II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Framework Agreement to supply consumable reagents
Reference number: 4701339_1_PAAPD1125388, 4944/07.02.2020
II.1.2)Main CPV code33696200
II.1.4)Short description:
Framework Agreement to supply consumable reagents — according to the tender specifications.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 8 144 033.60 RON
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: yes
Tenders may be submitted for all lots
Maximum number of lots that may be awarded to one tenderer: 5
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)33141625
II.2.4)Description of the procurement:
Trusa for the semi-quantitative determination of calprotecectin in faeces.
Immunochromatographic method.
Its pack count cases with internal control included, containing paprious cellulose with specific monoclonal antibodies — calprotecectin.
The internal control area and that of its test either for different colours to provide a rapid view and correct for both the internal control of the reagents and the positive result of the test in all working conditions, by daylight or at night.
It shall specify the cut-value and the interpretation of the results on the basis of that value.
The buffer or extract solution in plastic bottles.
Its vial contain stopper for infilling or insurgency, with faeces collection and/or pipettes for the harvesting of liquid seats.
The heading has been used as a painter for the transfer of the painting from that mixture into the work box in order to avoid contamination during work
II.2.1)Title:
Test tube 13 * 100 mm, DIN PLASIC DOC
Lot No: 50
II.2.2)Additional CPV code(s)33192500
− − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − −
— either ultrachransptheta, round-bottom,
— non-sterile
Dimensions 13 × 100 mm,
Volume of the 7 ml test tube,
— laid down with a lid on behalf of polyethylene,
Up to 7500rot./min by the strength of the centrifugation scale,
— packaging 500buc./punga.
Pomegranate payment of 25x200m sterilisation
Lot No: 62
II.2.2)Additional CPV code(s)44424200
Flat sterilisation rolls, (excluding volume) 2 IND 25MMX200M
Pathological level control for haemoglobin haemoglobin level
Lot No: 43
II.2.2)Additional CPV code(s)33696600
Control for the pathologic level pathophylogic for Hb A2 electrophoresis, compatible with the laboratory of the laboratory for HYDRAYS 2.
II.2.2)Additional CPV code(s)33141320
Test cards for latx-agglutination,
— whether or not made of board, plasticised,
— present 6-8 circles, individual diameter greater than 1 cm,
White colour cards with non-agra coloured circles.
Reagent kit for determination of FVIII activity: C
Lot No: 37
II.2.2)Additional CPV code(s)33696200
The method of detection is photometrica.
Trios contine:
— Set 4 sizes for calibration of the four-point reaction, with traceability certificate
Sub-layer FXa + α NAPAP
— Reactive that competes phospholipids with albumin
— Reasset that has fixed, FX, Ca2 +, albumin, thrombin
— imidazole 3.4 g/l
— Tamon tris 6.06 g/l
Trombouler XR analyser compatible reagent
CA as 19-9 Reasset compatible with the Architect analyser
Lot No: 26
A quantitative dosing assay of CA 19-9 (sandwich test) in serum and human plasma compatible with the 4100 Architect analyser.
Ready to use reagents: microparticles coated with CAPM 19-9 monoclonal antibodies, monoclonmonoclonal antibodies 19 to 9 with acridyl phosphate (conjugate), Diluent solution for the manufacture, solution Pre trigger, Trigger solution, Wash Buffer
Impachia: sealed cartons with the date of manufacture and the date of expiry of those cartons.
Immunobut kit for allergens in milk and gluten
Lot No: 20
II.2.2)Additional CPV code(s)33696500
BeeBelot Polycheck,
The panel should allow the concurrent analysis of the following parameters in accordance with the current quality standards: F02 Milk, f76 Alpha-Lactalbumin, f77 Beta-Lactoglobulin, f78 casein, e204 Albumine Serica bovina, f79 Gluten.
The panel shall have a nitrocellulose membrane, determined, impregnated with allergens and 5 standardised calibrators according to 1st WHO 67/86 for human IgE for individual calibration
The panel shall use an immunoenzyme principle with a nitrogen membrane support (immunoblot).
The truffle of reagents must include components such as: antibody reagent, conjugated reagent, substrate reagent, Wash solution reagent in the liquidation, not freeze-dried, ready for use.
Its tests may be carried out by serum or plasma and the maximum volume of the sample should be 300 μl.
Incubation times must not exceed 3 hours.
The paediatric panel shall allow the holds in a refrigerator for 7 days and for those stored in -20. oC specify the period of stability.
The stability of the reconstituted solution of inhibition should be at least 2 weeks.
The processing of the cheese must be automatically carried out using the equipment of the laboratory.
The software for the interpretation of the results must be in Romanian. it generates a report from the Romanian language analysis and connected to the Laboratory Information System, with the possibility of producing a history of patient results
The Supplier must provide internal quality control for testing the correct functionality of the scanner used in interpreting the results.
Its results are either expressed in and automatically classified in 6 classes of allergies according to the classification of EACs.
Anti CPC — Resolute actively compatible with the Architect analyser
Lot No: 21
Quantitative dosing test for Ac anti PCC, in serum and human plasma, compatible with the CI4100 Architect analyser.
Ready to use reagents: microparticles coated with anti sera CPC, and anti polyclonal CCP/marc with acridinium buffer in ESM buffer, Trigger, pre- Trigger
Sensitivity > 99 %
Specific character > 99 %
Reagents package compatible with automatic ELISA.
Lot No: 34
A Ac. Anti Gliadina deamideata IgA (quantitative method Elisa)
B Ac. Anti Gliadina degamata IgG (quantitative Elisa method)
Amount of Ac anti -Sacaromes cerevisiae IgA — quantitative ELISA
Red Ac anti -Sacspicices cerevisiae IgG — quantitative ELISA
E Calprotecectin -quantity of faeces ELISA
F Ellastaza pancreatic ELISA method
Giant anti Helicobacter pylori IgG (quantitative method) ELISA
Anti toxoplasma gondii IgM (qualitative) ELISA
I Anti-corps VEB IGM (VIRUS EPS BARR) METODA quantitative ELISA
J Antibodies anti VEB IGG (VIRUS EPS BARR) METODA quantitative ELISA
K Antigen HBs (qualitative method) ELISA
L Ac.anti CMV IgM (qualitative method) ELISA
M Ac.anti CMV IgG (quantitative method) ELISA
Anitoxenoplasma gondii IgG (quantitative method) ELISA
O Ag/Ac HBE qualitative ELISA
P ANA screen TOTAL (-ds DNA, HISTNE, SS-A (Ro), SS-B (La), Sm, snRNP/Sm, Scl-70, PM-Scl, Jo-1, centromeric antigen) the qualitative ELISA method
R Anticulti — myeloperidase — (p-ANCA) quantitative ELISA method
Lis Mycoplasma pneumoniae IgA-quantitative ELISA
T Mycoplasma pneumoniae IgG-method quantitative ELISA
Mycoplasma pneumoniae IgM-Method the quantitative ELISA method
Placenta FOOD STAMP RODAC for microbiological control of working areas for the determination of total number of sprouts
Lot No: 3
II.2.2)Additional CPV code(s)33651510
Used for the detection and designation of micro-organisms on areas of the sanitary importance for assessing the extent of their contamination (control of the area infection). Their structure ensures full contact between the agar and the area to be controlled. Contact area of each placer: 10 cm². Medium of the readily moulded unmoulded culture which is sterile with the internal diameter of 50 mm on which it is printed: the name of the medium; date of minimum durability; number of lottion.Packaging in labelled boxes on which it is specified: the name of the medium, the way of preserving the environment and the conditions of transport and storage. Contents of boxes: plastic bags with 5 placenta. Validity: minimum 90 days after delivery
Methylene blue solution 1 %
Lot No: 45
II.2.2)Additional CPV code(s)24200000
Multiple colour in bacteriology
Count 1 % minimum methylene blue
Packing: plastic bottles of 1 000 ml on which the components, shelf life, transport and storage conditions are specified. Used for staining of the microscopic preparations
Merck’s indicator of pH type
Lot No: 17
II.2.2)Additional CPV code(s)30197600
Universal strip for all media analysis, pH range = 0-14, size 6x85 mm, 100 tests/case; its colour sites shall not enter any of its colours.
AG Cryptosporidium and Giardia
Lot No: 14
Quality determination of Cryptosporidium/Gigardia antigen in faeces.
Its pack count separate boxes with casings containing coated cellulose with Cryptosporidium and Anti- Giardia.
The test shall be used for the detection of Cryptosporidium parvum and Giardia lamblia in human faeces.
Its internal control box included.
Cross the reactivity with other bacterial species.
Its vial contain the inthreaded or insurgent stopper with the faecal material collection device. And/or pipettes for the harvesting of liquid seats.
It is also used as a painter for the transfer of the painting from that mixture into the work box to avoid contamination during work.
Cost determination of the antigen of Campylobacter in faeces.
Its pack count cassettes with coated nitrocellulose membranes with monoclonal antibodies to Campylobacter.
Its vial count the plug of the insurgency, or inthreaded, with the faecal material collection system and/or pipettes for the harvesting of liquid seats.
Reference strains of Haemophilus influenzae ATCC 10211
Lot No: 7
II.2.2)Additional CPV code(s)24931250
The reference strain used for quality internal control of the media of the culture/biography/identification of micro-organisms. Lyophilisata microbial culture, exclusively from the first generatie (first passage) of the master cultures of micro-organisms resulting from international recognised culture collectors (ATCC/NCGC)
Does not require freezing to -70 deg C
Tabulation of each of 106 to 109 microorganisms in the form of discs or microtablets
Packing in bottles with 10 to 12 discs, labelled with it: the name of the reference mark, the method of preservation and the conditions of transport and storage.
