Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
KESKEYTYSILMOITUS: Tullin virkavaatetus ja jalkineet sekä niihin liittyvät palvelut
II.1.2)CPV-Code Hauptteil18000000 Kleidung, Fußbekleidung, Gepäckartikel und Zubehör
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Hankinnan kohteena on Tullin henkilöstön käyttöön tarkoitetut virkavaatteet ja jalkineista sekä niihin liittyvät palvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Hankintaa ei ole jaettu osa-alueisiin, vaan hankinnalle valitaan yksi (1) kokonaistoimittaja. Hankintasopimus tulee voimaan osapuolten allekirjoituksesta ja on kaksi (2) ensimmäistä vuotta määräaikainen (kiinteä), jonka jälkeen sopimuskausi voi jatkua toistaiseksi voimassa kuitenkin niin, että se päättyy viimeistään kuudennen sopimusvuoden päättyessä.
Hankinnan kohteena olevat tuotteet ja palvelut sekä niille asetetut vähimmäisvaatimukset on kuvattu tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Tarjouspyynnössä ilmoitettu hankinnan ennakoitu kokonaisarvo on hankintayksikköä sitomaton arvio kuuden (6) vuoden tarkastelujaksolle ja se pitää sisällään kaikki arvioidut hankinnat.
Tavoitteena on, että sopimuskausi alkaa alkukesällä 2023 tai viimeistään 1.9.2023.
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)98300000 Diverse Dienstleistungen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Hankinnan kohteena on Tullin virkavaatetuksen ja asusteiden, tunnusten, merkkien sekä tarvikkeiden ja jalkineiden toimittaminen. Tullin virkavaatetukseen sisältyy kenttä-, suoja-, palvelus- ja edustusvaatetus sekä asusteet.
Tullilla on toimipaikkoja kaikkialla Suomessa, yhteensä noin 50 toimipistettä, aina Ahvenanmaalta Norjan puolella sijaitsevaan Polmakiin saakka. Henkilöstön määrä noin 1900 henkeä, joista virkavaatteita ja jalkineita käyttävät noin 1400 henkilöä.