Dienstleistungen - 76293-2023
Rumänien-București: Umfragengestaltung
2023/S 026-076293
Berichtigung
Bekanntmachung über Änderungen oder zusätzliche Angaben
Dienstleistungen
(Supplement zum Amtsblatt der Europäischen Union, 2022/S 239-689757)
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Servicii de „Elaborarea Planurilor de management pentru ariile naturale protejate în cadrul proiectului cod SMIS 137341
Referenznummer der Bekanntmachung: 2/2022/37423654
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
79311100 Umfragengestaltung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Obiectul contractului il constituie prestarea de servicii de elaborarea planuri de management si de informare si publicitate in cadrul proiectului „Elaborarea Planurilor de management pentru ariile naturale protejate ROSCI0166, ROSCI0288, ROSPA0154, ROSCI0296 (incluzand rezervatiile naturale 2.796. Padurea Tisa Mare si 2.797. Padurea Silea), ROSCI0343 (incluzand rezervatia naturala 2.323. Padurea Ciornuleasa), ROSCI0420, ROSCI0423, ROSCI0433, ROSCI0442, ROSPA0102, ROSPA0108 (incluzand rezervatiile naturale IV.47. Ostrovul Gasca si B4. Cama - Dinu – Pasarica), ROSPA0146, ROSPA0155”. Cod SMIS 137341.
In cadrul contrractului se vor implementa urmatoarele activitati/subactivitati din cadrul proiectului:
Activitatea A1: Elaborarea Planurilor de management pentru siturile Natura 2000 vizate in proiect, in concordanta cu legislatia in vigoare.
A.1.1.Realizarea unui Studiu consolidat de inventariere-cartare a speciilor si habitatelor de interes comunitar si national din siturile Natura 2000 vizate in proiect si cartografierea GIS a distributiei spatiale a acestora
A.1.2.Realizarea unui Studiu consolidat de inventariere si cartare a principalilor factori abiotici din siturile Natura 2000 vizate in proiect
A.1.3.Realizarea unui Studiu consolidat de evaluare detaliata a impactului antropic asupra siturilor Natura 2000 vizate in proiect si cartografierea GIS spatiala a impactului antropic generat in aceste arii naturale protejate
A.1.4.Realizarea unui Studiu consolidat de evaluare a starii de conservare a speciilor si habitatelor de interes comunitar si national din siturile Natura 2000 vizate in proiect
A.1.5.Realizarea unui Studiu consolidat de evaluare a serviciilor ecosistemice din siturile Natura 2000 vizate in proiect
A.1.6.Realizarea unui Studiu consolidat privind speciile invazive din siturile Natura 2000 vizate in proiect
A.1.7.Elaborarea Planurilor de management aferente siturilor Natura 2000 vizate in proiect
A.1.8.Realizarea procedurii de evaluare strategica de mediu (SEA), pentru Planurile de Management aferente siturilor Natura 2000 vizate in proiect
A.1.9. Aprobarea Planurilor de management de autoritatea competenta, conform legislatiei in vigoare.
Activitatea A2: Activitati de consultare, constientizare si informare.
A.2.1.1.Activitati de promovare a proiectului si informare (conferinta de lansare)
A.2.1.2.Activitati de promovare a proiectului si informare pentru diseminarea rezultatelor acestuia (conferinta de incheiere)
A.2.3.1.Cresterea gradului de informare si constientizare a comunitatilor locale din localitatile de pe teritoriul siturilor Natura 2000 vizate in proiect, cu privire la valorile ariilor naturale protejate vizate, prin organizarea a 10 intalniri publice si distribuirea de materiale de informare si constientizare.
A.2.3.2.Realizarea unui site web pentru siturile Natura 2000 vizate in proiect
A.2.3.3.Cresterea gradului de informare a elevilor si profesorilor, cu privire la importanta conservarii speciilor si habitatelor de interes comunitar si national din siturile Natura 2000 vizate in proiect, prin organizarea in 13 unitati de invatamant a unor seminarii de informare si constientizare.
A.2.3.4.Realizarea unui film documentar, in vederea constientizarii si promovarii valorilor naturale ale siturilor Natura 2000 vizate in proiect
A.2.3.5.Organizarea a 12 dezbateri publice pentru Planurile de management aferente siturilor Natura 2000 vizate in proiect.
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 15 zile (inainte de data limita de depunere a ofertelor).
Autoritatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari: 10 zile (inainte de data limita de depunere a ofertelor).
In situatia in care una sau mai multe din datele stabilite sunt in zile nelucratoare, se va lua in considerare ziua lucratoare imediat urmatoare acelei/acelor date, cu conditia respectarii termenului minim de 10 zile inainte de data limita pentru depunerea ofertelor.