The validity of the stems: 9-12 months after the opening of the bottle
Solution for the staining of peripheral pressure smears and maduva, which contains the modified elution solution for microscopy.
Conine methhanol.
Packed in a 500 ml plastic bottle.
Running conditions at 15-25 ⁰ C
Solution to the IVD certificates
Truffle — rapid tests for qualitative simultaneous determination of verotoxins 1 and 2 faecal material of E.coli
Immunochromatographic working method — rapid tests
Box 2 (VT1) separated from the (VT1) and verotoxin 2 (VT2) cuvées to avoid interfering in the reading of the result
— a buffer or extraction solution in plastic bottles
— its vial contain the stopper, or the inthreaded lid, or the insurgency with the faecal material collection and/or pipettes for the harvesting of liquid seats
— the stopper or its lid is also used as a painter for the transfer of the product into the working box
Box aiba to quality internal control lane including stripper
— In the internal control area and that of the Teast either of different colours to ensure the rapid view of the correct between the internal control of the reagents and the positive result of the test in all working conditions, either by daylight or at night
— SA produces instructions for working in Romanian
— Its specifically limits the limits and inconsistencies that can be caught as to the result
— A period of validity of at least 6 s months
The result was obtained within 10 minutes of the lodging of the cassette-type
— its sensitivity and specificity test > = 98 %
Precipitation kit for ciclosporin compatible with Archect analyser
Lot No: 29
Reagent kit consisting of:
—1 fl of solubilisation reagent for ciclosporin
—1 pl of precipitation reagent for ciclosporin
Loffler blue methylene blue Loffler
Lot No: 31
For simple colouring in bacteriology
Composition:
— 300 ml saturation methylene blue solution
— KOH water solution of 0.01 % 1 000 ml
Reference strains Salmonella typhimurium ATCC 14028
Lot No: 8
Bacteriological use
Rock rock, sterile, of good quality, without blood clots, having a minimum shelf life of 1 month (achieving quality during this interval)
Mycobacterium tuberculosis — quantitative ELISA method
Lot No: 18
1.TRussian ELISA with a minimum of 96 tests with standard well ELISA plates with well plates
2 To be used in working mode as biological serum or human plasma
3.its test is based on indifferent technology for the detection of infections with Mycobacterium tuberculosis
4.The test determined IFN -gamma rays from total blood cells to identify, associated with the infection with Mycobacterium tuberculosis specific antigens
5.Its Kite includes special collection tubes that are fully coated with negative, positive and antigen controls
6.Senability and specificity of its pack shall be at least 95 %
7HH the programme for reading and interpretation of the results obtained
8.In the package leaflet the type of the calibration curve that is used by the manufacturer of that kit shall be specified.
CA 125- Reasset compatible with the Architect
Lot No: 24
A quantitative sandwich dosing test for CA 125 (sandwich test), in serum and human plasma, compatible with the 4100 Architect analyser.
Ready to use reagents: microparticles coated with the monoclonal antibodies anti CA 125, monoclonal antibodies anti CA 125 marker with acridinium phosphate (conjugate), Diluent for manual dilution, Pre Trigger, Trigger, Wash Buffer
Bacteriologic experimental use for inoculation,
Placed in a 1μl calibration enclosed with the appropriate μl loop
Used in microbiology laboratories for the procurement and inclusion of culture media,
To be sterile, flexible,
The material from which the inoculation loops are made are deformation resistant, so as to enable the volume taken over to be processed safely,
Packed in 20 bucati packs,
The plastic put up either in a transparent plastic bag with the zip or on its packaging, or with one of the plastic and one of the plastic film, the transparency, glued to the distance concerned in the proceedings of the mills after the opening of the package.
Reagent band for determination of FVIII inhibitors
Lot No: 36
It must contain:
Plasa lyophilata with a standardised content in FVIII,
Lyophilata with the present inhibitor FVIII and determined value,
Plasa lyophilata without this FVII inhibitors,
— sterile suture materials
Recomolyser XR analyser compatible reagent.
Reagent kit for the determination of the activity of the C protein, consisting of:
Drivers of C protein (Sardinian vein extract)
— Poor’s deficiency in Proteina C,
— imidazole
DimethylHBs compatible with the Archect analyser
Lot No: 28
Match specific for the AcHBs for Architect c1000 analyser
II.2.2)Additional CPV code(s)38437100
Sterile Pasteur pipettes of sole use, made of plastic sheeting, packaged individually in paper, plastic or plastic/paper or plastic (one in front of the plastic and one in plastic).
Its packaging must be bonded to the small distance of one of the ends to allow for the disposal of the ussoara.
Patient identity cards for the patient’s bed (patient and unit of transworn)
Lot No: 77
II.2.2)Additional CPV code(s)33696100
DESCRIPTION
The AB0 test card and the test AB0 + D test are used for the direct verification of identity immediately prior to blood transfusion (bed test). The test shall confirm the characteristics of the ABO or ABO and D of the patient whose characteristics have been determined in advance and shall ensure the compatibility of the blood group of the recipient with the village to be passed through.
This could lead to possible detection of errors.
The test may also be carried out in the case of erythrocyte concentrate.
Principle of the test
Test cards impregnated with dried specific monoclonal agents.
Test principle: haemagglutination test for the purpose of determining those erythrocyte inhibitors.
The blood groups of the AB0 system, i.e. the factor D of the Rhesus system, are defined by the presence or absence of antigens A, B, and D in red cells.
If these antigens are present in red cells, they will agglutinate by suitable antibodies (positive reaction).
It can be used for identity tests AB0 and AB0 + D of recipients and donors/blood bags (double card) and for testing two recipients (the simple card).
Composition
Card AB0 + D:
The double card containing four surface of the reaction surfaces: one with anti-A (clone A003, 1: 32) 200 IU/ml), one with anti-D anti-D (clone BS226, titre: 200 IU/ml), one with anti-B (clone B005), and a surface for the test blood and for own-check blood respectively. 0.1 % NaN3.Stabiliser: one for the recipient and one for the donor.
Antibodies are derived from cultures of stable cell lines and show the specificity and reproducibility of monoclonal antibodies.
Validity
Cards packaged under film and stored under appropriate conditions may be used until the shelf life of the sheet and the outside label have expired.
The card must be removed from the sheet only on
A collection of reagents used to determine the level of AT III by the automatic analyser cromoliger XR constant from:
Trombina lyophilata 43 IU/bottle,
— Cromogen sublayer
G/l Tampon Tris 3.03 g/l
Clinical determination of the Helicobacter pylori antigen in faeces.
Its pack count cases with casings of nitrocellulose with monoclonal antibodies to Helicobacter pylori.
Its truffle by limits, interfering with the interpretation of patient outcomes as well as crossreactivity with other bacterial species.
Kit for the determination of electrophoresis of haemoglobin
Lot No: 41
Kit for electrophoresis acrylamide compatible haemoglobin with analyser HYDRAYS 2 Sebia; to identify it by the migration method to the agarose gel at alkaline pH that would allow the separation and quantification of normal blood haemoglobin (HAD, Hbf, HbA2) and the separation of the main blood haemophilia of medical interest (HBS, HBD, HBC and HBE) as well as the separation of normal haemoglobin levels of the newly born (Hbf and HBA) and pathological points (S, C,E, D,Bart); to allow the clear separation of fractions with the possibility to detect other pathological findings of Hb.
Sample of his/her reagents count low number of samples/gel (e.g.: 7 samples/gel), its 10 gels/kit, a dedicated solution for haemolysis, filter paper, buffer strips, single use applications, staining solution, Dilution solution for the staining solution;
PARASITOLOGIC EXAMINATION (NON-STERILE)
Lot No: 57
II.2.2)Additional CPV code(s)33141000
− − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − −
The volume of the vessel is 15 to 20 ml, 20 mm diameter and 60 mm in diameter,
The body of the container is either very well glued to the bottom of the body so as not to allow the preparation of solutions
The body of its container with a system of infileing ethanes, which is to be preferred on the outside,
There is a cap on its cover for harvesting and thread, which is to be quoted on the inside,
The spoon for harvesting it is either closest to the base of the vessel,
Packaging in plastic bags of 500 to 100pieces.
SURAT FUCS-ROSENTHAL, HAVING ITS SOLE USE
Lot No: 59
— 10 llates of Fucs — Rosenthal, of the single
Use, intended for the number of leukocytes in urine
Non-entruata, non-entrifuata’
Of ultronransparent plastic,
Each room had a grid of 81 small patents,
Each small patat has a volume of 0.1μ and the area of 0.111 mm2,
— packaging 100buc./cutie.
Pomegranate payment of 10x200m sterilisation
Lot No: 63
Rola sterilisation payment, (excluding volume) 2 IND 10MMX200M
Pomegranate payment of 40x200m sterilisation
Lot No: 67
Flat sterilisation rolls, (excluding volume) 2 IND 40MMX200M
Detectable set antibody kit with 3 red blood cells
Lot No: 75
Form of presentation and characteristics:
Set of three red assays for agglutination in the gel column, via Test Coombs Indirectly or Test salin, phenotypated for major antigenic systems, Rhesus, Kell, Kidd, Duffy, MNSS, Lutheran, Lewis, P1 and Xga.
The Rhea-type phenotype will be different for each red blood, but mandatory in one of the following formulae: R1R1, R2R, rr.
All packages will be blood group O, suspended at 0.8 %, with LISS and stabilising solutions.
The erythrocytype phenotype is marked in the antigen map of the consignment delivered (identical to the parlamented screening set).
The assay kit will have a conditioning condition of no more than 200 tests.
Stability of 7 weeks after the date of manufacture; at delivery the set shall be at least 6 weekly shelf life.
Use:
Used for detecting antibodies regulin in the Coombs Indirecte or saline test, with agglutination in the gel column, in cards compatible with the equipment in the form of the release system for immunological determinations.
The original instructions for use of the producer, accompanied by the translation of the Romanian translation and the quality certificate of a production batch will be presented. A certificate of the compatibility of the reagent with the system of the endowment of the unit.
Measurement unit/Packaging: Measurement unit: 1 kit, Packaging: 1 box x 3 vials x 10 ml.
MANDATORY REQUIREMENTS
• Certificate from the producer of the reagents demonstrating the compatibility of the reagents with the equipment in carrying out the equipment
Sworn statement (original in pdf)
• Lot of the product by certificate of analysis from the producers certifying their quality
• The use of its reagents does not require recalibration of the appliance or any other intervention and/or additional adjustments
• On the label of the packaging
Identification and anocgram identification panel (breakage method) intended for urine isolates compatible with MICROSCAN.
Panel that holds the MIC for: amikacin; amoxicillin; amoxicillin + clavulanic acid; cefeim; ceomum; cefazolin; ceftazidim, cafotaxim; cefoxitin; Cefuroxim; Cefotaxe + clavulanic acid; ceftazidim + clavulanic acid; ciprofloxacin; colistin; Ertapenem; phosphomomycin; gentamicin; Imipenem; mecilinam; nalidixic acid nitrofurantoin; norfloxacin; ofloxacin; piperacillin + tazobactam; tetracyclna, ticarcilina, ticarcilina + clavulanic acid; Tigecycline; trimethoprim/sulfamethoxazole; tobramycin;
REAGENTS PACKAGE FOR THE ANALYSER OF THE AIF 8000
Lot No: 46
A Troponine I
B double test: NT-proPB/cTnI
C triple test: CKB-MB/cTnI/Myo
D D-Dimer
E PCT (procalcitonina)
F CysC (Cisatina C)
G Test PT
H Test APTT
II.2.2)Additional CPV code(s)33198200
Strp integrator chemically class 4 for the interior. Each indicator is marked: batch number, date of manufacture and expiry date, class according to ISO 11140-1
CHEMICAL INDICATOR STERILISATION AUTOCALAV STRIP INTEGRATOR 5
Lot No: 73
Chemical integrator (Class 5) ABUR — strip
Strip rolled sterilisation for sterilisation at autoclave 134oC -7 min/121oC-20 min monitoring all critical parameters: time, temperature, absence of air and quality of steam. Monitor all vapour sterilisation cycles (121oC-134oAnd all the parameters of the cycle. The product shall investigate the possible deficiencies in the operation.
Each indicator is marked: batch number, date of manufacture and expiry date, class according to ISO 11140-1
Gel solution for agglutination in gel column (modified for micro method)
Lot No: 74
Form of presentation and characteristics: Solution with the modified Ionica PISS (LISS), for the technique of agglutination in the gel column with type cards, which are compatible with the equipment contained in Diamed ID System for immunohaematological determinations.
Use: Used to dilute the standardisation of the test cells used to determine the blood group, the Rhetop phenotype, the Tome Coombs Direct and Transfusion compatibility by Test Coombs Indirectly.
Principle of the working technique: Letter Ionica joasa, showing the rate of the combination of such antibodies to antigen and antibody, agglutination of the cells in the gel column containing the test reagent being recorded as a result of a standardised centrifugal centre.
• On the label of the packaging of the reagents to be provided, it should be noted that:
A. name of the reagent
B. the number of the manufacturing batch
C. volume of reagents
D. expiry date
E. storage conditions
F. name and address of the producer
• its products produce certificates demonstrating that the International ISO 9001, EN ISO 13485 standards are met.
• the Romanian distributor of the system and the reagents (boxes) to prove the proof of the ISO 9001 standard quality system: 2008, ISO 13485: 2012, ISO 14001: 2005,
Reference strains of Haemophilus influenzae ATCC 49144
Lot No: 6
Used for the detection and designation of micro-organisms on areas of the sanitary importance for assessing the extent of their contamination (control of the area infection). Their structure ensures full contact between the agar and the area to be controlled. Contact area of each placer: 10 cm². Average of the selective and differentiated ready cast in sterile sheets with the internal diameter of 50 mm on which it is marked: the name of the medium; date of minimum durability; the lot number. Packing in labelled boxes on which it is specified: the name of the medium, the way of preserving the environment and the conditions of transport and storage. Contents of boxes: plastic bags with a maximum of 5 plywood. Validity: minimum 90 days after delivery
Control level normal for eklectopheresis haemoglobin
Lot No: 42
Control for the normal Hb A2 gel electrophoresis compatible with the laboratory of the laboratory for Hb A2.
Control for pathological haemoglories
Lot No: 44
Control for blood fractures A, F,C, Scompatible analyser HYDRAYS 2 to the laboratory of the laboratory.
Pomegranate payment of 20x200m sterilisation
Lot No: 65
Flat sterilisation rolls, (excluding volume) 2 IND 20MMX200M
Rola payment sterilisation, 5-5.5x200m
Lot No: 68
Flat sterilisation, (excluding volume) 2 IND 5-5.5mmx200m
II.2.2)Additional CPV code(s)33772000
Bowe Dick package 200 autoclave; the middle of the amber pack test to confirm the uniformity of steam penetration
Authorisation kit to detect autoimmune diseases, ANA 14 Profile
Lot No: 19
Immuno-blotting kit with fixed grooves, with a single casing, to avoid interpretation of possible background effects. An autoimmune profile ANA, which accounts for at least the following parameters, which can be quantified, simultaneously for one patient: EN/SSA-A 52, Jo-1, Sm, CENP-B, La/SSB, History, PM/SCL 100, Rib. Phosphope. PO, dsDNA, Scl-70, U1-snRNP, Ro/SS-A 60, Mi-2, Ku.its function as worked from serum or plasma; processing of its plasma either automata, using the BeeBlot Polycheck equipment from the laboratory of the laboratory.
Placenta FOOD STAMP RODAC for microbiological control of working areas for the determination of this S. aureus
Lot No: 5
FOOD FOOD STAMP RODAC for microbiological control of working areas for the determination of this coliform
Lot No: 4
Solution for the staining of peripheral pressure smears and maduva
Thermo-sensitivity at 110 mm
Lot No: 70
II.2.2)Additional CPV code(s)22993200
A 110 mm wide thermal window
Carbapenem-resistant Enterobacteriaceae (CRE) resistant Enterobacteriaceae (CRE)
Lot No: 1
Ready-to-use/clean carbapenem-resistant Enterobacteriaceae: E. coli, Klebsiella, Enterobacter, Serratia and Citacrobacter (KESC Group), directly from clinical evidence in 18-24 ore.Formula grams/litre:
Peptones 15.0
Carbohydroni 2.0
Titanium oxide 5.1
Chromogen 1.0 mixture
Mixture of antibiotics 19.0 ml
Agar 15.0.The internal quality control is performed with reference strains: Klebsiella pneumoniae Regulations 13443 and Acinetobacter baumannii NCTC 13420.
Presentation 10 plates packed in foil. A minimum of 6 weeks of validity at the date of manufacture
Anti CPC CONTROL — compatible with the Armchect analyser
Lot No: 23
Control serum for the detectia of PCC and its ready to use Architect CI4100 analyser
Method of detection used: CMIA
Reference strains Candida albicans ATCC 66027
Lot No: 9
Packing in flasks with 10-12 discs or answabs/swabs with 2 to 5 labelled packs on which they are labelled: the name of the reference mark, the method of preservation and the conditions of transport and storage.
The validity of the stems: 9-12 months after the opening of the bottle.
Pomegranate payment of 30x200m sterilisation
Lot No: 66
Flat sterilisation rolls, (excluding volume) 2 IND 30MMX200M
II.2.2)Additional CPV code(s)09221100
Oil jelly at high temperature for the lining of the autoclave
Anti levelling CCP — compatible with the Armchect analyser
Lot No: 22
Calibration serum for the detectia of PCC analyser Armchect CI4100
II.2.2)Additional CPV code(s)33793000
− − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − −
— dimensiuni:20mm x 20 mm, thickness 0.15 mm,
— packaging 100buc./box, 1000buc./cutie.
CA as 19-9 Archect-compatible calibrator
Lot No: 27
Calibration serum for AC 19-9 compatible with the integrated Archect CI4100 integrated system
Deficit plasma in factor VIII
Lot No: 35
Necessary for the determination of the activity of FVIII: C by the one-stage method using the APTT test
The plasma is either freeze-dried with FVIII content below 1 %.
Lot No: 76
Set of three test papers for agglutination in the gel column by enzymatic Test, phenotype for major antigenic systems, Rhesus, Kell, Kidd, Duffy, MNSS, Lutheran, Lewis, P1 and Xga.
All the packages will be blood group O, papaised, in a suspension of 0.8 %, in the stabilising solution.
The erythrocytype phenotype is marked in the antigen map of the batch delivered (identical to the red blood sample kit for the LISS).
Used for detecting antibodies in the enzyme test, using the technique of agglutination in the gel column, in cards compatible with the equipment on the equipment, Dised System for immunological determinations.
