Aufgrund eines technischen Fehlers werden die URLs in den elektronischen Formularen nicht korrekt angezeigt. Wir arbeiten an einer Lösung. Vorerst empfehlen wir Ihnen, das Komma oder andere Sonderzeichen, die fälschlicherweise am Ende der URL erscheinen, zu löschen. Bitte entschuldigen Sie die Unannehmlichkeiten.
Dienstleistungen - 707531-2023
Kompaktansicht anzeigen
Mit dieser Bekanntmachung wird die Vorfassung geändert:  375631-2023
Finnland - Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens - TARJOUSPYYNTÖ: Ikäihmisten yhteisöllinen asuminen
224/2023
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
2. Verfahren
2.1 Verfahren
Titel: TARJOUSPYYNTÖ: Ikäihmisten yhteisöllinen asuminen
Beschreibung: Ikäihmisten yhteisöllisen asumisen kilpailutus toteutetaan dynaamisena menettelynä. Voit jättää tarjouksen välilehdeltä Osallistumishakemus. Kaikki liitteet aukeavat tältä välilehdeltä.
Interne Kennung: 457281
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Kaikki tarjouspyynnön mukaiset, soveltuvuusvaatimukset ja palvelua koskevat ehdottomat vähimmäisvaatimukset täyttävät tarjoajat otetaan mukaan hankintamenettelyyn ja valitaan palveluntuottajiksi. Hankintamenettelyyn valituilta tarjoajilta tarkistetaan tarjouspyynnössä mainitut selvitykset ja asiakirjat, jotka on ilmoitettu tarkistettavaksi ennen hankintapäätöksen ja sopimuksen tekoa. HANKINTALAIN MUKAISEN RIKOSREKISTERIOTTEEN ESITTÄMISVELVOLLISUUS Hankintalain 80 §:n mukaan hankintayksikön tulee sulkea tarjoaja tarjouskilpailun ulkopuolelle, jos hankintayksikön tiedossa on, että tarjoaja taikka sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai edustus-, päätös- tai valvontavaltaa käyttävä henkilö on rikosrekisteristä ilmenevällä lainvoimaisella tuomiolla tuomittu 80 §:ssä mainitusta rikoksesta rangaistukseen. Hankintayksikkö tarkastaa pakolliset poissulkemisperusteet sopimuskaudelle valittujen tarjoajien osalta ennen hankintasopimuksen tekemistä. Hankintapäätöksen tiedoksiannon jälkeen menettelyyn valituilla tarjoajilla on velvollisuus toimittaa hankintayksikölle: A) Oikeusrekisterikeskuksen ote rikosrekisteristä taikka B) tarjoajan tai sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsenen tai edustus-, päätös- tai valvontavaltaa käyttävän henkilön alkuperämaan tai sijoittautumismaan toimivaltaisen viranomaisen antama ote rikosrekisteristä. Rikosrekisteriotteet tulee toimittaa: 1) hankintalain 80 §:ssä tarkoitetuista henkilöistä. Käytännössä näitä henkilöitä ovat yrityksen pää- tai toimitusjohtaja, yrityksen varatoimitusjohtaja ja nimenkirjoittajat, prokuralain (130/1979) tarkoittamat prokuristit, yhdistyksen puheenjohtaja, yksityinen elinkeinonharjoittaja, avoimen yhtiön yhtiömiehet sekä kommandiittiyhtiön vastuunalainen yhtiömies. Asiassa voidaan huomioida myös muut yhtiön tai muun oikeushenkilön, kuten säätiön edustajat; ja 2) tarjoajasta itsestä (yhteisösakko-ote). Rikostaustan selvittämiseksi esitetty rikosrekisteriote ei saa olla 12 kuukautta vanhempi. Tarjoajan on syytä varmistaa jo etukäteen, keiden kaikkien osalta sen tulee toimittaa otteet ja hankkia mahdolliset valtakirjat otteiden pyytämistä varten (ks. Oikeusrekisterikeskuksen sivut) sekä varautua Oikeusrekisterikeskuksen viiveeseen otteiden toimittamisessa. Arvioitu käsittelyaika on seitsemän (7) työpäivää (+ postitusaika). Rikosrekisteriotteen tiedot ovat aina salassapidettäviä. Hankintayksikkö palauttaa tai tuhoaa rikosrekisteriotteet tarkastuksen jälkeen. Otteiden toimittamistavasta ja ajankohdasta tulee kirjallisesti sopia hankintayksikön kanssa välittömästi hankintapäätöksen tiedoksiannon jälkeen. Otteet tulee toimittaa viivytyksettä eivätkä otteiden toimittamisen viivästykset saa aiheuttaa kohtuutonta haittaa hankintayksikölle tai sopimuskauden alkamiselle, mikäli toimittaminen viivästyy tarjoajan vuoksi. Lisätietoa hankintalain mukaisesta rikosrekisteriotteesta ja sen pyytämisestä löytyy osoitteesta www.oikeusrekisterikeskus.fi. HANKINTAMENETTELYSTÄ AIHEUTUVAT KUSTANNUKSET Tarjoajalla ei ole oikeutta saada korvausta tarjouksen tekemisestä tai muista hankintamenettelyyn osallistumisesta aiheutuneista kustannuksista.
