Bauleistung - 71576-2023
Danmark-Fredericia: Bygge- og anlægsarbejder
2023/S 025-071576
Udbudsbekendtgørelse – forsyningsvirksomhed
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/25/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af reinvestering og udvidelse af station Hatting og station Ryttergård.
Sagsnr.: 22/04675
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45000000 Bygge- og anlægsarbejder
II.1.4)Kort beskrivelse:
Ordregiver ønsker at anskaffe reinvestering og udvidelse af eksisterende 150 kV station Hatting, og station Ryttergård. Udbuddet indeholder 2 sideordnede tilbud.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 30 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
45213251 Opførelse af industrienheder
45223200 Konstruktionsarbejder
45400000 Færdiggørelse af bygninger
45236000 Jord- og belægningsarbejde
45262300 Betonarbejder
45262700 Ombygningsarbejde
45262400 Opstilling af stålprofiler
45262211 Nedramning af pæle
45247112 Anlægsarbejde: afvandingskanaler
45332300 Lægning af afløbsrør
45300000 Udførelse af bygningsinstallationer
45111230 Jordstabiliseringsarbejde
45112500 Flytning af jord
45232450 Bygge-anlægsarbejder: dræningssystemer
45100000 Forberedelse af byggeplads
45210000 Byggearbejde
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Ordregiver ønsker at anskaffe reinvestering og udvidelse af eksisterende 150 kV station Hatting og station Ryttergård, herunder etablering af nye transformerfundamenter, apparat-fundamenter, brandvæg, kabel-kanaler, etablering af jordingsnet.
Der skal på begge stationer etableres afvanding fra transformerfundamenterne med etablering af eksisterende og nyt afløbssystem via olieudskiller.
Ryttergård: Energinet erhverver, efter aftale med den lokale lodsejer, et areal til udvidelsen af station Ryttergård. Der opføres en ny AC-stationsbygning med bygningsinstallationer, endvidere indgår der sanering af eksisterende fundamenter, et større terrænregulerings-/jordarbejder med tilhørende anlæg af jordvold omkring anlægget. Der etableres ny adgangsvej, nyt stationshegn og beplantning, ny port og parkeringsplads. Station Ryttergård er projekteret og udføres med borede pæle/alternativt stålpæle, som nye apparatfundamenter.
Udbuddet indeholder 2 sideordnede tilbud.