• On the label of the packaging of reagents which
Plywood Agar Chocolate with Vitox type
Lot No: 10
Ready-to-use plywood with nutritious medium used for the isolation and growth of tedious micro-organisms.
Formula grams/litre:
Peptone species 15.0
Maize starch 1.0
NaCl 5.0
Hydrogen 4.0-phosphate
Dihydrogen phosphate by K1.0
Glucose 2.0
Hemoglobina10.0
Vitamin B1 0.0002 L-Glutatamine 0.2
Adenina 0.02
Guanina 0.0006
P-amino benzoic acid 0.00026
L-Cystin 0.022
Nad (Coenzyme 1) 0.005
CFcarboxase 0.002
Nitrate Ferric 0.0004 Thiamine 0.00006 cysteine 0.518
Agar 12.0
Its quality internal control shall be conducted with reference strains:
Haemophilus influenzae ATCC 10211
Neisseria gonorrhoeae ATCC 49226
Staphylococcus epidermal ATCC 12228
Presentation 10 plates packed in foil.
The date of validity of 14 weeks after the date of manufacture. Storage at 6-12o C. Colour of light brown medium, transparent.
Monovalent O3 agglutination serum — Yersinia enterocolitica
Lot No: 2
Monovalent O3 serum to identify the serlogica of the Yersinia enterocolitica strains by the agglutination method. Glass/plastic vial labelled with the name of the product and the producer, the shelf life and the conditions of transport and storage.
STERILE ENVELOPED STERILE 10
Lot No: 47
Placed in a 10μl calibration enclosed with the appropriate μl loop.
12 ML STERILA PLASTIC TUBE
Lot No: 51
Of plastic, of polypropylene type,
Sterile,
— either ultrachransptheta, round-bottom
Or provided with anethins, on the outside,
With screw cap,
The volume of the test tube is either between 10 and 12 ml,
Inside diameter of either 14 to 17 mm tubes,
The tubes may be packaged individually,
— Packaging 500buc./cutie (punga).
ROLA THARTIE TERMOSENSILBILA 57 MM
Lot No: 60
Superior good quality paper,
Of monochrome, alba, unpersonalisata,
With a width of 57 mm.
Universal harvesting for the collection, transport and storage of urine, signifies,
Of plastic type polypropylene, ultrachranspaconte,
The body of its container with an external, ethic infilleting system,
A cover made from non-different density polyethylene with thread on the inside,
The volume of the vessel is 60 ml,
Sterile, packaged individually, 500buc./punga.
SELF-ADHESIVE HEAT LABELS
Lot No: 61
II.2.2)Additional CPV code(s)30192800
Labels used for printing bar codes using heat head printers,
— compatible with zebra printers,
Of hartie alba, with a semi-hard and a glue.
Dimensiuni:38x25mm,1500etichete/rola.
Pomegranate payment of 15x200m sterilisation
Lot No: 64
Flat sterilisation rolls, (excluding volume) 2 IND 15MMX200M
Sterile plastic, solely used, individually packed in paper or plastic/paper (one in front of the plastic and one in plastic).
Length 70-120 mm
As 125 NACE-compatible analyser
Lot No: 25
CA calibration serum 125 compatible
With the integrated Archect CI4100 system
SUMAR tube urine 16 * 100 mm
Lot No: 52
− − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − −
Dimensions 16 × 100 mm,
Volume of the 10 ml test tube,
Resistance to centrifugation,
MICRO-SPOCOP76 * 26 * 1 mm, matp to an capat
Lot No: 53
From the docranspareta bottle,
Dimensions: 76 mm x26mm x1mm,
− − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − − −
— packaging: 50buc./cutie.
Pack — rapid tests for the simultaneous quality determination of Clostridium difficile — GDH, toxin A and B toxin in faeces
Box showing 3 strips with separated pack of nitrofurans with GDH, the A toxin and the B toxin to avoid interfering in the reading of the result
— its vial count the stopper, or the inthreaded lid or insurgency with the device of
Collection from faeces and/or pipettes for the harvesting of liquid seats
— the stopper or its lid is used and as the picurator for the transfer of the product
In the working box
— his or her kit either separate vials containing separate internal control of known quality, used to validate the results
— the internal control area and that of the West of the West either differ in colour to ensure the rapid view between the internal control of the reagents and the positive result of the test in all working conditions, whether by daylight or at night.
The result is obtained within 10 minutes of the lodging of the cassette-type
Bunuri - 71816-2020
România-Iași: Reactivi pentru analize de sânge
2020/S 031-071816
Anunț de participare
Produse
Temei juridic:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Obiectul achiziţiei
II.1.1)Titlu:
Acord-cadru furnizare reactivi consumabile
II.1.2)Cod CPV principal
33696200 Reactivi pentru analize de sânge
II.1.4)Descriere succintă:
Acord-cadru furnizare reactivi consumabile – conform caietului de sarcini.
II.1.5)Valoarea totală estimată
Valoare fără TVA: 8 144 033.60 RON
II.1.6)Informații privind loturile
Contractul este împărțit în loturi: da
Pot fi depuse oferte pentru toate loturile
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 5
II.2)Descriere
II.2.1)Titlu:
Calprotectina
Lot nr.: 13
II.2.2)Cod(uri) CPV suplimentar(e)
33141625 Truse de diagnosticare
II.2.4)Descrierea achiziţiei publice:
Trusa pentru determinarea semi-cantitativa a calprotectinei din materii fecale.
Metoda imunocromatografica.
Trusa sa contina casete ce au control intern inclus, membrane de nitroceluloza tapetate cu anticorpi monoclonali specifici anti- calprotectina.
Zona de control intern si cea a testului sa fie de culori diferite pentru a asigura o vizualizare rapida si corecta atat a controlului intern al reactivilor cat si a rezultatului pozitiv al testului in toate conditiile de lucru, la lumina zilei sau noaptea la iluminatul artificial.
Sa se specifice valoarea de cut-off si interpretarea rezultatelor in functie de aceasta valoare.
Solutia tampon sau de extractie sa fie in flacoane de plastic.
Flaconul sa contina dop pentru infiletare sau insurubare, cu dispozitiv de colectare din materii fecale si / sau pipete pentru recoltarea scaunelor lichide.
Dopul sa poata fi folosit si ca picurator pentru transferul picaturilor din acel amestec in caseta de lucru spre evitarea contaminarii in timpul lucrului
EPRUBETA 13*100 mm, DIN PLASTIC,CU DOP
Lot nr.: 50
33192500 Eprubete
— sa fie din material plastic tip polistiren,
— sa fie ultratransparenta,cu fund rotund,
— nesterila
— dimensiuni 13x100 mm,
— volumul eprubetei de 7 ml,
— prevazuta cu capac etans,din polietilena,
— rezistenta la centrifugare pana la 7500rot./min,
— ambalare 500buc./punga.
Rola plata sterilizare 25x200m
Lot nr.: 62
44424200 Bandă adezivă
Role sterilizare plate, (fara volum) 2 IND 25mmx200m
Control nivel patologic pentru eklectroforeza hemoglobinei
Lot nr.: 43
33696600 Reactivi pentru electroforeză
Control pentru Electroforeza hemoglobinei nivel pathologic pentru Hb A2, compatibile cu analizorul HYDRAYS 2 SCAN SEBIA aflat in dotarea laboratorului.
CARD PT. TRUSA ASLO/CRP
Lot nr.: 49
33141320 Ace medicale
Carduri de testare pentru latex-aglutinare,
— sa fie din carton, plastifiate,
— sa prezinte 6-8 cercuri, diametrul fiecaruia sa fie mai mare de 1 cm,
— carduri de culoare alba cu cercuri de culoare neagra.
Kit de reactiv destinat determinarii activitatii FVIII: C
Lot nr.: 37
Metoda de detectie este fotometrica.
Trusa contine:
— Set 4 calibratori pentru calibrarea reactiei in patru puncte, cu certificat de trasabilitate
— Substrat FXa + α NAPAP
— Reactiv care sa contina fosfolipide si albumina
— Reactiv care sa contina FIXa, FX, Ca2+, albumina, trombina
— Tampon imidazol 3,4g/l
— Tampon tris 6,06g/l
Reactiv compatibil cu analizorul Trombolizer XR aflat in dotarea laboratorului
CA 19-9 Reactiv compatibil cu analizorul Architect
Lot nr.: 26
Test pentru dozare cantitativa a CA 19-9 (test sandwich), în ser și plasma umana, compatibil cu analizorul Architect ci 4100.
Reactivi gata de utilizare: microparticule acoperite cu anticorpi monoclonali anti CA 19-9, anticorpi monoclonali anti CA 19-9 marcati cu acridinium fosfat (conjugat), diluent pentru dilutie manuala, Solutie Pre trigger, Solutie Trigger, Wash Buffer
Impachetare: cutii sigilate de carton cu data fabricatiei și data expirării inscrise pe acestea.
Kit imunoblot detectie alergeni din lapte si gluten
Lot nr.: 20
33696500 Reactivi de laborator
Panel compatibil cu analizorul BeeBlot Polycheck
Panelul trebuie sa permita analiza concomitenta a urmatorilor parametrii in conformitate cu standardele actuale de calitate: f02 Lapte, f76 Alpha-Lactalbumina, f77 Beta-Lactoglobulina, f78 Cazeina, e204 Albumina serica bovina, f79 Gluten.
Panelul trebuie sa prezinte o membrana de nitroceluloza, fixa, impregnata cu alergeni si 5 calibratori standardizati conform 1st WHO IRP 67/86 pentru IgE uman pentru calibrare individuala
Panelul trebuie sa foloseasca un principiu imunoenzimatic pe suport de membrana de nitroceluloza (imunoblot).
Trusa de reactivi trebuie sa prezinte componente precum: reactiv Antibody, reactiv Conjugate, reactiv Substrate, reactiv Wash Solution sub forma lichida, nu liofilizate, gata de utilizare.
Testele sa poata fi lucrate din ser sau plasma, iar volumul maxim de proba trebuie sa fie 300 μl.
Timpii de incubare nu trebuie sa depaseasca 3 ore.
Panelul pediatric trebuie sa permita rularea probelor tinute la frigider 7 zile, iar pentru cele stocate la -20 oC să se specifice perioada de stabilitate.
Stabilitatea solutiei reconstituite de inhibare trebuie sa fie de minim 2 saptamani.
Procesarea stripurilor sa fie automata, cu ajutorul echipamentului din dotarea laboratorului.
Softul pentru interpretarea rezultatelor trebuie sa fie in limba romana, sa genereze raport de analiza in limba romana si sa poata fi conectat la Sistemul Informatic al Laboratorului, cu posibilitatea pastrarii unui istoric al rezultatelor pacientilor
— Furnizorul trebuie sa puna la dispozitie un control intern de calitate pentru testarea functionarii corecte a scannerului folosit la interpretarea rezultatelor.
Rezultatele sa fie exprimate in si incadrate automat in 6 clase de alergii, conform clasificarii EAST.
ANTI CCP – Reactiv compatibil cu analizorul Architect
Lot nr.: 21
Test pentru dozare cantitativa a Ac anti CCP, în ser și plasma umana, compatibil cu analizorul Architect ci4100.
Reactivi gata de utilizare: microparticule acoperite cu anti Anti CCP monoclonali de soarece, anti Anti CCP policlonali / marcati cu acridinium in tampon MES, Trigger, Pre- Trigger
Sensibilitate >99 %
Specificitate >99 %
Pachet reactivi compatibil cu analizorul automat ELISA
Lot nr.: 34
A Ac. Anti Gliadina deamidata IgA (metoda cantitativa Elisa)
B Ac. Anti Gliadina deamidata IgG (metoda cantitativa Elisa)
C Ac anti -Saccharomices cerevisiae IgA -metoda cantitativa ELISA
D Ac anti -Saccharomices cerevisiae IgG -metoda cantitativa ELISA
E Calprotectina -metoda cantitativa ELISA din materii fecale
F Elastaza pancreatica -metoda cantitativa ELISA din materii fecale
G Anticorpi anti helicobacter pylori IgG (metoda cantitativa) ELISA
H Anticorpri anti toxoplasma gondii IgM (metoda calitativa) ELISA
I Anticorpi anti VEB IGM (VIRUS EPS TEIN BARR) METODA CANTITATIVA ELISA
J Anticorpi anti VEB IGG (VIRUS EPS TEIN BARR) METODA CANTITATIVA ELISA
K Antigen HBs (metoda calitativa) ELISA
L Ac.anti CMV IgM (metoda calitativa) ELISA
M Ac.anti CMV IgG (metoda cantitativa) ELISA
N Anticorpi antitoxoplasma gondii IgG (metoda cantitativa) ELISA
O Ag/Ac Hbe metoda calitativa ELISA
P ANA screen TOTAL (-ds DNA, HISTONE,SS-A(Ro),SS-B(La),Sm,snRNP/Sm,Scl-70, PM-Scl, Jo-1,antigen centromeric)metoda calitatativa ELISA
R Anticorpi anti- mieloperoxidaza – (p-ANCA) metoda cantitativa ELISA
S Mycoplasma pneumoniae IgA-metoda cantitativa ELISA
T Mycoplasma pneumoniae IgG-metoda cantitativa ELISA
U Mycoplasma pneumoniae IgM-metoda cantitativa ELISA
Placi FOOD STAMP RODAC destinate controlului microbiologic al suprafetelor de lucru pentru determinarea numarului total de germeni
Lot nr.: 3
33651510 Antiseruri
Folosite pentru detectarea si numararea microorganismelor prezente pe suprafetele de importanta sanitara in scopul evaluarii gradului de contaminare al acestora (controlul dezinfectiei suprafetelor). Structurarea acestora sa asigure contactul complet intre geloza si suprafata de controlat. Suprafata de contact a fiecarei placi: 10cm2. Mediu de cultura neselectiv gata turnat in placi sterile cu diametrul intern de 50mm pe care sa fie inscriptionate: denumirea mediului; termenul de valabilitate; numarul lotului.Ambalare in cutii etichetate pe care sa fie specificate: denumirea mediului, modul de conservare al mediului si conditiile de transport si depozitare. Continutul cutiilor: pungi din plastic cu 5 placi. Valabilitate: minim 90 de zile de la livrare
Solutie albastru de metilen 1 %
Lot nr.: 45
24200000 Coloranţi şi pigmenţi
Colorant multiplu in bacteriologie
Contine minim 1 % albastru de metilen
Ambalare: flacoane de plastic de 1000 ml pe care sa fie specificate componentele, termenul de valabilitate, conditii de transport si depozitare. Utilizata pentru colorarea preparatelor microscopice
Stripuri indicatoare de pH tip Merck
Lot nr.: 17
30197600 Hârtie şi carton tratate
Stripuri universale pentru toate mediile de analiza, interval de pH=0-14, dimensiuni 6x85 mm, 100 teste/ cutie; campurile de culori sa nu interfere intre ele.
Ag Cryptosporidium si Giardia
Lot nr.: 14
Trusa pentru determinarea calitativa a antigenului Cryptosporidium/ Giardia din materii fecale.
Trusa sa contina casete separate cu membrane de nitroceluloza tapetate cu anticorpi monoclonali anti- Cryptosporidium si anti- Giardia.
Testul sa poata fi utilizat pentru detectarea antigenelor Cryptosporidium parvum si Giardia lamblia din materii fecale umane.
Caseta sa aiba control intern inclus.
Sa fie specificata cross reactivitatea cu alte specii bacteriene.
Flaconul sa contina dopul pentru infiletare sau insurubare, cu dispozitiv de colectare din materii fecale. Si/ sau pipete pentru recoltarea scaunelor lichide.
Dopul sa poata fi folosit si ca picurator pentru transferul picaturilor din acel amestec in caseta de lucru spre evitarea contaminari in timpul lucrului.
Ag Campylobacter
Lot nr.: 15
Trusa pentru determinarea calitativa a antigenului Campylobacter din materii fecale.
Trusa sa contina casete cu membrane de nitroceluloza tapetate cu anticorpi monoclonali anti- Campylobacter.
Flaconul sa contina dopul pentru insurubare sau infiletare, cu dispozitiv de colectare din materii fecale si/ sau pipete pentru recoltarea scaunelor lichide.
Lot nr.: 7
24931250 Medii de cultură
Tulpina de referinta folosita pentru controlul intern de calitate al mediilor de cultura/ al antibiogramei /identificarii microorganismelor. Cultura microbiana liofilizata, exclusiv de prima generatie (primul pasaj) din culturi master de microorganisme provenite din colectiile de culturi recunoscute international (ATCC/NCTC)
Sa nu necesite congelarea la -70 grade C
Prezentare sub forma de discuri sau microcomprimate fiecare avand o concentratie de 106-109 microorganisme
Ambalare in flacoane cu 10-12 discuri, etichetate pe care sa fie specificate: denumirea tulpinii de referinta, modul de conservare si conditiile de transport si depozitare.
Valabilitatea tulpinilor: 9-12 luni de la deschiderea flaconului
May Grunwald tip Merck
Lot nr.: 32
Solutie pentru colorarea frotiurilor de sange periferic si maduva osoasa ce contine solutie de eosine methylene blue modificat pentru microscopie.
Contine methanol.
Ambalat in flacon de plastic de 500ml.
Conditii de pastrare la 15-25⁰C
Solutie sa aiba certificate IVD
EHEC VT1+ VT2
Lot nr.: 11
Trusa – teste rapide combo pentru determinarea simultana calitativa a verotoxinelor 1 si 2 produse de E.coli din materii fecale
— Metoda de lucru imunocromatografica – teste rapide
— Caseta sa contina 2 stripuri separate cu membrane de nitroceluloza tapetate cu verotoxina 1(VT1)si verotoxina 2 (VT2) pentru evitarea interferentelor la citirea rezultatului
— Solutie tampon sau de extractie sa fie in flacoane din plastic
— Flaconul sa contina dopul sau capacul pentru infiletare sau insurubare cu dispozitiv de colectare din materii fecale si/sau pipete pentru recoltarea scaunelor lichide
— Dopul sau capacul sa poata fi folosit si ca picurator pentru transferul produsului in caseta de lucru
— Caseta sa aiba banda de Controlul intern de calitate inclusa pe strip
— In zona de Control intern si cea a Testului sa fie de culori diferite pentru a asigura o vizualizare rapida corecta dintre controlul intern al reactivilor si rezultatul pozitiv al testului in toate conditiile de lucru fie la lumina zilei sau noaptea la iluminatul artificial
— Trusa sa contina instructiunile de lucru in limba romana
— Trusa sa specifice limitele si interferentele ce pot aparea privind rezultatul
— Trusa sa aibe termen de valabilitate cel putin 6 sase luni
Rezultatul sa fie obtinut in 10 minute de la depunerea probei in casete
— Testul sa aiba sensibilitatea si specificitate >=98%
Kit de precipitare pentru ciclosporine compatibil cu analizorul Architect
Lot nr.: 29
Kit de reactivi compus din:
— 1 fl de reactiv de solubilizare pentru ciclosporina
— 1 fl de reactiv de precipitare pentru ciclosporina
Albastru de metilen alcalin Loffler
Lot nr.: 31
Destinat coloratiei simple in bacteriologie
Compozitie:
— albastru metilen solutie alcoolica saturata 300ml
— KOH solutie apoasa 0.01 % 1000ml
Lot nr.: 8
Sange de berbec
Lot nr.: 30
— De uz bacteriologic
— Sange de berbec steril de buna calitate, fara cheaguri, nehemolizat cu termen de valabilitate minim 1 luna (cu pastrarea calitatii in acest interval)
Quantiferon-pentru determinarea Mycobacterium tuberculosis -metoda cantitativa ELISA
Lot nr.: 18
1.Truse ELISA cu minim 96 teste cu microplaci ELISA standard cu godeuri
2. Sa se utilizeze la modul de lucru ca si probe biologice ser sau plasma umane
3.Testul sa fie bazat pe o tehnologie cu specificitate inalta pentru determinarea infectiei cu Mycobacterium tuberculosis
4.Testul determina detectia IFN -gamma din sangele total pentru identificarea, asociate cu infectia cu Mycobacterium tuberculosis antigenelor specifice
5.Kitul sa includa tuburi de colectare speciale pentru colectarea sangelui integral care sa fie tapetate cu controale negative, positive si stimulatoare de antigen
6.Sensibilitatea si specificitatea trusei sa fie de minim 95 %
7.Sa fie asigurat programul de citire si interpretarea a rezultatelor obtinute
8.In prospectul trusei trebuie specificat tipul de curba de calibrare care este utilizat de producatorul trusei respective
CA 125- Reactiv compatibil cu analizorul Architect
Lot nr.: 24
Test pentru dozare cantitativa a CA 125 (test sandwich), în ser și plasma umana, compatibil cu analizorul Architect ci 4100.
Reactivi gata de utilizare: microparticule acoperite cu anticorpi monoclonali anti CA 125, anticorpi monoclonali anti CA 125 marcati cu acridinium fosfat (conjugat), diluent pentru dilutie manuala, solutie Pre Trigger, solutie Trigger, Wash Buffer
ANSE CALIBRATE STERILE 1UL
Lot nr.: 48
Anse de uz bacteriologic pentru inoculare,
— sa fie prevazute la un capat cu bucla calibrata de 1μl
— utilizate in laboratoarele de microbiologie pentru prelevarea si insamantarea mediilor de cultura,
— sa fie sterile,flexibile,
— materialul din care sunt fabricate buclele de inoculare sa fie rezistent la deformare,astfel incat volumul preluat sa poata fi procesat in siguranta,
— sa fie ambalate in pachete a cate 20 bucati,
— ambalajul sa fie punga din plastic transparent,cu zip sau ambalajul sa fie cu o fata din hartie si o fata din folie plastic,transparenta,lipit la distanta corespunzatoare pastrarii sterilitatii anselor dupa deschiderea pachetului.
Trusa de reactiv pentru determinarea titrului de inhibitori FVIII
Lot nr.: 36
Trebuie sa contina:
— Plasma liofilizata cu continut standardizat in FVIII,
— Plasma liofilizata cu prezenta de inhibitor FVIII si valoare determinata,
— Plasma liofilizata fara prezenta de inhibitori FVII,
— Tampon imidazil steril
Proteina C
Lot nr.: 38
Reactiv compatibil cu analizorul Trombolizer XR aflat in dotarea laboratorului.
Kit de reactivi pentru determinarea activitatii Proteinei C constand din:
— Activatori de proteina C (extract de venin de sarpe)
— Plasma deficitara in Proteina C,
— Tampon imidazol
Diluent Ac HBs compatibil cu analizorul Architect
Lot nr.: 28
Diluent specific pentru testul AcHBs pentru analizorul Architect c1000
PIPETE STERILE
Lot nr.: 56
38437100 Pipete
Pipete Pasteur sterile, de unica utilizare, din plastic ultratransparent, ambalate individual in hartie,folie plastic sau plastic / hartie (o fata din hartie si o fata din plastic).
— ambalajul sa fie lipit la distanta mica de unul dintre capete pentru a permite desfacerea usoara.
CARTELE PENTRU VERIFICAREA IDENTITATII GRUPULUI SANGUIN LA PATUL BOLNAVULUI (la pacient si unitatea de sange de transfuzat)
Lot nr.: 77
33696100 Reactivi pentru determinarea grupelor sanguine
DESCRIERE
Cartela test AB0 şi Cartela test AB0+D se folosesc în scopul verificării nemijlocite a identităţii chiar înainte de efectuarea unei transfuzii sanguine (test la patul bolnavului). Testul confirmă caracteristicile grupului sanguin ABO sau ABO şi D ale pacientului ale cărui caracteristici au fost determinate în prealabil şi asigură compatibilitatea dintre grupa sanguină a primitorului şi săngele care urmează a fi transfuzat.
În acest fel se pot depista eventuale erori.
Testul se poate efectua şi în cazul transfuziilor cu concentrat eritrocitar.
Principiul testului
Cartele de test impregnate cu reagenţi monoclonali specifici uscaţi.
Principiul testului: test de hemaglutinare în scopul determinării antigenţilor eritrocitari respectivi.
Grupele sanguine din sistemul AB0, respectiv factorul D din sistemul Rhesus se definesc pe baza prezenţei sau absenţei antigenilor A, B, şi D din eritrocite.
Dacă aceşti antigeni sunt prezenţi în eritrocite, vor fi aglutinaţi prin anticorpii corespunzători (reacţie pozitivă).
Cartelă dublă / cartelă simplă Cartelele pot fi folosite atât pentru teste de identitate AB0 şi AB0+D ale primitorilor şi donatorilor/pungilor de sânge (cartela dublă), cât şi pentru testarea a doi primitori (cartela simplă).
Compoziţie
Cartela AB0+D:
Cartela dubla care conţine patru suprafeţe de reacţie: una cu anti-A (clon A003, 1:32)200 IU/ml), una cu anti-D (clon BS226, titru: 200 IU/ml), una cu anti-B (clon B005,  precum şi o suprafaţă pentru sângele de testat, respectiv pentru autocontrol. 0.1 % NaN3.Stabilizator: una pentru primitor si una pentru donator.
Anticorpii provin din culturi de linii celulare stabile şi prezintă specificitatea şi reproductibilitatea caracteristică anticorpilor monoclonali.
Valabilitate
Cartelele ambalate în folie şi păstrate în condiţii corespunzătoare pot fi folosite până la expirarea termenului de valabilitate înscris pe folie şi eticheta exterioară.
Cartela trebuie scoasă din folie doar la
Antitrombina 3
Lot nr.: 39
Kit de reactivi utilizat pentru determinarea nivelului de AT III prin metoda cromogena pe analizorul automat Trombolizer XR constand din:
— Trombina liofilizata 43 UI/ flacon,
— Substrat cromogen
— Tampon Tris 3.03g/l
Ag Helicobacter pylori
Lot nr.: 16
Trusa pentru determinarea calitativa a antigenului Helicobacter pylori din materii fecale.
Trusa sa contina casete cu membrane de nitroceluloza tapetate cu anticorpi monoclonali anti- Helicobacter pylori.
Trusa sa specifice limitele, interferentele ce pot aparea privind interpretarea rezultatelor pacientilor, precum si cross- reactivitatea cu alte specii bacteriene.
Kit pentru determinarea Electroforezei Hemoglobinei
Lot nr.: 41
Kit pentru Electroforeza hemoglobinei compatibil cu analizorul HYDRAYS 2 SCAN SEBIA; identificarea sa se faca prin metoda de migrare pe gel de agaroza la pH alcalin care sa permita separarea si cuantificarea hemoglobinelor normale (HbA, HbF, HbA2) si separarea principalelor hemoglobin patologice de interes medical (HBS, HBD, HbC si HbE) cat si separarea hemoglobinelor normale ale nou-nascutului (HbF si HbA) si a celor patologice (S,C,E,D,Bart); sa permita separarea clara a fractiilor cu posibilitate de detectare a altor variante de Hb patologice.
Kitul de reactivi sa contina numar redus de probe/gel (ex: 7 probe/gel), sa contina 10 geluri/kit, solutie dedicata pentru hemoliza, hartie de filtru, benzi tamponate, aplicatoare de unica folosinta, solutie de colorare, diluent pentru solutia de colorare;
RECIPIENT EXAMEN PARAZITOLOGIC(NESTERIL
Lot nr.: 57
33141000 Consumabile medicale nechimice de unică folosinţă şi consumabile hematologice
— recipient din material plastic tip polistirol si polipropilena, ultratransparent,
— volumul recipientului sa fie intre 15-20ml, diametrul de 20mm si inaltimea de 60mm,
— corpul recipientului sa fie foarte bine lipit de fundul acestuia pentru a nu permite prelingerea solutiilor
— corpul recipientului sa aiba un sistem de infiletare etans, de preferinta pe exterior,
— capacul sa fie prevazut cu lingurita pentru recoltare si filet,de preferinta pe interior,
— lingurita pentru recoltare sa fie cat mai aproape de baza recipientului,
— ambalare in pungi de plastic de 500-100buc.
