Base giuridica:
Direttiva 2014/24/UE
II.1)Entità dell'appalto
II.1.1)Denominazione:
Sostegno scientifico e tecnico per lo sviluppo di criteri di identificazione e raggruppamento dei polimeri da registrare/valutare ai sensi del regolamento REACH e per la valutazione del loro impatto
Numero di riferimento: ENV.B.2/ETU/2018/0006
II.1.2)Codice CPV principale90700000 Servizi ambientali
II.1.4)Breve descrizione:
Il contraente dovrà sviluppare criteri scientifici, quali proprietà fisico-chimiche, strutturali o tossicologiche dei polimeri che potranno essere utilizzati per l’identificazione di polimeri potenzialmente pericolosi per la salute umana o per l'ambiente, all'interno del grande gruppo di sostanze polimeriche. Tali polimeri saranno descritti come polimeri pericolosi. Dovranno altresì essere inclusi alcuni suggerimenti per raggruppare diversi polimeri pericolosi in base ad alcune proprietà condivise. Inoltre, il contraente dovrà identificare quale caratterizzazione e test tossicologici per tali polimeri pericolosi dovrà essere eseguito al momento della registrazione o della valutazione.
II.1.5)Valore totale stimatoValore, IVA esclusa: 300 000.00 EUR
II.1.6)Informazioni relative ai lottiQuesto appalto è suddiviso in lotti: no
II.2)Descrizione
II.2.4)Descrizione dell'appalto:
Bando di gara con procedura aperta.
Appalto di studi di 15 mesi, non rinnovabile, con un importo di 300 000 EUR.
Aankondiging van een opdracht
Rechtsgrond:
Richtlijn 2014/24/EU
II.1)Omvang van de aanbesteding
II.1.1)Benaming:
Wetenschappelijke en technische ondersteuning voor de ontwikkeling van criteria om zorgwekkende polymeren te identificeren en classificeren voor registratie/evaluatie in het kader van „Reach” alsook voor hun effectbeoordeling
Referentienummer: ENV.B.2/ETU/2018/0006
II.1.2)CPV-code hoofdcategorie90700000 Milieuzorgdiensten
II.1.4)Korte beschrijving:
De contractant moet wetenschappelijke criteria ontwikkelen die fysisch-chemische, structurele of toxicologische eigenschappen van polymeren vormen en die kunnen worden gebruikt om polymeren die potentiële risico‘s inhouden voor de menselijke gezondheid of voor het milieu binnen de grote groep polymere stoffen te identificeren. Dergelijke polymeren worden beschreven als zorgwekkende polymeren. Suggesties om verschillende zorgwekkende polymeren te classificeren op basis van een aantal gedeelde eigenschappen moeten ook worden opgenomen. Verder moet de contractant bepalen welke karakterisering en toxicologische tests voor dergelijke zorgwekkende polymeren zinvol zou zijn in het kader van registratie of beoordeling.
II.1.5)Geraamde totale waardeWaarde zonder btw: 300 000.00 EUR
II.1.6)Inlichtingen over percelenVerdeling in percelen: neen
II.2)Beschrijving
II.2.4)Beschrijving van de aanbesteding:
Openbare oproep tot inschrijving.
1 enkele onderzoeksovereenkomst van 15 maanden, niet verlengbaar, met een begroting van 300 000 EUR.
Temei juridic:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Obiectul achiziţiei
II.1.1)Titlu:
Suport științific și tehnic pentru elaborarea criteriilor de identificare și de grupare a polimerilor care prezintă motive de îngrijorare în ceea ce privește înregistrarea / evaluarea conform REACH și evaluarea impactului acestora
Număr de referinţă: ENV.B.2/ETU/2018/0006
II.1.2)Cod CPV principal90700000 Servicii privind mediul
II.1.4)Descriere succintă:
Contractantul ar trebui să elaboreze criterii științifice, care ar fi proprietățile fizico-chimice, structurale sau toxicologice ale polimerilor care pot fi utilizate pentru a identifica polimerii cu un risc potențial pentru sănătatea umană sau pentru mediu în cadrul grupului mare de substanțe polimerice. Astfel de polimeri ar putea fi descriși ca polimeri care prezintă motive de îngrijorare. Propunerile de grupare a diferiților polimerii care prezintă motive de îngrijorare, bazate pe unele proprietăți comune, ar trebui, de asemenea, incluse. Mai mult, contractantul trebuie să identifice ce caracterizare și testarea toxicologică pentru astfel de polimeri care prezintă motive de îngrijorare ar avea sens la înregistrare sau evaluare.
II.1.5)Valoarea totală estimatăValoare fără TVA: 300 000.00 EUR
II.1.6)Informații privind loturileContractul este împărțit în loturi: nu
II.2)Descriere
II.2.4)Descrierea achiziţiei publice:
Cerere deschisă pentru ofertă.
Contract unic de studiu cu o durată de 15 luni, fără posibilitate de reînnoire, un buget de 300 000 EUR.