Oikeusperusta:
Direktiivi 2014/24/EU
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Tietoturvatestauspalvelut
Viitenumero: Ref. nro 54/206/2022
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi72000000 Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena on tietojärjestelmien tietoturvatestaukset ja arvioinnit sekä laajemmat Red team testaukset.
Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin liitteellä 1 "Palvelun kuvaus".
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvo
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)73000000 Tutkimus- ja kehityspalvelut ja niihin liittyvät konsulttipalvelut
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Tietoturvatestaukset sisältävät tietojärjestelmien penetraatiotestausta, järjestelmien tietoturva-arviointia sekä laajempaa VTT:hen kohdistuvaa Red Team testausta. Tarjouskilpailun tavoitteena on löytää kaksi sopimuskumppania tietoturvatestausten toteuttamiseen, jolla varmistetaan testauspalveluiden saatavuus tarvittaessa.