Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Flytt- och städtjänster, Gävle kommun
Referenznummer der Bekanntmachung: 12271
II.1.2)CPV-Code Hauptteil90910000 Reinigungsdienste
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Upphandlingen avser städtjänster så som storstädning, flyttstädning, fönsterputs, golvvård. Städtjänsterna ska täcka all typ av städning som kan förekomma i en bostad. Även hemstädning hos kvarboende klienter kan förekomma. Flytt- och transporttjänst av bohag (inklusive och exklusive packning) samt tömning, packning, flytt och magasinering av bl.a. bohag och annat lösöre.
Utöver städ, flytt och transporttjänster kan det även ingå inköp, uppmontering, nedmontering och andra knutna tjänster samt transport till magasinering eller återvinningscentral. Transport av sopor från lägenheter. Största avropande sektor på Gävle kommun är Välfärd.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 2 500 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
90910000 Reinigungsdienste
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung: