Tjenesteydelser - 90584-2017
Danmark-København: Ingeniørarbejder i forbindelse med jernbaner
2017/S 049-090584
Berigtigelse
Bekendtgørelse om ændringer eller supplerende oplysninger
Tjenesteydelser
(Supplement til Den Europæiske Unions Tidende, 2017/S 027-048323)
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Kvalifikationsordning for ingeniør- og landinspektørvirksomheder.
II.1.2)Hoved-CPV-kode
71311230 Ingeniørarbejder i forbindelse med jernbaner
II.1.4)Kort beskrivelse:
Kvalifikationsordningens formål er at etablere en liste over kvalificerede virksomheder, der kan levere rådgivning, ingeniør- eller landinspektørydelser til Banedanmark inden for følgende fagområder:
— anlægsarbejder i forbindelse med baneprojekter (herunder, men ikke begrænset til, jord- og afvandingsarbejde inkl. forurenet jord, betonarbejder samt ledningsarbejder)
— konstruktioner i forbindelse med baneprojekter inkl. broer, tunneler og perroner
— sporanlæg
— stærkstrømsforsyningsanlæg
— sikringsanlæg (herunder signalanlæg)
— fjernstyring
— togkontrolsystemer
— transmission (LAN/WAN)
— telefoni
— radiosystemer
— publikumsinformationssystemer
— SRO-anlæg samt mekaniske anlæg
— geotekniske undersøgelser
— landinspektørarbejde (herunder landmålings-, sporafsætnings- og matrikulære opgaver)
— miljøledelse og arbejdsmiljø, herunder arbejdsmiljøkoordinator
— rådgivning ifm. jernbaneprojekter
— validering, herunder af ændringer og projekteringer af bl.a. konstruktioner.