II.1)Udbuddets omfang
II.1.2)Hoved-CPV-kode60140000 Persontransport, ikke rutekørsel
II.1.4)Kort beskrivelse:
Ved nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på hele Københavns Kommunes visiterede kørsel, både samkørsel og solokørsel, herunder kørsel af børn, unge, voksne og ældre. Borgernes udfordring kan spænde fra delvis eller betydelig nedsat fysisk og psykisk funktionsevne, herunder også udviklingsforstyrrelser som autisme og ADHD, til borgere som har fuld fysisk og psykisk funktionsevne.
Rammeaftalens anslåede samlede værdi (inklusive optioner) over 4 år er 345.000.000 mio. kr.
Rammeaftalens maksimale samlede værdi (inklusive optioner) over 4 år er 564.000.000 mio.kr, da det forventes at antallet af kørselsbevillinger stiger de kommende år
13 delkontrakter.
Udbuddet omfatter 3 kontrakttyper fordelt på 4 geografiske områder i Københavns Kommune (12 sammenlagt).
Derudover er der en kontrakttype, der omfatter hele Københavns Kommunen.
Se udbudsbetingelserne pkt. 3.2
II.1.5)Anslået samlet værdi
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
Der kan afgives bud på alle delaftaler
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Delkontrakt 1, samkørsel til specialskoler og aktivitetscentre (hovedsageligt flere end 6 personer), Amager
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)34114122 Køretøjer til patientbefordring
34115200 Motorkøretøjer til befordring af færre end 10 personer
34120000 Motorkøretøjer til befordring af 10 personer eller derover
60130000 Specialiseret personbefordring ad vej
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Delkontrakten 1 omfattende Amager (Postnummer 2300 samt evt. øvrige postnumre på Amager)
Kørslen omfatter hovedsageligt samkørsler med minibusser med og uden lift. Aftalen indeholder et mindre antal solokørsler. Aftalen omfatter alle kommunens enheder med behov for samkørsler i minibusser, herunder hovedsageligt specialskoler og aktivitetscentre (herefter AC).
Rammeaftalens anslåede samlede værdi (inklusive optioner) over 4 år er 20.000.000 mio. kr.
Rammeaftalens maksimale samlede værdi (inklusive optioner) over 4 år er 38.000.000 mio.kr
Delkontrakt 5, samkørsel til specialskoler (hovedsageligt op til 6 personer), Amager
Delkontraktnr.: 5
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)60120000 Taxikørsel
60140000 Persontransport, ikke rutekørsel
Delkontrakten 5 omfattende Amager (Postnummer 2300 samt evt. øvrige postnumre på Amager)
Kørslen omfatter hovedsageligt samkørsler med storvogn (op til 6 pers.) og personvogne (op til 3 pers.) Aftalen indeholder et mindre antal solokørsel. Aftalen omfatter alle kommunens enheder med behov for samkørsler med ikke flere end 6 personer, herunder hovedsageligt specialskoler. For nogle enheder køres der samkørsel med ikke flere end 3 personer pr. kørsel.
Rammeaftalens anslåede samlede værdi (inklusive optioner) over 4 år er 28.000.000 mio. kr.
Rammeaftalens maksimale samlede værdi (inklusive optioner) over 4 år er 49.200.000 mio.kr
Delkontrakt 9, Solokørsel, Amager
Delkontraktnr.: 9
Delkontrakten 9 omfattende Amager (Postnummer 2300 samt evt. øvrige postnumre på Amager)
Kørslen omfatter solokørsel.
Enheder der typisk vil anvende denne aftale, er.
- Ældre borgere i Sundhedsforvaltningen, herunder bl.a. Hjælpemiddelcentret, Voksentandplejen, Kørsler til Hjerneskadecentret i Virum, der hovedsageligt har behov for ad hoc kørsel, gerne mellem 10:00 og 14:00.
- Børn og unge i Socialforvaltningen, bl.a. dagbehandlingstilbuddene, der hovedsageligt har behov for daglig fastkørsel, gerne mellem 7:00-8:00 og retur fordelt på eftermiddagen. Enkelte enheder har kørsel om aftenen.
Enheder hvor kørslerne hovedsageligt er samkørsler, med et mindre antal solokørsler omfattes af delkontrakt 1 og 2.
Rammeaftalens anslåede samlede værdi (inklusive optioner) over 4 år er 3.000.000 mio. kr.
Rammeaftalens maksimale samlede værdi (inklusive optioner) over 4 år er 5.200.000 mio.kr
Delaftale 13, Liftkørsel i hele Københavns Kommune
Delkontraktnr.: 13
Delkontrakten 31 omfattende hele Københavns Kommune
Kørslen omfatter liftkørsel. Enheder der typisk vil anvende denne aftaler er, Hjælpemiddelcentret, Voksentandplejen og enkelte dagbehandlingstilbud, mv. Liftkørsel er hovedsageligt solokørsel.
Aftalen omfatter alle kørsler med lift, der ikke er omfattet af delaftale 1 og 2.
Rammeaftalens anslåede samlede værdi (inklusive optioner) over 4 år er 4.000.000 mio. kr.
Rammeaftalens maksimale samlede værdi (inklusive optioner) over 4 år er 5.600.000 mio.kr
Delkontrakt 2, samkørsel til specialskoler og aktivitetscentre (hovedsageligt flere end 6 personer), Østerbro/Indre by
Delkontraktnr.: 2
Delkontrakten 2 omfattende Østerbro/Indre by (Postnummer 1000-1499, 2100, 2150 samt evt. øvrige postnumre udenfor Københavns Kommune, undtagen på Amager og Frederiksberg)
Rammeaftalens anslåede samlede værdi (inklusive optioner) over 4 år er 74.000.000 mio. kr.
Rammeaftalens maksimale samlede værdi (inklusive optioner) over 4 år er 113.600.000 mio.kr
Delkontrakt 3, samkørsel til specialskoler og aktivitetscentre (hovedsageligt flere end 6 personer), Nørrebro/Bispebjerg/Vanløse/Brønshøj
Delkontraktnr.: 3
Delkontrakten 3 omfattende Nørrebro/Bispebjerg/Vanløse/Brønshøj (Postnummer 2200, 2400, 2700 og 2720)
Rammeaftalens anslåede samlede værdi (inklusive optioner) over 4 år er 62.000.000 mio. kr.
Rammeaftalens maksimale samlede værdi (inklusive optioner) over 4 år er 96.800.000 mio.kr
Delkontrakt 4, samkørsel til specialskoler og aktivitetscentre (hovedsageligt flere end 6 personer), Vesterbro/Valby/Sydhavnen
Delkontraktnr.: 4
Delkontrakten 4 omfattende Vesterbro/Valby/Sydhavnen (Postnummer 1500-1799, 2450 og 2500 samt Frederiksberg)
Rammeaftalens anslåede samlede værdi (inklusive optioner) over 4 år er 46.000.000 mio. kr.
Rammeaftalens maksimale samlede værdi (inklusive optioner) over 4 år er 74.400.000 mio.kr
Delkontrakt 6, samkørsel til specialskoler (hovedsageligt op til 6 personer), Østerbro/Indre by
Delkontraktnr.: 6
Delkontrakten 6 omfattende Østerbro/Indre by (Postnummer 1000-1499, 2100, 2150 samt evt. øvrige postnumre udenfor Københavns Kommune, undtagen på Amager og Frederiksberg)
Rammeaftalens anslåede samlede værdi (inklusive optioner) over 4 år er 26.000.000 mio. kr.
Rammeaftalens maksimale samlede værdi (inklusive optioner) over 4 år er 46.400.000 mio.kr
Delkontrakt 7, samkørsel til specialskoler (hovedsageligt op til 6 personer), Nørrebro/Bispebjerg/Vanløse/Brønshøj
Delkontraktnr.: 7
Delkontrakten 7 omfattende Nørrebro/Bispebjerg/Vanløse/Brønshøj (Postnummer 2200, 2400, 2700 og 2720)
Rammeaftalens anslåede samlede værdi (inklusive optioner) over 4 år er 42.000.000 mio. kr.
Rammeaftalens maksimale samlede værdi (inklusive optioner) over 4 år er 68.800.000 mio.kr.
Delkontrakt 8, samkørsel til specialskoler (hovedsageligt op til 6 personer), Vesterbro/Valby/Sydhavnen
Delkontraktnr.: 8
Delkontrakten 8 omfattende Vesterbro/Valby/Sydhavnen (Postnummer 1500-1799, 2450 og 2500 samt Frederiksberg)
Rammeaftalens anslåede samlede værdi (inklusive optioner) over 4 år er 36.000.000 mio. kr.
Rammeaftalens maksimale samlede værdi (inklusive optioner) over 4 år er 50.400.000 mio.kr
Delkontrakt 10, Solokørsel, Østerbro/Indre by
Delkontraktnr.: 10
Delkontrakten 10 omfattende Østerbro/Indre by (Postnummer 1000-1499, 2100, 2150 samt evt. øvrige postnumre udenfor Københavns Kommune, undtagen på Amager og Frederiksberg)
Delkontrakt 11, Solokørsel, Nørrebro/Bispebjerg/Vanløse/Brønshøj
Delkontraktnr.: 11
Delkontrakten 11 omfattende Nørrebro/Bispebjerg/Vanløse/Brønshøj (Postnummer 2200, 2400, 2700 og 2720)
Delkontrakt 12, Solokørsel, Vesterbro/Valby/Sydhavnen
Delkontraktnr.: 12
Delkontrakten 12 omfattende Vesterbro/Valby/Sydhavnen (Postnummer 1500-1799, 2450 og 2500 samt Frederiksberg)