Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Lieferungen - 71606-2023
Rumänien-Techirghiol: Medizinische Geräte
2023/S 025-071606
Auftragsbekanntmachung
Lieferauftrag
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
ACHIZITIA SI FURNIZAREA ECHIPAMENTELOR DE PROTECTIE SI A DISPOZITIVELOR MEDICALE in cadrul Proiectului „CONSOLIDAREA CAPACITATII UNITATILOR DE INVATAMANT PREUNIVERSITAR DE STAT DIN ORASUL TECHIRGHIOL IN VEDEREA GESTIONARII VIRUSULUI SARS-COV-2”
Referenznummer der Bekanntmachung: PAAPD1393205;PAAPD1393208;PAAPD1393210;PAAPD1393211;PAAPD1393215;PAAPD1395939
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
33100000 Medizinische Geräte
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Contract lotizat de furnizare echipamente si dispozitive medicale in cadrul proiectului „CONSOLIDAREA CAPACITATII UNITATILOR DE INVATAMANT PREUNIVERSITAR DE STAT DIN ORASUL TECHIRGHIOL IN VEDEREA GESTIONARII VIRUSULUI SARS-COV-2”
Impartirea echipamentelor pe loturi este urmatoarea:
LOT 1 – Dezinfectant suprafete si covorase
Detergent dezinfectant pentru suprafete si covorase (recipiente de 1L): 2.016 bucati
LOT 2 – Dezinfectant maini
- Dezinfectant maini pentru dispenser (recipiente de 1L): 7.680 bucati
LOT 3 – Masti tip IIR medicale
- Masti unica folosinta tip IIR medicale: 217.680 bucati
LOT 4 – Sapun dezinfectant
- Sapun dezinfectant: 4.800 bucati
LOT 5 – Manusi de examinare din latex nepudrate- Manusi de examinare latex nepudrate (cutie): 440 bucati
LOT 6 – Dispozitive medicale
- Dispenser automat dezinfectant maini fara montaj pe perete (statie de dezinfectare): 64 bucati
- Dispenser automat sapun maini cu montaj pe perete: 40 bucati
- Covor dezinfector cu tava retinere: 54 bucati
- Termometru digital infrarosu: 61 bucati
- Scaner temperatura (kit complet camere, adaptoare, monitoare, etc): 6 bucati
Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 12 zile (inainte de data limita de depunere a ofertelor)
Autoritatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari: 6 zile (inainte de data limita de depunere a ofertelor)
Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub).
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 1 052 218.00 RON
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: ja
Angebote sind möglich für maximale Anzahl an Losen: 6
Maximale Anzahl an Losen, die an einen Bieter vergeben werden können: 6
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Lot 3 – Masti tip IIR medicale
Los-Nr.: 3
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
18143000 Schutzkleidung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Vor fi achizitionate urmatoarele produse: Masti unica folosinta tip IIR medicale: 217.680 bucati
Cerinte de performanta conform punctului 5.2.7 tabelul 1 din SR EN 14683+AC:2019 (teste care trebuie efectuate pe produse finite):
3.1.Eficienta filtrarii bacteriene;
3.2 Permeabilitate respiratorie;
3.3 Rezistenta la stropire;
3.4 Incarcare microbiana
3.5 Biocompatibilitate
3.6 Etichetarea si marcarea ambalajului- trebuie respectate prevederile punctului 13 din Anexa 1 la directiva 93/42/EEC sau Anexa 1, pct.23, din REGULAMENTUL (UE) 2017/745 AL PARLAMENTULUI EUROPEAN ȘI AL CONSILIULUI .
In mod special , pentru masti trebuie specificate urmatoarele informatii prevazute la punctul 6 din SR EN 14683+AC:2019:
a) numarul standardului European -SR EN 14683+AC:2019
b) tipul mastii indicat in tabelul nr. 1 din acelasi standard.
c) Marcaj CE
3.7 Raport testare, declaratia de conformitate CE a producatorului, Certificatul ISO 9001:2019 si ISO 13485:2019 de la producator, avizul de functionare + anexe emise de ANMDMR pentru distribuitor si Certificatul de inregistrate pentru producator si/sau aviz eliberat de Centrul de Cercetare Stiintifica pentru Aparare CBRN si Ecologie cu valabilitate pe toata perioada contractului.
In conformitate cu prevederile art. 156, alin (1) lit. b. din legea 98/2016 - Toate specificațiile tehnice, serviciile, standardele și cerințele menționate și solicitate în cadrul documentației de atribuire (inclusiv caiet de sarcini) sunt însoțite de mențiunea “sau echivalent”.
Serviciile accesorii livrarilor de produse constau in:
- livrarea produselor la sediile urmatoarelor unitati de invatamant din orasul Techirghiol, conform distribuirii cantitative prezentata in Caietul de sarcini: Liceul Teoretic „Emil Racovita” oras Techirghiol, Gradinita "Pinocchio", Gradinita cu program normal nr. 2 oras Techirghiol, Gradinita cu program prelungit oras Techirghiol
- asigurarea remedierii defectelor, constand in: inlocuirea produselor cu defect de ambalare/defect de functionare
- participarea la receptia produselor. Conditiile de realizare a receptiei sunt detaliate la Cap 5 Receptia produselor.
Lot 2 – Dezinfectant maini
Los-Nr.: 2
24455000 Desinfektionsmittel
Vor fi achizitionate urmatoarele produse: Dezinfectant maini pentru dispenser (recipiente de 1L): 7.680 bucati
Specificatiile tehnice ale dezinfectantilor (spectru de activitate, testari doveditoare ale eficaciatii microbicide) ca si evaluarea tehnica a ofertelor se intemeiaza, respectiv se va intemeia pe dispozitiile standardului general EN 14885:2022 sau echivalent si pe prevederile standardelor specifice fiecarei activitati micobiocide impuse prin standard
Se aplica prevederile OMS nr. 1761/2021 in ceea ce priveste utilizarea dezinfectantilor, acolo unde nu exista prevederi speciale care sa inlature aplicarea sa
Spectru de activitate: bactericid (EN 1500 si EN 1276); levuricid/ fungicid (EN 1650) ; virucid (EN 14476).
Lot 5 – Manusi de examinare din latex nepudrate
Los-Nr.: 5
33141420 Operationshandschuhe
Vor fi achizitionate urmatoarele produse: Manusi de examinare latex nepudrate (cutie): 440 bucati
Marcaj CE, Sa fie in conformitate Directiva 93/42/EEC privind Dispozitivele Medicale, categoria III (in conformitate cu Regulamentul UE 2016/425 al Parlamentului Consiliului European privind echipamentele individuale de protectie) clasa I nesterile.
Sa fie in conformitate cu EN 388:2016, EN374-1:2013; EN374-2, EN 374-5:206 ASTM 1671-13, EN420:2010, EN 455-1.2.3.4 manusi medicale pentru unica utilizare.
Se va prezenta Certifcatul de conformitate emis de un organism notificat care se regaseste pe site-ul ec.europa.eu, conform tipurilor de produse certificate. Nu se accepta certificate voluntare.
Se va prezenta Declaratia de conformitate in care sa fie precizat standardul EN 455 (pe declarație se va regăsi reprezentantul producătorului in UE).
Se va prezenta Raportul de testare pe standardul EN 455, EN 374-5 C.16. se vor prezenta poze cu produsul.
Lot 6 – Dispozitive medicale
Los-Nr.: 6
Vor fi achizitionate urmatoarele categorii de aparatura medicala si servicii accesorii: Dispenser automat dezinfectant maini fara montaj pe perete (statie de dezinfectare): 64 bucati, Dispenser automat sapun maini cu montaj pe perete: 40 bucati, Covor dezinfector cu tava retinere: 54 bucati, Termometru digital infrarosu: 61 bucati, Scaner temperatura (kit complet camere, adaptoare, monitoare, etc): 6 bucati
- montajul produselor care necesita montaj (dispensere, scaner temeratura - kit complet),
- asigurarea suportului tehnic pentru produsele livrate: instruirea personalul unitatilor de invatament in utilizarea specifica pentru fiecare tip de dispozitiv/aparat furnizat - unde va fi cazul., asigurarea serviciilor de mentenanta dispozitive si aparatura pentru toate dispozitivele/aparatele achizitionate prin proiect care vor necesita aceste servicii.
- asigurarea remedierii defectelor, constand in: inlocuirea produselor cu defect/defect de functionare
Lot 1- Dezinfectant suprafete si covorase
Los-Nr.: 1
Vor fi achizitionate urmatoarele produse: Detergent dezinfectant pentru suprafete si covorase (recipiente de 1L): 2.016 bucati
Specificatiile tehnice ale dezinfectantilor (spectru de activitate, testari doveditoare ale eficacitatii microbicide) ca si evaluarea tehnica a ofertelor se intemeiaza, respectiv se va intemeia pe dispozitiile standardului general EN 14885:2022 sau echivalent si pe prevederile standardelor specifice fiecarei activitati micobiocide impuse prin standard
Produsul trebuie sa realizeaza curatare si dezinfectie
Spectru de activitate: bactericid (EN 1276); levuricid/fungicid (EN 1650); virucid (EN 14476 )
Lot 4 – Sapun dezinfectant
Los-Nr.: 4
Vor fi achizitionate urmatoarele produse: Sapun dezinfectant: 4.800 bucati