Bekendtgørelse om indgåede kontrakter – forsyningsvirksomhed
Resultat af udbudsproceduren
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/25/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Sporombygning Langå - Hobro
II.1.2)Hoved-CPV-kode50225000 Vedligeholdelse af jernbanespor
II.1.4)Kort beskrivelse:
Arbejdet omfatter i hovedtræk:
- Udveksling af 26 sporskifter,
- Nedlæggelse af 12 sporskifter,
- Udskiftning af 6 spsk med sporrammer,
- 73 km sporombygning (skinner+ sveller),
- 6 km svelleudveksling,
- 11 km skinneudveksling,
- 83 km ballastrensning,
- 12 km ny sporkasse, hovedsageligt på stationsområder,
- Nye perronforkanter og perronbelægning,
- Afvandingsarbejder,
- SR-arbejder.
Sikrings- og stærkstrømsarbejder udbydes i særskilt entreprise.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet: