Bygge og anlæg - 72609-2018
Danmark-København: Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
2018/S 033-072609
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter – forsyningsvirksomhed
Resultat af udbudsproceduren
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Sporfornyelse Frederikssundsbanen - E Spor - Sporombygning
Sagsnr.: FSP0455
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
II.1.4)Kort beskrivelse:
I forår/sommer 2018 skal Banedanmark gennemføre en sporfornyelse af Frederikssundsbanen.
Entreprisearbejderne er opdelt i flere entrepriser. Denne meddelelse vedrører entreprise E Spor - Sporombygning.
Arbejderne omfatter i hovedtræk manuel og maskinel sporombygning af strækningen Valby - Frederikssund.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Banedanmark skal i 2018 udføre en sporfornyelse på Frederikssundsbanen. Sporfornyelsesarbejderne (projekt FSP0455) er opdelt i 3 entrepriser. E1 Sikring og kabler, E2 Kørestrøm, BPU og Sporskiftevarme og E Spor Sporombygning. De forberedende arbejder gennemføres i weekend- og helligdagsspærringer i foråret 2018. Hovedarbejderne gennemføres i en 12-ugers totalspærring (juni - august 2018). Slut- og 1-årsjustering gennemføres hhv. efterår 2018 og Q3 2019.
I hovedspærringen gennemfører Banedanmark endvidere renoveringsarbejder på en rækker broer på strækningen (Entreprise E0).
Arbejderne omfattet af dette udbud er Entreprise E Spor - Sporombygning.
Arbejderne består i hovedtræk af følgende:
- Skinnetransport og aflæsning af skinner;
- Svelletransport;
- Sporombygning;
- Skinne- og svelleudveksling;
- Ballastsupplering;
- Ballastrensning;
- Indbygning af indsporingskonstruktioner samt beskyttelsesskinner;
- Udveksling af sporskifter inkl. ny sporkasse;
- Optagning og genudlægning af eksisterende spor primært ved brosteder i forbindelse med brokiler/ny sporkasse/ballastudskiftning;
- Etablering af ny sporkasse inkl. overgangszoner;
- Afvandingsarbejder;
- Etablering af skærvestikdræn;
- Regulering af planumbanket;
- Udskiftning af krydsningssporskifte med afløbssko;
- Indsvejsning af nye isolérklæbestød;
- Fjernelse og opstilling af sporstoppere;
- Tilpasning af perron;
- Etablering af overgang;
- Indbygning af indsporingskonstruktioner samt beskyttelseskinner;
- Planums og dæmningsudvidelser;
- Skinneslibning;
- Spændingsudligning af det ombyggede spor;
- Justering af sporskifter, der ikke ombygges;
- Sporjustering af ombygget spor og sporskifter, inkl. DSM;
- Slutjustering af spor og sporskifter;
- 1-års justering af spor og sporskifter