Base giuridica:
Regolamento (UE, Euratom) n. 2018/1046
II.1)Entità dell'appalto
II.1.1)Denominazione:
Il ruolo dei partner socioeconomici nelle strategie per le competenze per una transizione verde giusta: una prospettiva regionale
Numero di riferimento: AO/DVS/RCDCR-LSALVA/Regions_Just_Skills_Strategies/007/22
II.1.2)Codice CPV principale73000000 Servizi di ricerca e sviluppo nonché servizi di consulenza affini
II.1.4)Breve descrizione:
L'obiettivo dello studio è raccogliere prove e indagare sul ruolo dei partner socioeconomici nella componente relativa alle competenze delle strategie di transizione verde giusta a livello regionale (livello NUTS 2), nonché trarre insegnamenti e formulare raccomandazioni politiche su come tale ruolo potrebbe essere rafforzato in altre regioni che si trovano ad affrontare sfide simili.
II.1.5)Valore totale stimatoValore, IVA esclusa: 350 000.00 EUR
II.1.6)Informazioni relative ai lottiQuesto appalto è suddiviso in lotti: no
II.2)Descrizione
II.2.4)Descrizione dell'appalto:
L'importo massimo per i servizi richiesti descritti nel presente bando di gara è nell'ordine dei 350 000 EUR (IVA esclusa).
Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
Förordning (EU, Euratom) nr 2018/1046
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
De socioekonomiska parternas roll i kompetensstrategierna för en rättvis grön omställning: ett regionalt perspektiv
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.1.4)Kort beskrivning:
Målet för undersökningen är att samla in bevis för och undersöka den roll som de socioekonomiska parterna och andra intresseorganisationer spelar i kompetenskomponenten när det gäller strategier för rättvis grön omställning på regional nivå (NUTS-nivå 2) och att dra lärdomar och formulera politiska rekommendationer om hur denna roll kan stärkas i andra regioner som står inför liknande utmaningar.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 350 000.00 EUR
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Den högsta budgeten för de erfordrade tjänster som beskrivs i denna anbudsinfordran är i storleksordningen 350 000 EUR (exklusive moms).