Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Bauleistung - 73767-2023
Submission deadline has been amended by:  171239-2023
Griechenland-Trikala: Landschaftsgärtnerische Arbeiten
2023/S 025-073767
Auftragsbekanntmachung
Bauauftrag
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΩΡΟΥ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΤΡΙΚΚΑΙΩΝ ΥΠΟΕΡΓΟ 2:ΑΝΑΔΕΙΞΗ, ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΛΟΦΟΥ ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
45112700 Landschaftsgärtnerische Arbeiten
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Το έργο αφορά στην συνολική ανάδειξη, προστασία κι αναβάθμιση του Λόφου του Προφήτη Ηλία, με την παράλληλη αξιοποίηση τμήματος του κτιριακού συγκροτήματος του Στρατοπέδου Πούλιου (ΤΑΞΥΠ) που μισθώνεται στο Δήμο από το ΤΕΘΑ και τη μετατροπή του σε διαδραστικό χώρο τεχνολογίας. Προβλέπονται παρεμβάσεις που αφορούν στη διαμόρφωση τεσσάρων εισόδων –πυλών στον λόφο, στην ανάδειξη διαδρομών και σημείων θέασης, καθώς και στη δημιουργία χώρου ενδημικής χλωρίδας . Διαμορφώνονται δίκτυα διαδρομών με υλικά φιλικά προς το περιβάλλον και αποδίδεται ευρύτερος χώρος σε πεζούς και ποδηλάτες.Προβλέπονται καθαιρέσεις υφιστάμενων κτισμάτων, η συντήρηση υφιστάμενη κτιρίου και η μετατροπή του με κατάλληλες επεμβάσεις σε εκθεσιακό χώρο καθώς και η κατασκευή, εν επαφή του κτιρίου αυτού, νέου κτίσματος από οπλισμένο σκυρόδεμα που θα στεγάσει τους υπόλοιπους χώρους .
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 5 645 161.29 EUR
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
45212300 Bauarbeiten für Kunst- und Kulturgebäude
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Το έργο αφορά στην συνολική ανάδειξη, προστασία κι αναβάθμιση του Λόφου του Προφήτη Ηλία, με την παράλληλη αξιοποίηση τμήματος του κτιριακού συγκροτήματος του Στρατοπέδου Πούλιου (ΤΑΞΥΠ) που μισθώνεται στο Δήμο από το ΤΕΘΑ και τη μετατροπή του σε διαδραστικό χώρο τεχνολογίας. Προβλέπονται παρεμβάσεις που αφορούν στη διαμόρφωση τεσσάρων εισόδων –πυλών στον λόφο, στην ανάδειξη διαδρομών και σημείων θέασης, καθώς και στη δημιουργία χώρου ενδημικής χλωρίδας . Διαμορφώνονται δίκτυα διαδρομών με υλικά φιλικά προς το περιβάλλον και αποδίδεται ευρύτερος χώρος σε πεζούς και ποδηλάτες. Στον χώρο ενδημικής χλωρίδας δημιουργείται βοτανικός κήπος σε συνδυασμό με χρήσεις εκπαίδευσης και ψυχαγωγίας για τα παιδιά. Η ανάδειξη του λόφου ολοκληρώνεται με την αξιοποίηση τμήματος του κτηριακού συγκροτήματος στον χώρο του πρώην στρατοπέδου Πούλιου. Προβλέπονται καθαιρέσεις υφιστάμενων κτισμάτων, η συντήρηση υφιστάμενη κτιρίου και η μετατροπή του με κατάλληλες επεμβάσεις σε εκθεσιακό χώρο καθώς και η κατασκευή, εν επαφή του κτιρίου αυτού, νέου κτίσματος από οπλισμένο σκυρόδεμα που θα στεγάσει τους υπόλοιπους χώρους (υποδοχή, κατάστημα & χώρος εκδηλώσεων, αναψυκτήριο & παρασκευαστήριο & WC κλπ.). Επιπλέον διαμορφώνεται ο περιβάλλων χώρος και χωροθετούνται 8 θέσεις στάθμευσης για Ι.Χ. και μία θέση στάθμευσης για πούλμαν. Τέλος, βελτιώνεται η επιφάνεια μονοπατιού προς τον λόφο του Προφήτη Ηλία, το οποίο συναντά τις υφιστάμενες περιπατητικές διαδρομές.