Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:Referenznummer der Bekanntmachung: FM2023-2685
II.1.2)CPV-Code Hauptteil15700000 Tierfuttermittel
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Livgardet är ett av Försvarsmaktens största förband med många och vitt skilda uppgifter. Livgardet bedriver bland annat hästverksamhet på Kavallerikasernen, Lidingövägen 28 i Stockholm. Vid Kavallerikasernen finns för närvarande ca 100 hästar. Hästarna används vid beriden statsceremoniell verksamhet (beriden högvakt) samt beriden eskort vid korteger. Hästarna används även för utbildning av soldater och officerare. Till hästarnas stallboxar behövs regelbunden leverans av kraftfoder.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 800 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15700000 Tierfuttermittel
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Upphandlingen omfattar årlig leverans av cirka 70 ton kraftfoder per år. Volymen ska ses som ett riktmärke och Försvarsmakten garanterar inga volymer.
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kraftfoder
Referensnummer: FM2023-2685
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15700000 Djurfoder
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15700000 Djurfoder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen