Base giuridica:
Direttiva 2014/24/UE
II.1)Entità dell'appalto
II.1.1)Denominazione:
Hämtning och behandling av farligt avfall
Numero di riferimento: 2022HVAA50
II.1.2)Codice CPV principale90500000 Servizi connessi ai rifiuti urbani e domestici
II.1.4)Breve descrizione:
Härryda vatten och avfall AB tillsammans med Lerum och Partille kommuner inbjuder till anbudsgivning avseende hämtning och behandling av farligt avfall inom respektive kommun. En entreprenör kommer att antas för uppdraget i samtliga kommuner.
Uppdraget kan i korthet sammanfattas enligt följande:
hämtning av farligt avfall från hushållen, handeln, återvinningscentraler och eventuella mobila miljöstationer, farligt avfall-bil samt insamling av secondhandmaterial och behandling av farligt avfall.
II.1.5)Valore totale stimato
II.1.6)Informazioni relative ai lottiQuesto appalto è suddiviso in lotti: no
II.2)Descrizione
II.2.2)Codici CPV supplementari90510000 Trattamento e smaltimento dei rifiuti
90511300 Servizi di raccolta dell'immondizia
90512000 Servizi di trasporto di rifiuti
90520000 Servizi per rifiuti radioattivi, tossici, medicali e pericolosi
II.2.4)Descrizione dell'appalto: