (yleinen osa ja kuntoutuspalvelun osa) tai palvelua koskevaan Kelan ja palveluntuottajan väliseen sopimukseen. Kehittäminen toteutetaan Tules-etäkuntoutuskurssin kehittämisen kuvauksen mukaisesti. Palveluntuottaja vie etäkuntoutuksen sisällöt hankkimaansa sovellukseen/alustalle ennen asiakkaiden kuntoutuksen alkua. Kelan asiakkaiden kuntoutus alkaa 1.9.2024 lukien. Katso tarkemmat tiedot liitteestä 2 Tules-etäkuntoutuskurssin sisällön ja laadun kehittäminen 1.1.2024-31.12.2024. Tarjoaja voi antaa vain yhden valtakunnallisen tarjouksen tämän tarjouspyynnön kohteena olevaan tarjouskilpailuun. Jättämällä tarjouksen tähän tarjouskilpailuun tarjoaja sitoutuu toteuttamaan suomenkielistä kuntoutuspalvelua koko maahan.
Vorherige Bekanntmachung: 297470-2023
Interne Kennung: Kela 1/331/2023
Verfahrensart: Offenes Verfahren
2.1.1 Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung(cpv): 85000000Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens
2.1.4 Allgemeine Informationen
Zusätzliche Informationen: Kela varaa oikeuden jatkaa sopimusta yhden (1) vuoden optiolla ajalle 1.1.2027-31.12.2027.
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
5. Los
5.1 Los: LOT-0000
Interne Kennung: 683612
5.1.1 Zweck
5.1.6 Allgemeine Informationen
5.1.7 Strategische Auftragsvergabe
Gefördertes soziales Ziel: Sorgfaltspflicht im Bereich der Menschenrechte in globalen Wertschöpfungsketten
Gefördertes soziales Ziel: Faire Arbeitsbedingungen
5.1.16 Weitere Informationen, Schlichtung und Nachprüfung
Überprüfungsstelle: Markkinaoikeus