2.1.1 Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung(cpv): 85000000Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens
2.1.3 Wert
Geschätzter Wert ohne MwSt.: 87,000,000EUR
2.1.4 Allgemeine Informationen
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
2.1.6 Ausschlussgründe
Der Zahlungsunfähigkeit vergleichbare Lage gemäß nationaler Rechtsvorschriften: Kuten tarjouspyyntöasiakirjoissa
Konkurs: Kuten tarjouspyyntöasiakirjoissa
Korruption: Kuten tarjouspyyntöasiakirjoissa
Vergleichsverfahren: Kuten tarjouspyyntöasiakirjoissa
Beteiligung an einer kriminellen Vereinigung: Kuten tarjouspyyntöasiakirjoissa
Vereinbarungen mit anderen Wirtschaftsteilnehmern zur Verzerrung des Wettbewerbs: Kuten tarjouspyyntöasiakirjoissa
Verstoß gegen umweltrechtliche Verpflichtungen: Kuten tarjouspyyntöasiakirjoissa
Geldwäsche oder Terrorismusfinanzierung: Kuten tarjouspyyntöasiakirjoissa
Betrugsbekämpfung: Kuten tarjouspyyntöasiakirjoissa
Kinderarbeit und andere Formen des Menschenhandels: Kuten tarjouspyyntöasiakirjoissa
Zahlungsunfähigkeit: Kuten tarjouspyyntöasiakirjoissa
Verstoß gegen arbeitsrechtliche Verpflichtungen: Kuten tarjouspyyntöasiakirjoissa
Verwaltung der Vermögenswerte durch einen Insolvenzverwalter: Kuten tarjouspyyntöasiakirjoissa
Falsche Angaben, verweigerte Informationen, die nicht in der Lage sind, die erforderlichen Unterlagen vorzulegen, und haben vertrauliche Informationen über dieses Verfahren erhalten.: Kuten tarjouspyyntöasiakirjoissa
Rein innerstaatliche Ausschlussgründe: Kuten tarjouspyyntöasiakirjoissa
Interessenkonflikt aufgrund seiner Teilnahme an dem Vergabeverfahren: Kuten tarjouspyyntöasiakirjoissa
Direkte oder indirekte Beteiligung an der Vorbereitung des Vergabeverfahrens: Kuten tarjouspyyntöasiakirjoissa
Schwere Verfehlung im Rahmen der beruflichen Tätigkeit: Kuten tarjouspyyntöasiakirjoissa
Vorzeitige Beendigung, Schadensersatz oder andere vergleichbare Sanktionen: Kuten tarjouspyyntöasiakirjoissa
Verstoß gegen sozialrechtliche Verpflichtungen: Kuten tarjouspyyntöasiakirjoissa
Zahlung der Sozialversicherungsbeiträge: Kuten tarjouspyyntöasiakirjoissa
Einstellung der gewerblichen Tätigkeit: Kuten tarjouspyyntöasiakirjoissa
Entrichtung von Steuern: Kuten tarjouspyyntöasiakirjoissa
Terroristische Straftaten oder Straftaten im Zusammenhang mit terroristischen Aktivitäten: Kuten tarjouspyyntöasiakirjoissa
5. Los
5.1 Los: LOT-0000
5.1.1 Zweck
5.1.3 Geschätzte Dauer
Datum des Beginns: 2023-10-01+03:00
Enddatum: 2025-12-31+02:00
5.1.5 Wert
5.1.6 Allgemeine Informationen
Vorbehaltene Teilnahme: Teilnahme ist nicht vorbehalten.
Die Namen und beruflichen Qualifikationen des zur Auftragsausführung eingesetzten Personals sind anzugeben: Erforderlich für das Angebot
Auftragsvergabeprojekt nicht aus EU-Mitteln finanziert
Diese Auftragsvergabe ist auch für kleine und mittlere Unternehmen (KMU) geeignet
5.1.7 Strategische Auftragsvergabe
Konzept zur Verringerung der Umweltauswirkungen: Der Übergang zu einer Kreislaufwirtschaft
Konzept zur Verringerung der Umweltauswirkungen: Der Schutz und Wiederherstellung der Biodiversität und der Ökosysteme
Gefördertes soziales Ziel: Beschäftigungsmöglichkeiten für Langzeitarbeitslose, Benachteiligte und/oder für Menschen mit Behinderungen.
Gefördertes soziales Ziel: Faire Arbeitsbedingungen
5.1.9 Eignungskriterien
Kriterium:
Art: Wirtschaftliche und finanzielle Leistungsfähigkeit
Bezeichnung: -
Beschreibung: Kuten tarjouspyyntöasiakirjoissa
Anwendung dieses Kriteriums: Verwendet
Art: Eignung zur Berufsausübung
Art: Technische und berufliche Leistungsfähigkeit
5.1.10 Zuschlagskriterien
Art: Preis
Gewichtung (Punkte, genau): 100
5.1.11 Auftragsunterlagen
5.1.12 Bedingungen für die Auftragsvergabe
Bedingungen für die Einreichung:
Elektronische Einreichung: Erforderlich
Sprachen, in denen Angebote oder Teilnahmeanträge eingereicht werden können: Finnisch
Elektronischer Katalog: Nicht zulässig
Die Bieter können mehrere Angebote einreichen
Frist für den Eingang der Teilnahmeanträge: 2025-12-31+02:0000:00:00+02:00
Auftragsbedingungen:
Elektronische Rechnungsstellung: Erforderlich
Aufträge werden elektronisch erteilt
Zahlungen werden elektronisch geleistet
5.1.15 Techniken
Rahmenvereinbarung:
Rahmenvereinbarung ohne erneuten Aufruf zum Wettbewerb
Informationen über das dynamische Beschaffungssystem
Dynamisches Beschaffungssystem, ausschließlich von den in dieser Bekanntmachung aufgeführten Beschaffern zu verwenden
Elektronische Auktion:
5.1.16 Weitere Informationen, Schlichtung und Nachprüfung
Überprüfungsstelle: Markkinaoikeus