Γνωστοποίηση συναφθείσας σύμβασης
Αποτελέσματα της διαδικασίας σύναψης σύμβασης
Νομική βάση:
Κανονισμός (ΕΕ, Ευρατόμ) αριθ. 2018/1046
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Αξιολόγηση της ταξινομικής εμπειρογνωμοσύνης στην Ευρώπη – «Ευρωπαϊκός Κόκκινος Κατάλογος» των Ταξινομιστών
Αριθμός αναφοράς: ENV/2020/OP/0018
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV90700000 Περιβαλλοντικές υπηρεσίες
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Η ταξινομική εμπειρογνωμοσύνη είναι απαραίτητη για τη συλλογή δεδομένων, πληροφοριών και γνώσεων σχετικά με τα έντομα, η οποία με τη σειρά της είναι απαραίτητη για την ανάπτυξη και την εφαρμογή αποτελεσματικών δράσεων για τη διατήρησή τους. Η σύμβαση αυτή θα αξιολογήσει την τρέχουσα κατάσταση της ταξινομικής εμπειρογνωμοσύνης για τα έντομα και θα παράσχει συστάσεις για τον τρόπο αντιμετώπισης των ελλείψεων. Θα δημιουργήσει, επίσης, ένα εργαλείο επικοινωνίας — τον «Ευρωπαϊκό Κόκκινο Κατάλογο» των Ταξινομιστών — προκειμένου να αυξηθεί η ευαισθητοποίηση σχετικά με τη σημασία των ταξινομιστών και το πρόβλημα της μείωσης του αριθμού τους.
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV90700000 Περιβαλλοντικές υπηρεσίες
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Αξιολόγηση της ταξινομικής εμπειρογνωμοσύνης στην Ευρώπη – «Ευρωπαϊκός Κόκκινος Κατάλογος» των Ταξινομιστών.
We are happy to announce that the new version of the TED portal is going live on 29.01.2024 (indicative date - to be confirmed!) Interested in discovering the new functionalities, improvements and impact on the users? We invite you to visit our article and find out more about the main new changes and functionalities.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Registration is open for our 4th Workshop with TED reusers, on the 14th of December 2023
Services - 8691-2021
Belgium-Brussels: Assessment of Taxonomic Expertise in Europe – ‘European Red List’ of Taxonomists
2021/S 006-008691
Contract award notice
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Assessment of Taxonomic Expertise in Europe – ‘European Red List’ of Taxonomists
Reference number: ENV/2020/OP/0018
II.1.2)Main CPV code
90700000 Environmental services
II.1.4)Short description:
Taxonomic expertise is indispensable for collecting data, information and knowledge on insects, which is in turn necessary to develop and implement effective actions for their conservation. This contract will assess the current state of taxonomic expertise on insects and provide recommendations on how to address the gaps. It will also produce a communication tool — ‘European Red List’ of Taxonomists — in order to raise awareness about the importance of taxonomists, and the problem of their declining numbers.
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
II.2.4)Description of the procurement:
Assessment of taxonomic expertise in Europe – ‘European Red List’ of taxonomists.
Skelbimas apie sutarties skyrimą
Pirkimo procedūros rezultatai
Teisinis pagrindas:
Reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 2018/1046
I dalis: Perkančioji organizacija
II.1)Pirkimo apimtis
II.1.1)Pavadinimas:
Taksonominės kompetencijos Europoje vertinimas – taksonomų „Europos raudonoji knyga“
Nuorodos numeris: ENV/2020/OP/0018
II.1.2)Pagrindinis BVPŽ kodas90700000 Aplinkosauginės paslaugos
II.1.4)Trumpas aprašymas:
Taksonomų kompetencija yra nepakeičiama renkant duomenis, informaciją ir žinias apie vabzdžius, kurios, savo ruožtu, yra būtinos kurti ir įgyvendinti veiksmingą jų išsaugojimo politiką. Pagal šią sutartį bus vertinama turimos taksonominės kompetencijos, susijusios su vabzdžiais, būklė ir teikiamos rekomendacijos, kaip panaikinti spragas. Taip pat bus kuriama komunikacijos priemonė – taksonomų „Europos raudonoji knyga“, siekiant didinti informuotumą apie taksonomų svarbą ir spręsti jų skaičiaus mažėjimo problemą.
II.1.6)Informacija apie pirkimo dalisŠi sutartis suskaidyta į pirkimo dalis: ne
II.2)Aprašymas
II.2.2)Kitas (-i) šio pirkimo BVPŽ kodas (-ai)90700000 Aplinkosauginės paslaugos
II.2.4)Pirkimo aprašymas:
Taksonominės kompetencijos Europoje vertinimas – taksonomų „Europos raudonoji knyga“.