Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Kemiskt tekniska produkter och hygienartiklar
Referenznummer der Bekanntmachung: UC-2022-227
II.1.2)CPV-Code Hauptteil33700000 Körperpflegeprodukte
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Denna upphandling omfattar leverans av kemisk-tekniska produkter till Region Östergötland, exempelvis handdesinfektion, ytdesinfektion, tvål, schampo, diskmedel, tvättmedel, maskindiskmedel, ögondusch m.m Produkterna kommer avropas successivt under avtalstiden. Angivna volymer i detta förfrågningsunderlag är uppskattade siffror och ska endast betraktas som ett riktmärke. Region Östergötland garanterar inga volymer, uppskattad förbrukning kan komma att såväl över- som underskridas
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbudsområdena finns definierade i bifogad prisbilaga, kolumn "A" (Anbudsområden).
Anbud ska avse samtliga ingående delar inom respektive anbudsområde.
Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud per anbudsområde under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)24455000 Desinfektionsmittel
33711900 Seife
35112300 Augendusche
39800000 Reinigungs- und Poliermittel
39831000 Waschmittel
39831210 Geschirrspülmittel für Spülmaschinen
39832000 Geschirrspülmittel
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung: