Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Dienstleistungen - 72961-2023
Bulgarien-Sofia: Archäologische Untersuchungen
2023/S 025-072961
Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Dienstleistungen
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
„Извършване на теренни археологически проучвания за издирване на археологически обекти в обхвата на проект „Модернизация на железопътния участък Мездра - Медковец“
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
71351914 Archäologische Untersuchungen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Предмет на настоящата поръчка е „Извършване на теренни археологически проучвания за издирване на археологически обекти в обхвата на проект „Модернизация на железопътния участък Мездра - Медковец“, в съответствие със Закона за културното наследство и съгласно изискванията на Наредба № Н-00-0001 от 14.02.2011 г. за извършване на теренни археологически проучвания, издадена от министъра на културата.
Целта на издирването е да се установи липсата или наличието и точното местоположение на археологически структури на дадено място и дали при последващото проектиране и изпълнение на обекта (строителни работи) ще бъдат засегнати или нарушени археологическите обекти в обхвата на горецитирания проект.
В случай, че бъдат локализирани археологически обекти, следва да бъдат определени мерки за тяхното опазване, както следва:
- необходимост от провеждане на разкопки, като се определи степента на проучване или
- наблюдение по време на строително-монтажните дейности.
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
45112450 Erdaushubarbeiten für archäologische Grabungen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Основните дейности, предвидени за изпълнение от Изпълнителя, са в съответствие с изискванията за теренните археологически проучвания по смисъла на Закона за културното наследство чл. 147, ал. 1 - ал. 4, т. 1 и в съответствие с чл. 4 и чл. 6, ал. 1 т. 1 и Глава втора, Раздел I от Наредба №Н-00-0001 от 14.02.2011 г. за извършване на теренни археологически проучвания, издадена от Министъра на културата.
Изпълнителят трябва да получи разрешение за извършване на Теренните археологически проучвания съгласно чл. 17, ал. 2 от Наредба № Н-00-0001 за извършване на теренни археологически проучвания и чл. 148, ал. 2 от ЗКН.
Изпълнителят е длъжен да осигури екип за изпълнение на поръчката, който да включва научен ръководител на екипа за теренните археологически проучвания, като същият следва да е лице, което отговаря на изискванията на чл. 150 от Закона за културното наследство (ЗКН).
Броят и вида на останалите експерти в екипа се определя по преценка на Изпълнителя, така, че поръчката да бъде изпълнена качествено и в рамките на договорения срок.
Изпълнителят трябва да създаде организация на работа гарантираща изпълнение на дейностите съгласно изискванията на чл. 18, ал. 3 и 4 от Наредба № Н-00-0001.
В процеса на осъществяване на теренните археологични проучвания Изпълнителят трябва да събере необходимата информация, като задължително трябва да се документират всички археологически обекти, структури и следи от минала човешка дейност, независимо от техния вид и хронология, попадащи в рамките на сервитута. За тази цел Изпълнителят трябва да изготви и предаде подробна документация относно изпълнението на поръчката - научен и финансов доклади.
Информацията от археологическите издирвания се включва в Автоматизирана информационна система „Археологическа карта на България“, която се съхранява в НАИМ при БАН, НИНКН и в Министерството на културата.
2.Основните задачи на издирването са:
установяване наличието или липсата на археологически обекти в даден район, съгласно проектното трасе, в рамките на сервитута;
определяне на местоположението в административно-териториално отношение на археологическите обекти и точната им локация. Задължително е определянето на координатите на обектите с помощта на GPS и/или други подходящи технически средства. За обекти с по-голяма площ и комплекси се посочват и GPS координати на предполагаемите граници и координатите на всеки отделен подобект;
събиране на данни за геоморфологията, педологията, геологията, хидрографията, растителността и други на района;
изготвяне на точно и пълно описание на видимите части на обектите и на свързаните с тях антропогенни промени в местността;
събиране на находки от повърхността за получаване на данни за хронологията и вида на обекта;
изготвяне на първоначално археологическо определяне на хронологията и вида на откритите обекти;
съставяне на протокол при откриване на находки с особено голяма материална, художествена и научна стойност, подписан от научния ръководител и двама свидетели.
научният ръководител да изпрати искане до Министъра на културата за назначаване на комисия, която да приеме приключилите теренни проучвания по смисъла на чл. 27а от Наредбата с протокол за последващи действия и временни мерки за опазване съгласно чл. 27в от Наредбата. Последният трябва да бъде доведен до знанието на Възложителя.
Пълното описание на изискванията на възложителя е посочено в Техническата спецификация, Приложение № 1 от настоящата документация за обществената поръчка.