II.1)Ámbito de la contratación
II.1.1)Denominación:Número de referencia: 02.70
II.1.2)Código CPV principal32300000 Receptores de televisión y radio, y aparatos de grabación o reproducción de sonido o imagen
II.1.4)Breve descripción:
SKI udbyder hermed et dynamisk indkøbssystem for AV-løsninger og accessoriske varer og ydelser (02.70 AV-løsninger).
AV-løsninger defineres som nyt eller brugt AV-udstyr og accessoriske produkter og/eller ydelser, der kan anvendes i et eller flere sammenhængende systemer. AV-udstyr defineres som hardware og/eller software, der producerer/fremviser/afspiller lyd, lys, billeder og/eller video. Det fremgår af udbudsmaterialets bilag C hvilke produkter og ydelser, der kan anskaffes i systemet.
Det dynamiske indkøbssystem indeholder to kategorier (angivet som delaftaler under afsnit II.2)
En ansøger kan vælge at anmode om optagelse i en eller begge kategorier og optagelse sker separat for hver kategori.
II.1.6)Información relativa a los lotesEl contrato está dividido en lotes: sí
II.2)Descripción
II.2.1)Denominación:Lote nº: Kategori 1
II.2.2)Código(s) CPV adicional(es)30231300 Pantallas de visualización
30231310 Monitores de pantalla plana
30231320 Monitores de pantalla táctil
30237240 Cámaras web
32320000 Equipo audiovisual y de televisión
32321000 Equipo de proyección de televisión
32322000 Equipo multimedia
32323000 Videomonitores
32324000 Receptores de televisión
32321100 Equipo de vídeo y filmación
32321200 Equipo audiovisual
32321300 Materiales audiovisuales
32324300 Equipo de televisión
32330000 Aparatos de grabación y reproducción de imágenes y sonido
32340000 Micrófonos y altavoces
32350000 Partes de equipo de sonido y vídeo
39190000 Papel para decorar y otros revestimientos
48500000 Paquetes de software de comunicación y multimedia
48515000 Paquetes de software de videoconferencia
48521000 Paquetes de software de edición de música o sonido
50300000 Servicios de reparación, mantenimiento y servicios asociados relacionados con ordenadores personales, equipo de oficina, telecomunicaciones y equipo audiovisual
51300000 Servicios de instalación de equipos de comunicaciones
51310000 Servicios de instalación de equipos de radio, televisión, sonido y vídeo
51312000 Servicios de instalación de equipo de televisión
51314000 Servicios de instalación de equipo de vídeo
51313000 Servicios de instalación de equipo de sonido
51610000 Servicios de instalación de ordenadores y de equipo para procesamiento de la información
38651000 Cámaras fotográficas
38652000 Proyectores cinematográficos
38652100 Proyectores
19212300 Lona
44523000 Bisagras, guarniciones y accesorios
32510000 Sistema inalámbrico de telecomunicaciones
72591000 Elaboración de acuerdos de nivel de servicios
72000000 Servicios TI: consultoría, desarrollo de software, Internet y apoyo
71313200 Servicios de consultoría en aislamiento acústico y acústica arquitectural
39130000 Muebles de oficina
II.2.4)Descripción del contrato:
Systemet indeholder to indkøbskategorier ”Kategori 1 - Omkostninger” (herefter Kategori 1) og ”Kategori 2 – Bedste forhold mellem pris og kvalitet”. Begge kategorier omfatter anskaffelse af ”AV-løsninger”. Den sortimentsmæssige genstand er således identisk for systemets to kategorier, men adskiller sig ved at opfylde forskelige indkøbsbehov.
I indkøbskategorien Kategori 1 kan der indkøbes AV-løsninger, (ydelser og produkter) på baggrund af tildelingskriteriet ”Omkostninger”. Der foretages en tilbudsevaluering af omkostningerne forbundet med det konkrete indkøb – eksempelvis omkostninger til energiforbrug, kurser, levering, mv.
Ved AV-løsninger forstås nyt eller brugt AV-udstyr og accessoriske produkter og/eller ydelser, der kan anvendes i et eller flere sammenhængende systemer. Ved AV-udstyr forstås hardware og/eller software, der producerer/fremviser/afspiller lyd, lys, billeder og/eller video.
Nedenstående 16 hovedproduktgrupper af AV-udstyr kan anskaffes (køb, leje eller leasing) som selvstændige produkter på systemet, hvorimod alle accessoriske produkter og/eller ydelser, som eksempelvis akustikplader, tekniske møbler, systemprogrammering, software, serviceydelser mv. alene kan anskaffes i systemet, hvis dette indgår i anskaffelsen af en AV-løsning (systemløsning), hvori et eller flere produkter fra nedenstående hovedproduktgrupper indgår:
1. Projektorer
2. Skærme (LED, LCD og digitale pyloner)
3. Interaktive display
4. Lydudstyr (f.eks. højtalere, mikrofoner og teleslynger)
5. Udstyr til streaming og online videomøder (f.eks. codecs og kameraer)
6. Lærreder
7. Kameraer
8. Beslag og standere
9. Styresystemer (f.eks. controllere, betjeningspaneler og styreenheder)
10. Trådløst præsentationsudstyr
11. Installationsmateriel (f.eks. kabler, rack og kanal)
12. Signalbehandlingsenheder (f.eks. switches, scalere, mixere, DSP, transmittere, splitter, mv.)
13. Service-, installation- og bortskaffelsesydelser af AV-løsninger samt kurser og rådgivning vedr. AV-løsninger
14. Digital møderumsskiltning
15. Informationssystemer
16. Lysudstyr (f.eks. videolys, rig og kraner)
II.2.1)Denominación:Lote nº: Kategori 2
I indkøbskategorien Kategori 2 kan der indkøbes AV-løsninger, (ydelser og produkter) på baggrund af tildelingskriteriet ”Bedste forhold mellem pris og kvalitet”. Der foretages en tilbudsevaluering af den tilbudte AV-løsnings pris/omkostninger og den tilbudte AV-løsnings kvalitet i de tilfælde, hvor indkøbsbehovet ikke kan opfyldes ved brug af mindstekrav i Kategori 1.