CAMERA DE NUMARAT FUCS-ROSENTHAL,DE UNICA FOLOSINTA
Lot nr.: 59
— lama cu 10 camere numarat Fucs –Rosenthal,de unica
Utilizare,destinate pentru numararea leucocitelor in urina
Nediluata,necentrifugata’
— din plastic ultratransparent,
— fiecare camera sa aiba un caroiaj cu 81 patrate mici,
— fiecare patrat mic are volumul de 0.1μ si suprafata de 0.111mm2,
— ambalare 100buc./cutie.
Rola plata sterilizare 10x200m
Lot nr.: 63
Rola sterilizare plata, (fara volum) 2 IND 10mmx200m
Rola plata sterilizare 40x200m
Lot nr.: 67
Role sterilizare plate, (fara volum) 2 IND 40mmx200m
Set depistaj anticorpi iregulari cu 3 hematii native
Lot nr.: 75
Forma de prezentare si caracteristici:
Set de trei hematii test native pentru tehnica de aglutinare in coloana de gel, prin Test Coombs Indirect sau Test salin, fenotipate pentru sistemele antigenice majore, Rhesus, Kell, Kidd, Duffy, MNSs, Lutheran, Lewis, P1 si Xga.
Fenotipul Rhesus va fi diferit pentru fiecare hematie dar obligatoriu incadrandu-se in una din formulele urmatoare: R1R1, R2R, rr.
Toate hematiile vor fi de grup sanguin O, in suspensie de 0,8 %, cu LISS si solutie stabilizatoare.
Fenotipul eritrocitar este marcat in harta de antigene a lotului livrat (identic cu setul de depistare papainat).
Setul de hematii test va avea o conditionare de maxim 200 teste.
Stabilitate de 7 saptamani de la data fabricatiei; la livrare setul trebuie sa aiba cel putin 6 saptamani valabilitate.
Utilizare:
Utilizat pentru depistarea anticorpilor iregulari in Testul Coombs Indirect sau Salin, prin tehnica de aglutinare in coloana de gel, in cartele compatibile cu echipamentul aflat in dotare, ID Diamed System pentru determinari imunologice.
Se vor prezenta instructiunile originale de utilizare ale producatorului, insotite de traducerea in limba romana si certificatul de calitate al unui lot de productie. Certificat de compatibilitate a reactivului cu sistemul din dotarea unitatii.
Unitate de masura/ Ambalare: Unitate de masura: 1 set, Ambalare: 1 cutie x 3 flacoane x 10 ml.
CERINTE OBLIGATORII
• Certificat de la producatorul reactivilor care sa ateste compatibilitatea reactivilor ofertati cu aparatele in dotare
Declaratie pe propria raspundere(original-scanat in format pdf)
• Lotul ofertat sa fie insotit de certificate de analiza de la producator care sa ateste calitatile acestuia
• Folosirea reactivilor sa nu necesite recalibrarea aparatului si nici alte interventii si/sau reglaje suplimentare
• Pe eticheta ambalajului re
Neg Urine Combo 57
Lot nr.: 40
Panel identificare si antibiograma (metoda punctelor de ruptura) destinat izolatelor din urina, compatibil cu MICROSCAN.
Panel care sa contina CMI pentru: amikacina; amoxicilina; amoxicilina+ acid clavulanic; cefepim; cefixim; cefazolin; ceftazidim; cafotaxim; cefoxitin; cefuroxim; cefotaxim+ acid clavulanic; ceftazidim + acid clavulanic; ciprofloxacin; colistin; ertapenem;fosfomicina; gentamicina; imipenem; mecilinam; acid nalidixic; nitrofurantoin; norfloxacina; ofloxacina; piperacilina + tazobactam; tetracicilna; ticarcilina; ticarcilina + acid clavulanic; tigeciclina; trimetroprim/sulfametoxazol; tobramicina;
PACHET REACTIVI PENTRU ANALIZORUL FIA 8000
Lot nr.: 46
A Troponina I
B Dublu test: NT-proBNP/cTnI
C Triplu test: CK-MB/cTnI/Myo
F CysC (Cistatina C)
Strip integrator clasa 4
Lot nr.: 71
33198200 Săculeţe sau plicuri din hârtie pentru sterilizare
Strip integrator chimic clasa 4 pentru interior. Fiecare indicator este marcat: numarul de lot, data fabricatiei si data expirarii, clasa, in conformitate cu ISO 11140-1
INDICATOR CHIMIC STERILIZARE AUTOCLAV STRIP INTEGRATOR 5
Lot nr.: 73
Integrator chimic (clasa 5) ABUR – strip
Strip integrator laminat pentru sterilizare la autoclav 134oC -7 min/ 121oC-20 min. Monitorizeaza toti parametrii critici: timp, temperatura, absenta aerului si calitatea aburului. Monitorizeaza toate ciclurile de sterilizare cu abur (121oC-134oC) si toti parametrii ciclului. Produsul detecteaza eventualele deficiente in functionarea
Fiecare indicator este marcat: numarul de lot, data fabricatiei si data expirarii, clasa, in conformitate cu ISO 11140-1
Solutie Liss pentru tehnica de aglutinare in coloana de gel (modificata pentru micrometoda)
Lot nr.: 74
Forma de prezentare si caracteristici: Solutie cu concentratie ionica scazuta (LISS) modificata, pentru tehnica de aglutinare in coloana de gel cu reactivi tip cartele, compatibile cu echipamentul aflat in dotare ID Diamed System pentru determinari imunohematologice.
Utilizare: Utilizata pentru dilutia standardizata a hematiilor de testat, folosite pentru determinarea grupului sanguin, a fenotipului Rhesus, a Testului Coombs Direct si a compatibilitatii transfuzionale prin Test Coombs Indirect.
Principiul tehnicii de lucru: Solutie cu concentratie ionica joasa ce creste rata asocierii anticorpilor astfel potentand reactiile intre antigen si anticorp, aglutinarea hematiilor in coloana de gel ce contine reactivul specific testului fiind evidentiata in urma unei centrifugari standardizate.
• Pe eticheta ambalajului reactivilor ce vor fi furnizati trebuie sa fie mentionate:
a. denumirea reactivului
b. numarul lotului de fabricatie
c. volumul de reactivi
d. data de expirare
e. conditii de stocare
f. numele si adresa producatorului
• -Producatorul sa prezinte certificate din care sa rezulte indeplinirea Normelor Internationale ISO 9001, EN ISO 13485,
• -Distribuitorul din Romania al sistemului si al reactivilor (casetelor) sa faca dovada certificarii sistemului calitatii de tip ISO 9001 : 2008,ISO 13485 : 2012, ISO 14001 : 2005,
Lot nr.: 6
Folosite pentru detectarea si numararea microorganismelor prezente pe suprafetele de importanta sanitara in scopul evaluarii gradului de contaminare al acestora (controlul dezinfectiei suprafetelor). Structurarea acestora sa asigure contactul complet intre geloza si suprafata de controlat. Suprafata de contact a fiecarei placi: 10cm2. Mediu de cultura selectiv si diferential gata turnat in placi sterile cu diametrul intern de 50mm pe care sa fie inscriptionate: denumirea mediului; termenul de valabilitate; numarul lotului. Ambalare in cutii etichetate pe care sa fie specificate: denumirea mediului, modul de conservare al mediului si conditiile de transport si depozitare. Continutul cutiilor: pungi din plastic cu maxim 5 placi. Valabilitate: minim 90 de zile de la livrare
Control nivel normal pentru eklectroforeza hemoglobinei
Lot nr.: 42
Control pentru Electroforeza hemoglobinei nivel normal pentru Hb A2, compatibil cu analizorul HYDRAYS 2 SCAN SEBIA aflat in dotarea laboratorului.
Control pentru hemoglobin patologice
Lot nr.: 44
Control pentru fractiile de hemoglobin A,F,C,S, compatibile cu analizorul HYDRAYS 2 SCAN SEBIA aflat in dotarea laboratorului.
Rola plata sterilizare 20x200m
Lot nr.: 65
Role sterilizare plate, (fara volum) 2 IND 20mmx200m
Rola plata sterilizare 5-5.5x200m
Lot nr.: 68
Role sterilizare plate, (fara volum) 2 IND 5-5.5mmx200m
Teste Bowie-Dick
Lot nr.: 69
33772000 Articole de unică folosinţă din hârtie
Test Bowie Dick pachet 200 file autoclave; testului din mijlocul pachetului ii vireaza culoarea pentru a confirma uniformitatea penetrarii aburului
Kit detectie boli autoimune ANA 14 Profile
Lot nr.: 19
Kit imunoblotcu stripuri fixe, cu o singura membrana, pentru a se evita interpretarea eventualelor efecte de background. Profil autoimun ANA care sa contina cel putin urmatorii parametri ce pot fi determinati cantitativ, simultan pentru un singur pacient: Ro/SS-A 52, Jo-1, Sm, CENP-B, La/SS-B, Histone, PM/Scl 100, Rib. Phosphopr. Po, dsDNA, Scl-70, U1-snRNP, Ro/SS-A 60, Mi-2, Ku.Testele sa poata fi lucrate din ser sau plasma;Procesarea stripurilor sa fie automata, cu ajutorul echipamentului BeeBlot Polycheck din dotarea laboratorului.Citirea benzilor sa se faca cu un scanner compatibil, program cu transmitere automata a rezultatelor in sistemul informatic.Testele sa se evalueze cu un software specializat in limba romana, cu posibilitatea pastrarii unui istoric al rezultatelor pacientilor.Rezultatele sa fie incadrate in 5 clase.
Placi FOOD STAMP RODAC destinate controlului microbiologic al suprafetelor de lucru pentru determinarea prezentei S. aureus
Lot nr.: 5
Placi FOOD STAMP RODAC destinate controlului microbiologic al suprafetelor de lucru pentru determinarea prezentei coliformilor
Lot nr.: 4
GIEMSA tip MERCK
Lot nr.: 33
Solutie pentru colorarea frotiurilor de sange periferic si maduva osoasa ce contine solutie de azur eosina methylene blue modificat pentru microscopie.
Hartie termosensibila 110 mm
Lot nr.: 70
22993200 Hârtie sau carton termosensibile
Rola hartie termosensibila cu latime de 110 mm
Mediu cromogen pentru depistarea Enterobacteriilor rezistente la carbapeneme (CRE)
Lot nr.: 1
Placi gata turnate cu mediu selectiv pentru izolarea Enterobacteriilor rezistente la carbapeneme: E. coli, Klebsiella, Enterobacter, Serratia si Citrobacter (KESC grup), direct din probele clinice, in 18-24 ore.Formula grame / litru:
Peptone 15.0
Carbohidrati 2.0
Oxid de titan 5.1
Amestec cromogen 1.0
Amestec de antibiotice 19.0 ml
Agar 15.0.Controlul intern de calitate sa se efectueze cu tulpinile de referinta: Klebsiella pneumoniae NCTC 13443 si Acinetobacter baumannii NCTC 13420.
Prezentare 10 plăci ambalate în folie. Termen de valabilitate de minimum 6 saptamani de la data fabricatiei
ANTI CCP CONTROL - compatibil cu analizorul Architect
Lot nr.: 23
Ser de control pentru detectia de Anti CCP pe analizorul Architect ci4100, gata de utilizare
Metoda de detectie utilizata: CMIA
Tulpini de referinţă Candida albicans ATCC 66027
Lot nr.: 9
Ambalare in flacoane cu 10-12 discuri sau anse/ tampoane cu 2-5 buc etichetate pe care sa fie specificate: denumirea tulpinii de referinta, modul de conservare si conditiile de transport si depozitare.
Valabilitatea tulpinilor: 9-12 luni de la deschiderea flaconului.
Rola plata sterilizare 30x200m
Lot nr.: 66
Role sterilizare plate, (fara volum) 2 IND 30mmx200m
Vaselina siliconica
Lot nr.: 72
09221100 Vaselină
Vaselina siliconica rezistenta la temperaturi mari pentru garnitura autoclav
ANTI CCP CALIBRATOR - compatibil cu analizorul Architect
Lot nr.: 22
Ser de calibrare pentru detectia de Anti CCP pe analizorul Architect ci4100
LAMELE MICROSCOP 20X20
Lot nr.: 54
33793000 Sticlărie pentru laborator
— din sticla clara,ultratransparenta,
— dimensiuni:20mm x 20mm,grosime 0.15mm,
— ambalare 100buc./box, 1000buc./cutie.
CA 19-9 calibrator compatibil cu analizorul Architect
Lot nr.: 27
Ser de calibrare pentru CA 19-9 compatibil cu sistemul integrat Architect ci4100
Plasma deficitara in Factorul VIII
Lot nr.: 35
Necesara pentru determinarea activitatii FVIII: C prin metoda one-stage folosind testul APTT
Plasma sa fie liofilizata cu continut FVIII sub 1 %.
Set depistaj anticorpi iregulari cu 3 hematii papainate
Lot nr.: 76
Set de trei hematii test papainate pentru tehnica de aglutinare in coloana de gel prin Test Enzimatic, fenotipate pentru sistemele antigenice majore, Rhesus, Kell, Kidd, Duffy, MNSs, Lutheran, Lewis, P1 si Xga.
Toate hematiile vor fi de grup sanguin O, papainate, in suspensie de 0,8 %, in solutie stabilizatoare.
Fenotipul eritrocitar este marcat in harta de antigene a lotului livrat (identic cu setul de hematii native pentru depistare in LISS).
Utilizat pentru depistarea anticorpilor iregulari in Testul Enzimatic, prin tehnica de aglutinare in coloana de gel, in cartele compatibile cu echipamentul aflat in dotare, ID Diamed System pentru determinari imunologice.
• Pe eticheta ambalajului reactivilor ce
Placi Agar Chocolate cu tip Vitox
Lot nr.: 10
Placi gata turnate cu mediu nutritiv folosit pentru izolarea si cresterea microorganismelor fastidioase.
Formula grame / litru:
Peptona Speciala 15.0
Amidon din porumb 1.0
Hidrogen fosfat de K 4.0
Dihidrogen fosfat de K 1.0
Glucoza 2.0
Vitamina B1 0.0002 L-Glutamina 0.2
Acid p-Aminobenzoic 0.00026
L-Cystina 0.022
NAD(Coenzima 1)0.005
Cocarboxilaza 0.002
Nitrat ferric 0.0004 Thiamina 0.00006 Cisteina 0.518
Controlul intern de calitate sa se efectueze cu tulpinile de referinta:
Staphylococcus epidermidis ATCC 12228
Prezentare 10 plăci ambalate în folie.
Termen de valabilitate de 14 saptamani de la data fabricatiei. Depozitare la 6-12o C. Culoarea mediului maro deschis, transparent.
Ser de aglutinare monovalent O3 - Yersinia enterocolitica
Lot nr.: 2
Ser monovalent O3 pentru identificarea serologica a tulpinilor de Yersinia enterocolitica prin metoda aglutinarii pe lama. Flacon din sticla /plastic etichetat cu specificarea denumirii produsului si a producatorului, a termenului de valabilitate si a conditiilor de transport si depozitare.
ANSE CALIBRATE STERILE 10 UL
Lot nr.: 47
— sa fie prevazute la un capat cu bucla calibrata de 10μl,
EPRUBETA PLASTIC STERILA 12 ML
Lot nr.: 51
Sa fie din plastic,tip polipropilena,
— sa fie sterila,
— sa fie ultratransparenta,cu fund rotund
— sa fie prevazuta cu sistem de infiletare etans,pe exterior,
— cu dop filetat,
— volumul eprubetei sa fie cuprins intre 10-12 ml,
— diametrul interior al eprubetei sa fie intre 14-17 mm,
— eprubetele sa fie ambalate individual,
— ambalare 500buc./cutie(punga).
ROLA HARTIE TERMOSENSILBILA 57 MM
Lot nr.: 60
— hartie termica de calitate superioara,
— pentru printare monocrom,alba,nepersonalizata,
— rola cu latime 57mm.
UROCULTOARE 60ML
Lot nr.: 58
— recoltoare universale pentru colectarea,transportul si stocarea urinei,sputei,
— din material plastic tip polipropilena,ultratransparente,
— corpul recipientului sa aiba un sistem de infiletare etans,pe exterior,
— capac fabricat din polietilena de inalta densitate,cu filet pe interior,
— volumul recipientului sa fie de 60ml,
— sterile,ambalate individual, 500buc./punga.
ETICHETE AUTOADEZIVE DIRECT TERMIC
Lot nr.: 61
30192800 Etichete autocolante
Etichete folosite pentru imprimarea codurilor de bara folosind imprimante cu cap termic,
— compatibile cu imprimantele ZEBRA,
— din hartie alba,cu o fata semilucioasa si una adeziva
— dimensiuni:38x25mm,1500etichete/rola.
Rola plata sterilizare 15x200m
Lot nr.: 64
Role sterilizare plate, (fara volum) 2 IND 15mmx200m
PENSE UF
Lot nr.: 55
Pense sterile, din plastic, de unica utilizare, ambalate individual in hartie sau plastic / hartie (o fata din hartie si o fata din plastic).
— lungime 70-120 mm
CA 125 Calibrator- compatibil cu analizorul Architect
Lot nr.: 25
Ser de calibrare pentru CA 125 compatibil
Cu sistemul integrat Architect ci4100
EPRUBETA SUMAR URINA 16*100mm
Lot nr.: 52
— -sa fie din material plastic tip polipropilena,transparenta,
— dimensiuni 16x100 mm,
— volumul eprubetei de 10 ml,
— prevazuta cu capac etans, din polietilena,
— rezistenta la centrifugare,
LAME MICROSCOP76*26*1 mm, matuite la un capat
Lot nr.: 53
— din sticla ultratransparenta,
— dimensiuni: 76mm x26mm x1mm,
— matuite la un capat (aproximativ 20mm)
— ambalare: 50buc./cutie.
CLOSTRIDIUM DIFFICILE
Lot nr.: 12
Trusa – teste rapide combo pentru determinarea calitativa simultana a Clostridium difficile - GDH, Toxina A si Toxina B din materii fecale
— Caseta sa contina 3 stripuri cu mambrane separate de nitroceluloza tapetate cu GDH, Toxina A si Toxina B pentru evitarea interferentelor la citirea rezultatului
— Flaconul sa contina dopul sau capacul pentru infiletare sau insurubare cu dispozitiv de
Colectare din materii fecale si/sau pipete pentru recoltarea scaunelor lichide
— Dopul sau capacul sa poata fi folosit si ca picurator pentru transferul produsului
In caseta de lucru
— Trusa sa fie sa fie insotita de flacoane separate care sa contina control intern de calitate de titru cunoscut, utilizate la validarea rezultatelor
— zona de Control intern si cea a Testului sa fie de culori diferite pentru a asigura o vizualizare rapida corecta dintre controlul intern al reactivilor si rezultatul pozitiv al testului in toate conditiile de lucru fie la lumina zilei sau noaptea la iluminatul artificial
— Rezultatul sa fie obtinut in 10 minute de la depunerea probei in casete