Siamo lieti di annunciare che la nuova versione del portale TED sarà pubblicata il 29.1.2024 (data indicativa - da confermare!). Ti interessa scoprire quali saranno le nuove funzionalità, i miglioramenti e l'impatto sugli utenti? Leggi il nostro articolo per saperne di più sulle principali novità e nuove funzionalità.
Si stanno verificando alcuni bug che incidono sul modo in cui sono visualizzati gli avvisi dei formulari elettronici. Stiamo lavorando per risolvere il problema. Nel frattempo, è possibile consultare la nostra pagina dedicata per maggiori informazioni e orientamenti.
Sono aperte le iscrizioni alla quarta edizione del nostro seminario per riutilizzatori di dati TED, che si terrà il 14 dicembre 2023
Lavori - 488458-2022
Submission deadline has been amended by:  582654-2022
Grecia-Nemea: Lavori di costruzione di impianti di depurazione delle acque residue
2022/S 172-488458
II.1)Entità dell'appalto
II.1.1)Denominazione:
ΔΙΚΤΥΟ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ ΑΚΑΘΑΡΤΩΝ & ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΛΥΜΑΤΩΝ ΟΙΚΙΣΜΟΥ ΝΕΜΕΑΣ
II.1.2)Codice CPV principale
45232420 Lavori di costruzione di impianti di depurazione delle acque residue
II.1.4)Breve descrizione:
Η δημοπρατούμενη σύμβαση είναι μικτή σύμβαση, κατά την έννοια του άρθρου 4 παρ.4 του ν.4412/16 και περιλαμβάνει δύο διακριτά μέρη, την κατασκευή των έργων δικτύου αποχέτευσης ακαθάρτων και της κατασκευής της ΕΕΛ οικισμού Νεμέας, την δοκιμαστική λειτουργία της ΕΕΛ αλλά και την κανονική λειτουργία της ΕΕΛ και των αντλιοστασίων ακαθάρτων για 4 έτη. Με δεδομένο ότι το κύριο αντικείμενο της μικτής σύμβασης είναι η κατασκευή των έργων, σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 4 του ν.4412/16, η μικτή σύμβαση ανατίθενται σύμφωνα με τις διατάξεις συμβάσεων έργου. Η παρούσα σύμβαση δεν υποδιαιρείται σε τμήματα και ανατίθεται ως ενιαίο σύνολο για λόγους εξασφάλισης της ασφαλούς και βέλτιστης λειτουργίας της εγκατάστασης.Στους ενδιαφερόμενους Προσφέρεται ελεύθερη,πλήρης,άμεση&δωρεάν ηλεκτρονική πρόσβαση στα έγγραφα της σύμβασης στον ειδικό, δημόσια προσβάσιμο, χώρο “ηλεκτρονικοί διαγωνισμοί” της πύλης www.promitheus.gov.gr, καθώς και στην ιστοσελίδα του αναθέτοντος φορέα (https://www.nemea.gr).
II.1.5)Valore totale stimato
II.1.6)Informazioni relative ai lotti
Questo appalto è suddiviso in lotti: no
II.2)Descrizione
II.2.2)Codici CPV supplementari
45252127 Lavori di costruzione di impianti per il trattamento delle acque luride
90481000 Gestione di un depuratore
II.2.4)Descrizione dell'appalto:
Ο οικισμός Νεμέας στερείται υποδομών οργανωμένου δικτύου ακαθάρτων. Με το παρόν έργο προτείνεται η κάλυψη αναγκών αποχέτευσης της Νεμέας. Προβλέπεται η κατασκευή του εσωτερικού δικτύου της Νεμέας, συνολικού μήκους ~35,1 km, καθώς και ενός (1) τοπικού Α/Σ ανύψωσης λυμάτων.
Οι εργασίες που προβλέπονται να γίνουν είναι: • Χωματουργικές Εργασίες, στις οποίες συμπεριλαμβάνονται οι απαραίτητες φορτοεκφορτώσεις, εκσκαφές ορυγμάτων για την τοποθέτηση των σωλήνων του δικτύου, επανεπιχώσεις ορύγματος, η αντιμετώπιση των υδάτων κατά τις εκσκαφές, η αντιστηρίξεις των σκαμμάτων, οι απαραίτητες αποκαταστάσεις και τέλος η εργοταξιακή σήμανση κατά την διάρκεια της κατασκευής. • Τεχνικά έργα, στα οποία συμπεριλαμβάνονται οποιαδήποτε κατασκευή από σκυρόδεμα (οπλισμένο ή μη) μπορεί να απαιτηθεί, όπως φρεατίων, δομικού μέρους αντλιοστασίου κτλ.
• Προμήθεια και τοποθέτηση όλων των σωληνώσεων του δικτύου (βαρυτικοί – καταθλιπτικοί αγωγοί, δομημένου – συμπαγούς τοιχώματος) και των φρεατίων του δικτύου, καθώς και όλα τα απαραίτητα υλικά και εργασίες για την πλήρη λειτουργία του δικτύου.
• Η-Μ εργασίες, οι οποίες αναφέρονται στην προμήθεια και εγκατάσταση του απαραίτητου Η-Μ εξοπλισμού του αντλιοστασίου ακαθάρτων του δικτύου. Το έργο της ΕΕΛ αφορά στην κατασκευή νέας εγκατάστασης επεξεργασίας λυμάτων στο Δήμο Νεμέας δυναμικότητας 8.000 ικ στην Α’ Φάση λειτουργίας και 12.000 ικ στη Β’ Φάση (πληθυσμός θέρους).Η εγκατάσταση επεξεργασίας λυμάτων θα κατασκευαστεί στη θέση «Βόλιμος – Γιάννακας» σε γήπεδο συνολικής έκτασης ~8.000,00m2 σε απόσταση ~2km βορειοδυτικά του οικισμού και της Νεμέας και 70m από το παρακείμενο ρέμα «Ξεριάς».
Το αντικείμενο του έργου περιλαμβάνει:
• την εκπόνηση κατασκευαστικής μελέτης (μελέτη εφαρμογής) και την προετοιμασία κατασκευαστικών σχεδίων
• την κατασκευή των έργων Πολιτικού Μηχανικού,
• την προμήθεια και εγκατάσταση όλου του ηλεκτρολογικού και μηχανολογικού εξοπλισμού,
• τη θέση σε αποδοτική λειτουργία
• τη δοκιμαστική λειτουργία και συντήρηση του έργου για χρονικό διάστημα 6 μηνών
Πλέον των ανωτέρω στο αντικείμενο της σύμβασης περιλαμβάνεται και η 2ετής κανονική λειτουργία της ΕΕΛ και των αντλιοστασίων (τοπικού εσωτερικού Α/Σ και Α/Σ προσαγωγής) με δικαίωμα προαίρεσης για συνέχιση της λειτουργίας για επιπλέον 2 έτη.
Ο συνολικός προϋπολογισμός του έργου αποτελείται από 2 διακριτά μέρη:
Α. ΤΜΗΜΑ 1 :Ο προϋπολογισμός δημοπράτησης του έργου ανέρχεται σε 13.956.000,00 Ευρώ. Ο προϋπολογισμός δημοπράτησης του έργου διακρίνεται σε επιλέξιμες από το Πρόγραμμα ΕΣΠΑ 2014-2020/ΥΜΕΠΕΡΑΑ (ΤΑΜΕΙΟ ΣΥΝΟΧΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΙ ΠΟΡΟΙ) δαπάνες συνολικού ποσού 13.935.500,00 Ευρώ, που αφορούν στα δίκτυα αποχέτευσης ακαθάρτων και στην ΕΕΛ, και σε μη επιλέξιμες από το Πρόγραμμα αυτό δαπάνες συνολικού ποσού 20.500,00 Ευρώ, που αφορούν στις εργασίες για τη χημική απομάκρυνση φωσφόρου στα έργα της ΕΕΛ και θα καλυφθούν από ίδιους πόρους.
Β. ΤΜΗΜΑ 2: Tον προϋπολογισμό αμοιβής του αναδόχου για την λειτουργία της ΕΕΛ και των αντλιοστασίων για δύο (2) χρόνια που προεκτιμάται σε 20.000 € ανά μήνα ή 480.000,00 € για τα 2 έτη χωρίς ΦΠΑ. Ο Δήμος Νεμέας διατηρεί το δικαίωμα μονομερούς ανανέωσης της σύμβασης κατά το μέρος που αφορά στη λειτουργία για 2 επιπλέον χρόνια (δικαίωμα προαίρεσης). Σε αυτήν την περίπτωση ο προϋπολογισμός προεκτιμείται ομοίως σε 20.000,00€ ανά μήνα εφαρμογής του δικαιώματος προαίρεσης ή 480.000,00€ για τα 2 έτη χωρίς ΦΠΑ. Η δαπάνη για την 2ετή λειτουργία και το δικαίωμα προαίρεσης (2ετούς λειτουργίας), καθώς και στο ΦΠΑ που αναλογεί για την λειτουργία (2ετή + προαίρεση) θα καλυφθούν από ίδιους πόρους.
Ρήτρα πρόσθετης καταβολής, σύμφωνα με το άρθρο 149 του ν. 4412/2016 προβλέπεται.