Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Bauleistung - 70972-2023
Dänemark-Give: Bauarbeiten
2023/S 025-070972
Auftragsbekanntmachung – Sektoren
Bauauftrag
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Udbud af totalentreprise for varmepumpeanlæg til udnyttelse af overskudsvarme
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
45000000 Bauarbeiten
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Ved nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på at etablere et komplet vand/vand-varmepumpeanlæg fuldt færdig til drift, som udnytter overskudsvarme fra Danpo’s kølesystem som varmekilde. Udover varmepumpeanlæg med maskintavler, som tilsluttes bygherres hovedtavle, består leverancen blandt andet af en 200 m³ buffertank med nitrogenanlæg, normal- og nødventilationsanlæg, cirkulationspumper til fjernvarme og procesvand, komplet internt røranlæg med instrumentering, ekspansionssystem til procesvandskreds samt forbindelse til ledninger i jord (som udføres i særskilt entreprise) og indføring af disse gennem bygningsfacade. Teknikbygningen, hvori varmepumpeanlægget skal installeres samt transformere, koblingsanlæg, hovedtavle, bygningsel og nødstrømsanlæg er bygherreleverancer. Arbejdet omfatter alle ydelser og relaterede arbejder i forbindelse med de angivne arbejder, herunder inkluderet, men ikke begrænset til, detailprojektering af det komplette maskinanlæg, byggestyring.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Der henvises til beskrivelse ovenfor i pkt. II1.4) samt beskrivelse angivet i udbudsmaterialet.