Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Bauleistung - 73187-2023
Rumänien-București: Straßenmarkierungsarbeiten
2023/S 025-073187
Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Bauauftrag
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Proiectare și execuție semnalizare rutieră orizontală și verticală pe străzile aflate in administrarea Administratiei Domeniului Public Sector 2
Referenznummer der Bekanntmachung: 4266260-2022-18
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
45233221 Straßenmarkierungsarbeiten
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Siguranta rutiera este una dintre problemele abordate de comunitatea internationala, pentru a gasi solutiile cele mai potrivite pentru a raspunde nevoilor locale. Semnalizarea rutiera joaca un rol important in reducerea accidentelor de circulatie, reprezentand un element esential al unei infrastructuri rutiere moderne si sigure. Indicatoarele de circulatie reprezinta interventii simple si rentabile, care ajuta la reglementarea traficului, ofera indrumari vizuale esentiale, pot alerta conducatorii auto cu privire la potentialele pericole de pe strada si le ofera acestora timp important de previzualizare in conditiile nocturne.
Toate produsele rutiere utilizate trebuie să fie certificate și omologate în conformitate cu reglementările tehnice în vigoare, cu respectarea prevederilor minime din SR 1848-1,2,3/2011 si SR 1848-7/2015.
Proiectarea și execuția semnalizarii rutiere orizontale și verticale se vor efectua pe străzile aflate in administrarea Administratiei Domeniului Public Sector 2, cu exceptia: strazilor care sunt in garantie, locurilor de parcare de reședință si panourilor de semnalizare verticală a parcajelor de reședință.
Descrierea acestor lucrari, precum si cantitatile estimate minime si maxime ale acordului-cadru si cantitatile estimate minime si maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru, se regasesc in caietul de sarcini pct. 3.
Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/solicitarilor este 15 zile. Raspunsurile la solicitarile de clarificari cu privire la documentatia de atribuire vor fi publicate în SEAP, la Sectiunea ”Lista,clarificari, notificari si decizii” din cadrul anuntului de participare.
Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare si va transmite raspunsul cu cel putin 10 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor sau solicitarilor de participare, conform art. 161 din Legea 98 /2016 privind achizitiile publice, cu modificarile si completarile ulterioare.
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
38571000 Geschwindigkeitsbegrenzer
45233290 Installation von Straßenschildern
71322500 Technische Planungsleistungen für Verkehrsanlagen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Se va încheia 1 acord - cadru de proiectare si executie semnalizare rutiera orizontala si verticala pe strazile aflate in administrarea Administratiei Domeniului Public Sector 2, pe o perioada de 4 ani.
1. Semnalizare rutiera orizontala:
• Marcaj rutier longitudinal cu vopsea clasica pe baza de solvent organic
• Marcaj rutier divers si transversal cu vopsea clasica pe baza de solvent organic
• Marcaj rutier pentru locuri de parcare cu vopsea clasica pe baza de solvent organic
• Marcaj rutier cu vopsea termoplastica
• Marcaj rutier rezonator (benzi rezonatoare transversale)
• Marcaj rutier preformat termoplastic
• Marcaj rutier cu covoare antiderapante aplicate la cald
• Marcaje tactile
• Stergerea sau indepartarea marcajelor rutiere
2. Semnalizare rutiera verticala:
• Montare indicatoare rutiere circulare normale
• Montare indicatoare rutiere circulare mici
• Montare indicatoare rutiere triunghiulare 900
• Montare indicatoare rutiere triunghiulare 700
• Montare indicatoare rutiere patrate 600
• Montare indicatoare rutiere patrate 650
• Montare indicatoare rutiere patrate aditionale L = 600
• Montare indicatoare rutiere patrate aditionale L = 400
• Montare indicatoare rutiere rombice
• Montare indicatoare rutiere octogonale H = 800 mm
• Montare indicatoare rutiere dreptunghiulare 500 x 650 mm
• Montare indicatoare rutiere dreptunghiulare aditionale 200*450
• Montare indicatoare rutiere dreptunghiulare aditionale 200*600
• Montare indicatoare rutiere dreptunghiulare aditionale 300*150
• Montare indicatoare rutiere situatii deosebite patrate
• Montare indicatoare rutiere situatii deosebite dreptunghiulare
• Montare indicatoare rutiere situatii deosebite patrate:
- Fig. L6 – 1200x1200 mm – Panou copii,
- Fig. L9 – 1200x1200 mm – Panou presemnalizarea intersectiei cu sens giratoriu
• Montare indicatoare rutiere situatii deosebite dreptunghiulare:
- Fig. L7 – 850x1500 mm – Panou copil + limitare de viteza
• Montare indicatoare de orientare urbana tip 1
• Montare indicatoare de orientare urbana tip 2
• Montare indicatoare de orientare urbana tip 3 - cu un capat in forma de triunghi (sageata) pentru indicare directie
• Montare oglinzi rutiere
• Montare indicatoare rutiere reflectorizante "trecere pentru pietoni”, alimentate de la panou fotovoltaic, inclusiv stalp de sustinere
• Montare stalpi de sustinere pentru indicatoare din teava zincata
• Montare limitatoare de viteza
• Montare stalpi flexibili pentru delimitare si direcţionare
• Montare stalpi metalici (cu sectiune rotunda) pentru delimitare acces
• Montare garduri metalice pentru protectie pietoni
• Suprainaltare trecere de pietoni
Strazile/locatiile pe raza carora se vor executa lucrarile de semnalizare rutiera orizontala si verticala sunt mentionate in caietul de sarcini.
Valoare estimata fara TVA a celui mai mare contract subsecvent 7.553.918,75 lei.
Valoare estimata fara TVA a celui mai mic contract subsecvent 1.894.552,75 lei.
Se vor incheia contracte subsecvente in decursul a 48 luni, cu urmatoarea frecventa: anual/semestrial/trimestrial.
Contractele subsecvente se vor incheia in functie de necesitatea cu care se confrunta autoritatea contractanta si cu incadrarea in alocatiile bugetare aferente perioadei de functionare a acordului-cadru care face obiectul prezentei proceduri de atribuire.
Estimările cantităților minime și maxime ale acordului-cadru și ale unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru se găsesc în caietul de sarcini pct. 3.