Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Jälki-ilmoitus; Lintulammen ala-asteen peruskorjaus (KORJAUSILMOITUS).
Referenznummer der Bekanntmachung: OUKA/507/02.08.02/2016
II.1.2)CPV-Code Hauptteil45000000 Bauarbeiten
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Lintulammen ala-asteen peruskorjausurakka. Hanke toteutetaan tilaajan teettämien suunnitelmien mukaan kokonaisurakkana, jossa urakoitsija on suorassa sopimussuhteessa tilaajaan.
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Rakennuskohteen nimi on Lintulammen koulu. Koulukiinteistö on valmistunut vuonna 1958.
Nyt suunnitellulla peruskorjauksella on tarkoitus jatkaa kohteen käyttöikää seuraavat 30 vuotta. Keskeisiä aiempia korjauksia ovat olleet palo-osastointi ja sisäänkäyntimuutos vuosina 1977-1978 sekä peruskorjaus vuosina 1993-1994.
Rakennus sijaitsee rinnemaastossa, mistä johtuen kellarikerros on osittainen. Kohteessa on kellarin ja pohjakerroksen lisäksi luokkatiloja kolmessa kerroksessa sekä iv-konehuone ullakkokerroksessa. Kohde sijaitsee Oulun kaupungissa, Höyhtyän kaupunginosan korttelissa 42. Katuosoite on Haapanatie 33, 90150 Oulu. Linkki: https://goo.gl/maps/18RpM2zAM1ga8Cwu5
Suunniteltu laaja peruskorjaus koskee koko kiinteistöä ja sen piha-aluetta. Hanke sisältää kosteusvauriokorjausta, jossa hankesuunnitelman mukaisesti rakennuksen alapohja uusitaan. Yläpohjarakenteet ja vesikate korjataan/uusitaan suunnitelmien mukaisesti. Hankkeessa toteutetaan myös pienehkö laajennus (n. 85 m2) nykyisen pääsisäänkäynnin yhteyteen. Työ toteutetaan 6/2022-7/2023, jona aikana koulu toimii väistötiloissa ja rakennus ei ole normaalikäytössä.