Lieferungen - 72732-2023
Suomi-Tampere: Teleliikenteen laitteet ja tarvikkeet
2023/S 025-072732
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta
Hankintamenettelyn tulokset
Tavarahankinnat
Oikeusperusta:
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Tietoliikennelaitteiden laitekotelot ja johtamisjärjestelmäsalkut 2023-2025
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi
32500000 Teleliikenteen laitteet ja tarvikkeet
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Puolustusvoimat pyytää tarjoustanne tietoliikennelaitteiden laitekoteloista sekä johtamisjärjestelmäsalkuista (JOJÄ-salkku). Tuotteet ovat määritelty liitteissä tarkemmin.
Tarjouskilpailun perusteella solmitaan puitesopimus yhden toimittajan kanssa.
Suunniteltu sopimuskausi on tarkoituksena saada voimaan 1.2.2023 ja sopimus
tehdään 31.12.2025 saakka.
II.1.6)Osia koskevat tiedot
Tämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Puolustusvoimat tilaa tietoliikennelaitteiden laitekoteloita sekä johtamisjärjestelmäsalkkuja (JOJÄ-salkku) johtamispaikkojen varustelutarpeisiin . Hankinnan kohteena olevien tuotteiden ja palveluiden vähimmäisvaatimukset on kuvattu tässä tarjouspyynnössä sen liitteissä.
Puolustusvoimat ei sitoudu hankkimaan asiakaskohtaisen sopimuksen mukaisia tuotteita tai palveluita arvioidulla arvolla vaan tehtävät kotiinkutsu-hankinnat perustuvat hallintoyksiköiden tarpeeseen ja käytettävissä olevaan rahoitukseen.
Hankinnan arvioitu laajuus: Noin 1000 kpl/tuote/sopimuskausi.
Kilpailutuksen perusteella solmitaan tarjouspyynnön liitteen 5 mukainen sopimus.
Hintalomakkeessa on eritelty tietoliikennelaitteiden laitekoteloiden ja JOJÄ-salkkujen mallit sekä arviot koko sopimuskauden aikaisesta hankintamäärästä. Tarve vaihtelee vuoden mittaan eikä näin ollen vuosittaisia määriä pystytä antamaan. Tarjoajaa pyydetään merkitsemään hinnat tuoteriveille liitteessä 1 Hintalomake.
Kilpailutuksen perusteella solmitaan puitesopimus yhden toimittajan kanssa.
Tietoliikennelaitteiden laitekotelot
Koteloita hankitaan eri versiota. Koteloihin asennetaan tietoliikennelaitteita ja niiden tarvitsemat liitynnät, liitintehonsyöttöä varten sekä pistorasiapaneelit laitteiden tehonsyöttöä varten. Osaan koteloihin asennetaan UPS-laite ja sen tarvitsemat liittimet. Kotelot toimivat laitteiden suojana käytön, varastoinnin ja kuljetuksen aikana.
JOJÄ-salkut
Logistiikan johtamispaikan kevyen johtamispaikkakaluston johtamisjärjestelmävälineet sijoitetaan kiinteästi ja/tai puolikiinteästi yhteen salkkuun. Salkun materiaali on muovi. Salkkuun sijoitetaan erilaisia johtamisjärjestelmälaitteita.
Salkun avulla mahdollistetaan johtamisyhteydet silloin, kun taktista verkkoa tai kiinteää liityntäpistettä ei ole saatavissa tai varsinainen johtamisajoneuvo ei kuulu joukon varustukseen. Salkulla voidaan toteuttaa joukon johtamisyhteydet liikkeen aikana operaattorin mobiiliverkkojen kautta ja toisaalta se mahdollistaa myös joukon kiinteän komentopaikan perustamisen. Salkulla voidaan myös varmentaa tärkeimmät yhteydet.
Olosuhteet, joissa johtamispaikan viesti- ja johtamisjärjestelmävälineitä käytetään voivat olla vaativat. Sääolosuhteet vaihtelevat suuresti. JOJÄ-salkkua käytetään ensisijaisesti rakennuksessa, teltassa tai siirtymisten aikana myös aluksessa, ajoneuvossa / ajoneuvon lavalla (vast.).
JOJÄ-salkkujen sisällä olevat laitteet saavat suojaa salkusta mm. säätä ja pölyä vastaan. Huomiota on kiinnitettävä myös eri kaapeleiden ”vedon poistolle”, jolla ehkäistään liittimen vaurioituminen käyttäjien liikkuessa pimeällä johtamispaikan tai sen kaapeleiden läheisyydessä.
Vaihtelevista ulko-/sisälämpötiloista johtuen johtamispaikan salkun kokoonpano on toteutettava siten, että kosteudenpoisto on mahdollista luonnollisella ilmankierrolla. Salkun materiaalin on oltava kulutusta kestävää ja helposti puhdistettavaa.