Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Bauleistung - 72783-2023
Dänemark-Fredericia: Bauarbeiten
2023/S 025-072783
Auftragsbekanntmachung – Sektoren
Bauauftrag
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Ny Domicilbygning i Erritsø, Fredericia
Referenznummer der Bekanntmachung: 22/10876
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
45000000 Bauarbeiten
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Projektet vedrørende ny domicilbygning for Energinet i Erritsø, Fredericia udbydes som en totalentreprisekonkurrence.
Projektet i nærværende udbud forventes gennemført fra Q4 2023 til Q2 2026.
Den nye domicilbygning skal bygges i tilknytning til den eksisterende domicilbygning og skal opleves som en naturlig sammenhængende enhed, både funktionelt og æstetisk. Der skal etableres cirka 900 nye arbejdspladser og nyt kontrolcenter. Der vil skulle etableres tilhørende fællesfaciliteter, som kantine, mødefaciliteter, udeophold, samt cirka 350 parkeringspladser i terræn mv. I alt rummer byggeriet cirka 25.000 m2, inklusive optioner.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 580 000 000.00 DKK
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Den nye domicilbygning skal bygges i tilknytning til den eksisterende domicilbygning og skal opleves som en naturlig sammenhængende enhed, både funktionelt og æstetisk. Der skal etableres cirka nye arbejdspladser og nyt kontrolcenter. Der vil skulle etableres tilhørende fællesfaciliteter, som kantine, mødefaciliteter, udeophold, samt cirka 350 parkeringspladser i terræn mv. I alt rummer byggeriet cirka 25.000 m2 inklusive optioner.
Der henvises til det øvrige udbudsmateriale for en nærmere beskrivelse af anskaffelsen.