Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:Referenznummer der Bekanntmachung: 2023/64UH-2022-103
II.1.2)CPV-Code Hauptteil18000000 Kleidung, Fußbekleidung, Gepäckartikel und Zubehör
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 6 500 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)18000000 Kleidung, Fußbekleidung, Gepäckartikel und Zubehör
18130000 Spezial-Arbeitskleidung
18143000 Schutzkleidung
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Larmställ
Referensnummer: 2023/64UH-2022-103
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser larmställ och tillhörande reservdelar till brand- och utryckande personal. Avtalet är ett ramavtal som löper under fyra (4) år. Beställningar av de olika larmställen kommer att ske löpande under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18130000 Specialarbetskläder, 18143000 Skyddskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen