Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Bauleistung - 71828-2023
Rumänien-Iași: Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen
2023/S 025-071828
Bekanntmachung vergebener Aufträge – Sektoren
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Bauauftrag
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
IS-CL-01 - Extinderea sistemului de apă și canalizare în Zona Metropolitană a municipiului Iași – zona Nord
Referenznummer der Bekanntmachung: 1959768/2022/CL01
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
45231300 Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Activitatile din cadrul Contractului de lucrari „Extinderea sistemului de apă și canalizare în Zona Metropolitană a municipiului Iași – zona Nord” sunt grupate pe 2 loturi astfel:
LOT 1:
Obiectul 1 – Reabilitare și extindere retea de alimentare cu apă și retea de canalizare în localitatea Iași (UAT Iași)
Sub-obiectul 1.1 – Reabilitare rețea de alimentare cu apă pe o lungime de 9.583 ml;
Sub-obiectul 1.2 – Reabilitare rețea de canalizare menajeră prin inlocuire, in lungime totala de 7.003ml;
Sub-obiectul 1.3 – Extindere rețea de canalizare menajeră in lungime totala de 5.853 ml;
Sub-obiectul 1.4 – Stații de pompare apă uzată (SPAU 7 buc si conducte de refulare aferente)
Obiectul 2 – Extindere retea de canalizare in localitatile Dancu si Holboca (UAT Holboca)
Sub-obiectul 2.1 – Extindere rețea de canalizare menajeră in lungime totala de 2.655 m;
Sub-obiectul 2.2 – Stații de pompare apă uzată Dancu (SPAU 1 buc si conducte de refulare aferente)
Obiectul 3 – Extindere rețea de canalizare în localitățile Rediu și Breazu (UAT Rediu)
Sub-obiectul 3.1 – Extindere rețea de canalizare menajeră in lungime totala de 15.883m;
Sub-obiectul 3.2 – Stații de pompare apă uzată (SPAU 8 buc si conducte de refulare aferente)
LOT 2:
Sub-obiectul 1.2 – Reabilitare rețea de canalizare menajeră - Reteaua de canalizare se va reabilita prin camasuire pe o lungime de 1.942 ml si 340 ml prin foraj orizontal.
Obiect 4 – Extindere rețea de canalizare în localitatea Valea Lupului (UAT Valea Lupului)
Sub-obiect 4.1 – Extindere rețea de canalizare menajeră cu o lungime de 3.250 m (inclusiv lungime subtraversari);
Sub-obiect 4.2 – Stații de pompare apă uzată (SPAU 1 si SPAU 2);
Valoarea contractului nu include cheltuieli diverse și neprevăzute.
Valoarea estimata a contractului „Extinderea sistemului de apă și canalizare în Zona Metropolitană a municipiului Iași – zona Nord LOT 1” include sume provizionate in valoare de 950.000 lei conform celor mentionate in Capitolul 2 - Caiet de sarcini, 2.3.2 Liste de cantitati, Sectiunea Cantitati provizionate. Sumele provizionate la nivelul formularului de propunere financiara reprezinta suma fixa nominala, nemodificabila, in varianta data de Entitatea Contractanta.
Valoarea estimata a contractului „Extinderea sistemului de apă și canalizare în Zona Metropolitană a municipiului Iași – zona Nord LOT 2” nu include sume provizionate.
Numarul de zile până la care Operatorii economici interesati pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor /candidaturilor este de 19 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari / informatiilor suplimentare astfel:
- cu 25 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor pentru solicitarile de clarificari depuse cu 34 de zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor;
- cu 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor pentru solicitarile de clarificari depuse cu 19 de zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: ja
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
1 – IS-CL-01 - Extinderea sistemului de apa și canalizare în Zona Metropolitană a municipiului Iași – zona Nord - LOT 1
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
42131390 Ventilanordnungen
45232150 Arbeiten für Wasserversorgungsrohrleitungen
45232152 Bau von Pumpstationen
45232400 Bauarbeiten für Abwasserkanäle
45232431 Abwasserpumpstation
45310000 Installation von elektrischen Leitungen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Lucrarile din cadrul contractului - „Extinderea sistemului de apa și canalizare în Zona Metropolitană a municipiului Iași – zona Nord - LOT 1” presupun:
Lucrarile se refera la:
a) Lucrari de constructie
b) Furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice
c) Testare si punere in functiune
d) Monitorizarea si acordarea de asistenta/consultanta personalului responsabil pe parcursul Perioadei de Notificare a Defectelor, atunci cand este necesar
e) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Notificare a Defectelor (perioada de garantie) de 36 luni, respectiv 1095 zile
f) Instruirea personalului Beneficiarului si/sau Operatorului
Contractul aferent lotului 1 se compune din perioada de executie a lucrarilor care este de 20 de luni de la ordinul de incepere a lucrarilor, la care se adauga perioada de notificare a defectelor/perioada de garantie care este de minim 36 de luni de la semnarea procesului verbal de receptie la terminarea lucrarilor.
2 – IS-CL-01 - Extinderea sistemului de apa și canalizare în Zona Metropolitană a municipiului Iași – zona Nord - LOT 2
Los-Nr.: 2
71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau
71356200 Technische Hilfe
Contractul include proiectare, executie si asistenta tehnica din partea proiectantului pentru obiectivul „Extinderea sistemului de apa și canalizare în Zona Metropolitană a municipiului Iași – zona Nord - LOT 2” in conformitate cu cerintele din Caietul de sarcini, astfel:
Contractul pentru proiectarea si executia obiectivului „Extinderea sistemului de apa și canalizare în Zona Metropolitană a municipiului Iași – zona Nord Lot 2” include:
a)Activitatile de proiectare - Proiectul Tehnic de Executie, care va include toate documentele necesare conform legislatiei si orice documentatie necesara pentru obtinerea avizelor si autorizatiilor; suport pentru Beneficiar în obţinerea autorizaţiilor şi avizelor necesare;
b) Lucrari de constructie;
c) Furnizare si montaj utilaje si echipamente tehnologice;
d) Testare si punere in functiune;
e) Instruirea personalului Beneficiarului.
f) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie.
g) Pe perioada de executie a lucrarilor, antreprenorul va asigura si asistenta tehnica din partea proiectantului, cu toate atributiile legale care ii revin in acest scop.
Durata de proiectare și executie a lucrarilor si punere in functiune a instalatiilor este de 20 luni, defalcata astfel:
- Etapa de proiectare: 4 luni
- Perioada de executie a lucrarilor: 13 luni
- Perioada de testare si punere in functiune: 3 luni
Perioada de notificare a defectelor (PND) este de minim 36 luni de la semnarea procesului verbal de receptie la terminarea lucrarilor.