Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Bauleistung - 73968-2023
Submission deadline has been amended by:  124988-2023
Finnland-Lappeenranta: Bauarbeiten
2023/S 025-073968
Auftragsbekanntmachung
Bauauftrag
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Etelä-Karjalan keskussairaala / Uusi välinehuolto- ja ravintokeskus
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
45000000 Bauarbeiten
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Etelä-Karjalan hyvinvointialue (jäljempänä "Tilaaja") pyytää osallistumishakemuksia Etelä-Karjalan keskussairaalan uuden välinehuolto- ja ravintokeskus -urakan kilpailulliseen neuvottelumenettelyyn. Hankinta toteutetaan yhteistoiminnallisena KVR-urakkana.
Keskusvälinehuollon tarkoituksena on tuottaa potilaiden hoidossa käytettävien välineiden ja instrumenttien puhdistus-, desinfiointi-, tarkastus-, pakkaus- ja sterilointipalvelua voimassa olevia säädöksiä noudattaen. Keskusvälinehuolto tuottaa pääsääntöisesti palvelun keskussairaalan tarpeisiin sekä koko Etelä-Karjalan hyvinvointialueen toiminta-alueelle.
Keskussairaalassa toimii tällä hetkellä suhteellisen pieni ravintokeskus, joka tuottaa ravintopalvelut keskussairaalan kaikille osastoille. Armilan sairaalan toinen, suhteellisen pieni, ravintokeskus puolestaan tuottaa ruokapalvelut Armilan sairaalan osastoille sekä palvelutaloihin Lappeenrannan alueella. Palvelujen keskittämisellä uudisrakennukseen yhteen toimipaikkaan pystytään yhdistämään kahden eri yksikön toiminnat, mikä edesauttaa henkilöstön yhteistyötä ja yhteiskäyttöä sekä tehostaa toimintaa.
Hanke mahdollistaa palvelujen kehittämisen ja tehostamisen sekä asianmukaiset, nykyaikaiset ja terveelliset tilat henkilöstölle. Uudisrakennushankkeen yhteydessä toteutetaan myös 4A-rakennusosassa sijaitsevan henkilöstöravintola Valton saneerausurakka.
Vaikka uudishanke toteutetaan kiinteästi liittyväksi käynnissä olevaan keskussairaalaan, se ei sinänsä ole sairaalarakennus. Rakennuksessa ei tule olemaan vastaanottotiloja, vuode- tai muita sairaalaosastoja tai tutkimustiloja. Rakennus ei myöskään ole missään määrin julkinen tila eikä se tule olemaan avoinna ulkopuolisille. Rakennusta onkin ajateltava enemmänkin teollisuus- / tuotantolaitoksena, jossa väline- ja ravintohuollon tilojen sijoittelu on ensiarvoisen tärkeässä asemassa (materiaali- ja työntekijävirrat, logistiikka, toimintojen liittyminen olemassa olevaan sairaalaan). Kaikki sisätilat on jo pääosin suunniteltu käyttäjien toiveiden mukaisiksi ja ovat lähestulkoon lukittuja. Mikäli tarjoaja kykenee esittämään poikkeuksellisen innovatiivisen ja kustannuksia säästävän sekä käyttäjille sopivan tilaratkaisun, on tilojen muokkaus mahdollista.
Väline- ja ruokahuollon käyttämät kiinteät sairaalalaitteet sekä hankkeelle rakennettavat muuntamot tuottavat poikkeuksellisen suuren lämpökuorman. Tilaaja on laadituttanut hankkeelle energia- ja hiilijalanjälkiselvityksen, jota käytetään talotekniikkasuunnittelun apuna. Tilaaja odottaa tarjoajilta laadukkaita ja innovatiivisia ratkaisuja hukkalämmön talteenottoon ja uudelleen käyttöön sairaalan alueelle.
Urakoitsijavalinnassa ja pisteytyksessä tullaan painottamaan normaalia enemmän talotekniikkaosaamista.
Tilaaja antaa tarjoajille lähes urakkalaskentatasoiset suunnitelmat uudisrakennuksen ja ns. L-siiven välille rakennettavasta tunnelista. Lisäksi tarjoajille toimitetaan mm. pohjatutkimusaineisto.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Hankinnan kohteena on rakennusurakka koskien Etelä-Karjalan keskussairaalan ravinto- ja välinehuoltokeskusta.
Hankinta toteutetaan kilpailullisella neuvottelumenettelyllä johon valitaan kolme (3) tarjoajaa. Urakka toteutetaan yhteistoiminnallisena KVR-urakana.
Hankintamenettelyn vaiheet ja sen alustava aikataulu on kuvattu osallistumispyynnön Liitteessä 3 Alustava neuvottelukutsuluonnos.
Osallistumishakemuksen tekevä ehdokas voi olla joko yksi yritys tai useamman yrityksen muodostama ryhmittymä. Ryhmittymän on kuitenkin nimettävä vastuullinen päätoteuttaja. Päätoteuttaja hoitaa yhteydenpidon ryhmittymän ja hankintayksikön välillä. Ryhmittymän yritykset vastaavat suorituksensa sopimuksenmukaisuudesta Hankintayksikölle yhteisvastuullisesti.
Mikäli osallistumishakemus jätetään ryhmittymänä, kaikkien ryhmittymän jäsenten osalta tulee täyttää ja toimittaa omat ESPD-lomakkeet. Mikäli ehdokas vetoaa alihankkijan voimavaroihin soveltuvuusvaatimusten täyttymiseksi, tulee myös tällaisten voimavara-alihankkijoiden täyttää omat ESPD-lomakkeensa.
Hankintayksiköllä on velvollisuus selvittää hankintalain 80 §:n mukaisten pakollisten poissulkuperusteiden olemassaolo ennen hankintasopimuksen allekirjoittamista. Asian selvittämiseksi hankintayksikkö tulee pyytämään tarjouskilpailun voittaneelta tarjoajalta kopiot yrityksen yhteisösakko-otteesta ja yrityksen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsenen tai edustus-, päätös- tai valvontavaltaa käyttävän henkilön rikosrekisteriotteista.
Ehdokkaiden huomiota kiinnitetään siihen, että hankintayksiköllä on velvollisuus sulkea ehdokas hankintamenettelyn ulkopuolelle, jos ehdokas ei täytä ehdokkaan soveltuvuudelle asetettuja vaatimuksia.
Tarjoaja sekä LVI-suunnittelusta vastaava yritys voi olla edustettuna vain yhdessä osallistumishakemuksessa. Tilaaja ei rajoita muiden suunnittelijoiden osallistumista osallistumishakemuksiin.
Ryhmittymään kuuluvia yrityksiä ei voi vähentää tai muuttaa osallistumishakemuksen jättämisen jälkeen.
Osallistumishakemuksen jälkeisessä tarjouspyynnössä tarjousten valintaperuste tulee olemaan kokonaistaloudellinen edullisuus/paras hinta-laatusuhde. Hinnan painoarvo sijoittuu välille 40 % - 60% ja laadun painoarvo sijoittuu välille 40 % - 60 %. Tämä tarkentuu menettelyn edetessä. Tarkempi aikataulu on liitteenä 4 Hankinnan alustava aikataulu ja alustavat tarjousten vertailuperusteet ovat osallistumishakemuksen Liitteessä 2 alustavat tarjousten vertailuperusteet. Lopulliseen tarjouspyyntöön täydennetään muut nimettävät suunnittelijat/asiantuntijat kuten palotekninen suunnittelija, akustinen suunnittelija ja logistiikka-asiantuntija.