Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Transport aerian de pasageri pe curse interne și internaționale
Referenznummer der Bekanntmachung: COD UNIC DE IDENTIFICARE OBIECT CONTRACT 4515484_2021_PAAPD1314259 4515484 – 2021 – 65
II.1.2)CPV-Code Hauptteil60400000 Luftverkehr
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Procedura de licitație deschisa pentru achiziția serviciului de Transport aerian de pasageri pe curse interne și internaționale a cărei valoare estimată este între 101.990,40 și 1.062.400,00 lei fără TVA.
Acordul cadru ce va fi încheiat ca urmare a atribuirii prezentei achiziții având ca obiect “Transport aerian de pasageri pe curse interne și internaționale”, pe o perioadade 48 luni se v-a incheia cu toti operatorii economici participanti care depun oferte admisibile.
Ulterior vor fi atribuite, prin reluarea competiţiei între operatorii economici semnatari ai acordului-cadru, contracte subsecvente de servicii de transport aerian internaţional de pasageri pentru destinaţiile/clasa economic (cu bagaj de cală inclus)/durata/condiţiile deplasării stabilite de către autoritatea contractantă în etapa de reluare a competiţiei. Pot fi achiziţionate servicii de transport aerian clasificate low-cost numai în situaţia inexistenţei curselor aeriene la clasa economic pe ruta/rutele respective, fapt confirmat de către operatorii economici cu care se va încheia acordul-cadru, prin ofertele transmise ca răspuns la invitaţiile de participare la reofertare.
La reluarea competiţiei, va fi aplicat criteriul de atribuire: cel mai mic preţ pentru serviciile de transport aerian solicitate, iar dacă se solicită mai multe bilete de avion prin aceeaşi invitaţie de participare la reofertare, criteriul va fi cel mai mic preţ total aferent tuturor biletelor de avion solicitate. Acest preţ va include toate costurile pe care autoritatea contractantă urmează să le plătească, inclusiv preţul efectiv de achiziţie a biletului plătit către compania aeriană, taxele de zbor aferente şi Tariful de Serviciu perceput de către operatorul economic. Nu intră în calculul acestui preţ eventualele taxe de modificare/anulare a biletului, care sunt în sarcina autorităţii contractante.
Numarul de zile până la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor este de 18 zile.
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari sau informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
- cantitate bilete estimate pentru un contract subsecvent: minim 1 bilet si maxim 10 bilete;
- cantitate bilete estimate pentru acordul-cadru: minim 48 bilete si maxim 500 bilete;
- valoarea celui mai mic contract subsecvent - 2.124,80 lei - valoarea celui mai mare contract subsecvent- 21.248,00 lei.