Bekanntmachung vergebener Aufträge – Sektoren
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/25/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Udbud af vagt- og runderingsydelser
Referenznummer der Bekanntmachung: 22/03872
II.1.2)CPV-Code Hauptteil79713000 Bewachungsdienste
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Rammekontrakten vil omfatte køb af vagt og - runderingsydelser til brug for sikring af alle Energinets lokationer. Vagtydelserne skal imødekomme kundernes behov for rettidigt at reagere på alarmer, at medvirke til skadesbegrænsende foranstaltninger i relation til aktivisme, ulovlige demonstrationer, hærværk, skader o.l. Endvidere skal der ageres på uregelmæssigheder og afrapportere hændelser og aktioner i forbindelse med fast vagt, patruljeringer og vagtudkald. Ydelserne omfatter levering af følgende »vagtydelser«: • Vagtudkald til alarmer fra indbrudsalarmanlæg hvorfra der er afgivet en alarm til en af rigspolitiet godkendt kontrolcentraler, jf. Lov om vagtvirksomhed med aktion i henhold til kundens vagtinstruks/forholdsordre. • Fast vagt (evt. med runderinger), udføres på en af kunden angivet adresse. Vægteren skal agere i henhold til kundens vagtinstruks/forholdsordre og overholde kundens uddannelseskrav.
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)79713000 Bewachungsdienste
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Rammekontrakten vil omfatte køb af vagt og - runderingsydelser til brug for sikring af alle Energinets lokationer. Vagtydelserne skal imødekomme kundernes behov for rettidigt at reagere på alarmer, at medvirke til skadesbegrænsende foranstaltninger i relation til aktivisme, ulovlige demonstrationer, hærværk, skader o.l. Endvidere skal der ageres på uregelmæssigheder og afrapportere hændelser og aktioner i forbindelse med fast vagt, patruljeringer og vagtudkald. Ydelserne omfatter levering af følgende »vagtydelser«: • Vagtudkald til alarmer fra indbrudsalarmanlæg hvorfra der er afgivet en alarm til en af rigspolitiet godkendt kontrolcentraler, jf. Lov om vagtvirksomhed med aktion i henhold til kundens vagtinstruks/forholdsordre. • Fast vagt (evt. med runderinger), udføres på en af kunden angivet adresse. Vægteren skal agere i henhold til kundens vagtinstruks/forholdsordre og overholde kundens uddannelseskrav mv. • Patruljeringer der udføres på en af kunden angivet adresse. Vægteren skal agere i henhold til kundens vagtinstruks/forholdsordre og overholde kundens uddannelseskrav mv. Rammeaftalen har en løbetid på 4 år med mulighed for op til 4x12 måneders forlængelse.