Wir freuen uns, mitteilen zu können, dass die neue Version des TED-Portals am 29.1.2024 in Betrieb genommen wird (voraussichtlicher Termin – muss noch bestätigt werden!). Interessiert an den neuen Funktionen, den Verbesserungen und ihren Auswirkungen auf die Nutzerinnen und Nutzer? Konsultieren Sie unseren Artikel und erfahren Sie mehr über die wichtigsten Veränderungen und neuen Funktionen.
Aufgrund von Störungen werden eForms- Mitteilungen derzeit fehlerhaft angezeigt. Wir arbeiten an einer Lösung. Bis dahin konsultieren Sie bitte unsere Hilfsseite.
Jetzt registrieren: 4. Workshop für Weiterverwender von TED-Daten am 14. Dezember 2023
Bauleistung - 712237-2022
Dänemark-Odense: Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen
2022/S 246-712237
Auftragsbekanntmachung – Sektoren
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Separatkloakering Stige Vest
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
45231300 Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Entreprisen omfatter separatkloakering af eksisterende fælleskloakeret boligområde beliggende i Stige Vest
omfattende ca. 230 ejendomme, ved udførelse af nyt 2 strengs afløbssystem og nye stikledninger til berørte
ejendomme.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
45232400 Bauarbeiten für Abwasserkanäle
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Entreprisen omfatter separatkloakering af eksisterende fælleskloakeret boligområde beliggende i Stige
Vest omfattende ca. 230 ejendomme, ved udførelse af nyt 2 strengs afløbssystem og nye stikledninger til
berørte ejendomme. I udførelse af entreprisen skal endvidere anvendes styrede boringer ved henholdsvis
pilotrørsmetoden og microtunnelering. Projektet omfatter desuden etablering af 2 nye pumpestationer med
tilhørende trykledning samt etablering af et sandfangsbassin på 7500 m3.
Entreprisen omfatter i store træk følgende:
• Etablering af ca. 3600 m ø200mm spildevandsledning med tilhørende brønde, primært be-liggende i vejareal
• Etablering af ca. 3850 m ø200 – ø1000mm regnvandsledning primært beliggende i dob-beltgrav med
spildevandsledning.
• Etablering af ca. 360 m ø200 – ø800 mm styrede boringer ved henholdsvis pilotrørsmeto-den og
microtunnelering.
• Etablering af ø110 spildevandsstik med skelbrønde til alle ejendomme
• Etablering af ø110 mm regnvandsstik til alle ejendomme ekskl. de ejendomme der udtræ-der med regnvand.
• Etablering af ca. 200 m ø110 mm PE PN10 trykledning
• 75 stk ø600 mm plastbrønde
• 59 stk ø1250 mm betonbrønde
• Etablering af 2 byggegruber som tæt spuns til ny pumpebrønd
• Etablering af afsendergrube og modtagergrube til microtunnelering
• Etablering af 4 afsendergruber og 4 modtagergruber til pilotrørsboring
• Sætning af 2 stk ø2000 pumpebrønde (bygherreleverance)
• Udskiftning af vejbrønde og stikledninger
• Etablering af sandfangsbassin på 7500 m3
• Etablering af bakkelandskab
• Retablering af belægninger
• Retablering af kantsten og fortove over stikledninger