Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Furnizare produse alimentare pentru 24 luni perioada 2022 - 2024
Referenznummer der Bekanntmachung: 17
II.1.2)CPV-Code Hauptteil15800000 Diverse Nahrungsmittel
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Autoritatea contractanta, va incheia acorduri-cadru pentru fiecare lot pentru 24 luni, cu max. 5 op ec, iar contractele subs vor fi încheiate și derulate de autoritățile beneficiare conform ANEXEI 2 atașată caietului de sarcini. In primele 6 luni de la intrarea in vigoare a prezentului contract, prețul este ferm, contractele subsecvente se vor încheia fără reluarea competiției, cu ofertantul clasat pe primul loc; în situația în care primul ofertant nu își susține prețul sau refuză încheierea contractului subsecvent, acesta este obligat să demonstreze imposibilitatea îndeplinirii clauzelor contractuale, autoritatea contractantă având posibilitatea încheierii contractului cu următorul clasat, până la epuizarea clasamentului. În cazul în care forta majora nu se demonstreaza, operatorul economic care nu mai sustine/refuza semnarea contractului subsecvent, suporta diferenta de pret dintre acesta si urmatorul clasat cu care se incheie contractul subsecvent. Atribuirea contractelor subsecvente ulterior primelor 6 luni de la intrarea in vigoare a acordului-cadru, se va face prin reluarea competiției, organizata la nivelul fiecarei autoritati contractante beneficiare.Obiectul reluării competiției este Prețul. Criteriul de atribuire pentru stabilirea operatorului economic căruia îi va fi atribuit contractul subsecvent este „prețul cel mai scăzut”, în baza prevederilor art. 187, alin. (3), lit. a) și alin. (3^1) din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare.În cazurile prevăzute la art. 119 din Legea 98/2016, autoritatea contractantă reia competiția pe baza acelorași termeni și condiții aplicate pentru atribuirea acordului-cadru, detaliate acolo unde este necesar și completate dacă este cazul cu alți termeni și condiții prevăzute în documentația de atribuire elaborată în cadrul procedurii de atribuire a acordului-cadru, și cu respectarea următoarelor reguli procedurale:a) pentru fiecare contract subsecvent care urmează a fi atribuit (cu exceptia celor incheiate in primele 6 luni de la intrarea in vigoare a acordului-cadru) autoritatea contractantă beneficiara consultă în scris operatorii economici semnatari ai acordului-cadru respectiv;b)autoritatea contractantă beneficiară stabilește o perioadă suficientă pentru depunerea ofertelor pentru atribuirea contractului, ținând seamă de elemente specifice, precum complexitatea obiectului contractului și timpul necesar pentru transmiterea ofertelor;c)ofertele se depun în scris, iar acestea nu vor fi deschise până la expirarea perioadei stabilite de autoritatea contractantă beneficiară.d)Operatorii economici au dreptul ca în procesul de reofertare să modifice elementul/elementele care fac obiectul reluării competiţiei numai în sensul îmbunătăţirii acestuia/acestora şi fără să afecteze celelalte elementele/condiţiile stabilite.e)În cazul în care, în urma reofertării, operatorul economic clasat pe primul loc în cadrul acordului cadru nu mai menține și nici nu imbunătățește pretul ofertat autoritatea contractantă beneficiară va incheia ctr subs cu operatorul economic clasat pe locul următor care va menține sau îmbunătății prețul ofertat din acordul cadru.f)in situatia in care nu se obtine nicio imbunatatire a elementelor/conditiilor care fac obiectul reluarii competitiei sau nu se sustine pretul din acordul cadru, devin aplicabile prevederile art. 110 alin. (7) din Anexa la H.G. nr. 395/2016, autoritatea contractanta avand obligatia de a atribui ctr ofertantului clasat pe primul loc in cadrul procedurii aplicate, prin luarea in considerare a conditiilor si elementelor prevazute in oferta initiala a acestuia actualizata.In cazul in care nici dupa actualizarea pretului nu poate sustine, se poate incheia contractul cu urmatorul clasat cu oferta actualizata.
Termenele in care autoritatea contractanta va raspunde solicitarilor de clarificare: cu 10 zile inainte de termenul de depunere a ofertelor. Termenele in care autoritatea contractanta va ras... detalii pe www.e-licitatie.ro
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 11
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15871000 Essig; Soßen; Gewürzmischungen; Senfmehl; zubereiteter Senf
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Cantitate min si max la nivel de acord cadru - conform anexei la caietului de sarcini - C nota de calcul;
Cantitate min si max la nivel de contract subsecvent - conform anexei la caietului de sarcini - C nota de calcul;
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 7,708.59 lei fără TVA
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 9
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15332230 Marmeladen
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 241,574.56 lei fără TVA
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 10
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15614300 Bruchreis
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 242,696.08 lei fără TVA
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 12
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15850000 Teigwaren
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 214,352.10 lei fără TVA
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 14
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15831000 Zucker
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 190,434.34 lei fără TVA
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 13
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15411100 Pflanzenöle
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 239,234.42 lei fără TVA
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 6
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15612210 Maismehl
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 33,086.56 lei fără TVA
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 7
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15625000 Grieß
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 39,531.02 lei fără TVA
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 8
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15431100 Margarine
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 247,086.28 lei fără TVA
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 3
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)03221210 Bohnen
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 563,022.95 lei fără TVA
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Lot 5 – Faina de grau semialba
Los-Nr.: 5
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15612100 Weizenmehl
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 108,032.22 lei fără TVA
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 2
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15863000 Tee
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 48,552.68 lei fără TVA
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)15820000 Zwieback und Kekse; haltbares Gebäck und Kuchen
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 476,789.73 lei fără TVA
Lot 4 – Faina de grau alba
Los-Nr.: 4
Valoarea celui mai mare contract subsecvent - 31,183.56 lei fără TVA