There is a bug affecting the way URLs are displayed in eForms notices. We are working on solving the problem. In the meanwhile, we suggest that you remove the comma (or any other special character) that appears at the end of the URL. We apologize for the inconvenience.
Registration is open for our 4th Workshop with TED reusers, on the 14th of December 2023
Services - 82339-2022
Submission deadline has been amended by:  130633-2022
Denmark-Brabrand: Sewage, refuse, cleaning and environmental services
2022/S 032-082339
Contract notice
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Tømning af kuber og nedgravede containere samt vask af offentligt ejet opsamlingsmateriel mv. i Aarhus Kommune
II.1.2)Main CPV code
90000000 Sewage, refuse, cleaning and environmental services
II.1.4)Short description:
Opgaven omfatter tømning af kuber samt tømning af nedgravede containere. Nedgravede containere kan både være helt og delvist nedgravet.
Opgaven omfatter endvidere prøveløft, vaskeopgaver, transportopgaver og specialopgaver.
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 225 000 000.00 DKK
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
90511000 Refuse collection services
II.2.4)Description of the procurement:
Opgaven omfatter ca. 250.000 årlige tømninger.
Minimum 15 % af de månedlige tømninger skal udføres med brint/el som drivmiddel på indsamlingsbilerne og skal udføres i Miljøzonen – den resterende del af de månedlige tømninger (i hhv. udenfor Miljøzonen) skal udføres med brint/el eller HVO som drivmiddel på indsamlingsbilerne
Opgaven omfatter en overgangsperiode som følge af, at AffaldVarme Aarhus Genbrug P/S i efteråret 2023 indfører en ny affaldsordning. Dette indebærer, at transportøren i perioden fra kontraktstart den 1. oktober 2023 og frem til den 30. november 2023 delvis skal videreføre dele af den eksisterende ordning og den nye ordning.