Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Indkøb og levering af brændstof til Hedensted, Horsens og Odder Kommuner
Reference number: 88.00.00-P00-1-22
II.1.2)Main CPV code09000000 Petroleum products, fuel, electricity and other sources of energy
II.1.4)Short description:
Udbuddet er opdelt i to delaftaler, som begge omfatter Hedensted, Horsens og Odder Kommuner. Delaftale 1 omfatter alle de brændstoffer der leveres til ordregivernes egne tankanlæg, for nuværende Diesel B7, Diesel B0, Benzin Blyfri 95, Fyringsolie, Marinediesel, Specialbenzin og additiver. Hjarnø Færgefart deltager på option på delaftale 1. Der forventes 1 leverandør på delaftalen. Delaftale 2 omfatter levering af Diesel B7 og Benzin Blyfri 95 på tankstationer via tankkort eller elektronisk løsning. Samn Forsyning (herunder Horsens Vand og Odder Spildevand) samt Hedensted Spildevand deltager på option p delaftale 2. Der forventes 3 leverandører på delaftalen.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 68 000 000.00 DKK
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: yes
Tenders may be submitted for all lots
II.2)Description
II.2.1)Title:
Brændstof til egne tankanlæg
Lot No: 1
II.2.2)Additional CPV code(s)09132000 Petrol
09130000 Petroleum and distillates
09134000 Gas oils
09135000 Fuel oils
09134100 Diesel oil
09135100 Heating oil
09134200 Diesel fuel
09134220 Diesel fuel (EN 590)
II.2.4)Description of the procurement:
Delaftale 1 omfatter alle de brændstoffer der leveres til ordregivernes egne tankanlæg, for nuværende Diesel B7, Diesel B0, Benzin Blyfri 95, Fyringsolie, Marinediesel, Specialbenzin og additiver. Hjarnø Færgefart deltager på option på delaftale 1. Der forventes 1 leverandør på delaftalen. Den forventede omsætning i volumen fremgår af udbudsbetingelserne.
Diesel B7 og Benzin Blyfri 95 på tankstationer via tankkort eller elektronisk løsning
Lot No: 2
09132100 Unleaded petrol
30163100 Agency fuel cards
Delaftale 2 omfatter levering af Diesel B7 og Benzin Blyfri 95 på tankstationer via tankkort eller elektronisk løsning. Samn Forsyning (herunder Horsens Vand og Odder Spildevand) samt Hedensted Spildevand deltager på option p delaftale 2. Der forventes 3 leverandører på delaftalen. Den forventede omsætning i volumen fremgår af udbudsbetingelserne.