Soziale und andere besondere Dienstleistungen – öffentliche Aufträge
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Udbud vedr. Rekruttering af Speciallægevikarer i Region Hovedstadens Psykiatri
Referenznummer der Bekanntmachung: 22070745
II.1.2)CPV-Code Hauptteil79625000 Überlassung von medizinischem Personal
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Region Hovedstaden udbyder rekrutteringer af speciallægevikarer inden for Psykiatrien til vikariater af længerevarende perioder. Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud.
Den samlede maksimumværdi af køb på rammeaftalen over 6 år er DKK 180 mio. ex moms.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 90 000 000.00 DKK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens
85110000 Dienstleistungen von Krankenhäusern und zugehörige Leistungen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Region Hovedstaden udbyder rekruttering af speciallægevikarer til Regionens Psykiatricentrer. Ydelsen defineres som langtidsvikariater af speciallæger. Alle lægevikarer der rekrutteres skal have speciallæge autorisation inden for psykiatrien og selvstændigt kunne varetage udredning, diagnostik og behandling.
Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud, hvor Ordregiver først vil prækvalificere op til 6 tilbudsgivere. Der vil blive indgået parallelle rammeaftaler med 4 tilbudsgivere.
Når rammeaftalerne er tildelt, vil Ordregiver, når et konkret behov opstår, foretage genåbning af konkurrencen (miniudbud) for at afgøre hvilken leverandør, der tildeles de konkrete ordrer i kontraktperioden.