Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Dienstleistungen - 70913-2023
Finnland-Kaarina: Bedarfspersonenbeförderung
2023/S 025-070913
Auftragsbekanntmachung
Dienstleistungen
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Perusopetuksen oppilaiden koulukuljetukset Kaarinassa
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
60140000 Bedarfspersonenbeförderung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Kaarinan kaupungin sivistyspalvelut pyytää tarjouksia koulujen ja esiopetuksen
koulukuljetuspalveluista ajalle 1.8.2023-31.7.2024 (optio 1+1+1 vuosi).
Palvelun vuosikustannus on arviolta 500 000 eur (alv 0 %).
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
60120000 Taxiverkehr
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Oppilaiden kuljetushankinnalla, perusopetuksen oppilaille, tarkoitetaan ammattimaista henkilöiden kuljettamista tiellä henkilöautolla tai henkilönkuljetuksiin tarkoitetulla pienoisbussilla lukuvuoden aikana.
Oppilaiden kuljetuksia pyritään yhdistämään niin paljon kun se on mahdollista. Kuljetuksissa mukana olevien autojen lukumäärä vaihtelee päivittäin, johtuen mm. oppilaiden poissaoloista koulusta.
Palvelua on tuotettu seuraavanlaisella kalustolla marraskuussa 2022:
- 1+4 henkilöautot 10 kpl
- näitä suurempia ajoneuvoja 8 kpl.
Ehdoton edellytys tässä palvelussa on, että valittava toimittaja noudattaa jokaisen oppilaan kuljettamiseen määriteltyjä ajoaikoja. Toimittaja tekee ajojärjestelyt siten, että kuljetettavien oppilaiden ajoajat eivät ylity siitä mitä sopimuksessa on edellytetty.
EU:n puhtaiden ajoneuvojen direktiivi edellyttää, että vähintään 35 % (pois lukien alla mainitut esteettömät M1-luokan ajoneuvot) tässä kuljetuspalvelussa käytettävistä ajoneuvoista on ns. "puhtaita" ajoneuvoja eli sähkö, vety tai ensimmäisellä hankinta-ajanjaksolla, 2.8.2021 - 31.12.2025, myös vähäpäästöinen polttomoottori eli käytännössä päästörajan alittava lataushybridi. Ensimmäisen hankinta-ajanjakson vaatimus on, että CO2-päästö saa olla enintään 50 g/km (WLTP) ja RDE-mittauksen (ei koske M1 luokan esteettömiä ajoneuvoja) mukainen pakokaasupäästö enintään 80 % sallitusta. Edellä mainittujen ehtojen lisäksi Toimittaja myös ajaa vähintään 35 % sopimuskauden matkoista yllä mainituilla vaadituilla ajoneuvoilla. Matkojen määrät lasketaan siten, että yhden asiakkaan yksi matka on paikasta A paikkaan B.
Ajoneuvot, joihin lakia ei sovelleta ovat esteettömät M 1-luokan ajoneuvot (henkilöautot, joissa on kuljettajan lisäksi tilaa enintään kahdeksalle henkilölle ja joissa on yksi tai useampi matkustajapaikka pyörätuolissa istuvalle matkustajalle. Tässä palvelussa voidaan käyttää myös esteettömiä M1-luokan ajoneuvoja.