Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Teknisk service kylanläggningar, luftvärmepumpar samt processkyla - Ramavtal
Referensnummer: Ks 24/2023
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper
II.1.4)Kort beskrivning:
Kylanläggningar, luftvärmepumpar samt processkyla: Felavhjälpande underhåll, reparationer, kontroll, beredskap mm. Eventuellt inköp av ny utrustning. Förebyggande underhåll och service löpande på i förhand fastställda intervall som bestäms efter dialog mellan avtalsparterna. Reparationer vid oplanerade driftavbrott.
Inledning
Intresserade anbudsgivare (nedan kallad leverantör/anbudsgivare) inbjuds att lämna anbud gällande Örebro kommuns, org nr: 212000-1967 (nedan kallad upphandlande myndighet "UM"), behov av Teknisk service av kylanläggningar, luftvärmepumpar samt processkyla. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i upphandlingsdokumenten. Mer information om UM återfinns på https://www.orebro.se/
Vi ser fram emot ert anbud!
II.1.5)Uppskattat totalt värde
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)42500000 Kyl- och ventilationsutrustning
42510000 Värmeväxlare, luftkonditionerings- och kylutrustning samt filtreringsapparater
42512000 Installationer för luftkonditionering
42531000 Delar till kylutrustning
45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
45331230 Installation av kylutrustning
45331231 Installation av kyl- och frysanläggningar
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
73708-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Reparation och underhåll av kylargrupper
Tjänster
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42500000 Kyl- och ventilationsutrustning, 42510000 Värmeväxlare, luftkonditionerings- och kylutrustning samt filtreringsapparater, 42512000 Installationer för luftkonditionering, 42531000 Delar till kylutrustning, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331230 Installation av kylutrustning, 45331231 Installation av kyl- och frysanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen