Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Bärbara elev-datorer med tjänster 2023
Referenznummer der Bekanntmachung: KS-2023-19
II.1.2)CPV-Code Hauptteil30213100 Tragbare Computer
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Säffle kommun upphandlar bärbara elev-datorer. Upphandlingen avser resultera i avtal med en leverantör för hela vårt behov av bärbara elev- och lärardatorer, med tillbehör och tjänster.
De två konfigurationerna som efterfrågas datorer med operativsystemet Google Chrome OS, kommer att vara budget-alternativ till de redan upphandlade bärbara datorer, och ska ingå i basen bland bärbara datorer i Säffle kommun under avtalsperioden, först och främst inom skola, men kan även användas inom begränsade områden inom kommunen.
Säffle kommun är långt framme när det gäller att utveckla det digitala pedagogiska innehållet och den digitala didaktiken i undervisningen.
Ett av de viktigaste skälen till att satsa på digitalisering i skolan är att förbereda eleverna för ett alltmer digitaliserat samhälle. Vi ser därför att anbudsgivare har ett stort och brett kunnande inom området.
Säfflebostäder AB och Säffle kommunikation AB inräknas i Säffle kommun.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 10 000 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)30213100 Tragbare Computer
30200000 Computeranlagen und Zubehör
30213000 Personalcomputer
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Beställaren har ett uppskattat behov per år av: ca:
Konfiguration 1: Elevdator (Chromebook)
500 stycken datorer med Google Chrome OS
Konfiguration 2: Lärardator (Chromebook)
200 stycken datorer med Google Chrome OS
För varje beställd dator kommer det i de flesta fall att beställas fodral, väska, eller ryggsäck.
Kommunen avser upphandla för både skola (80 %) och, administration (20 %)
Antalet bygger på trolig utvecklingstakt och kan inte garanteras
73077-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Säffle: Bärbara datorer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: KS-2023-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30213100 Bärbara datorer
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213100 Bärbara datorer, 30200000 Datorer och datamateriel, 30213000 Persondatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen